Jestem na pTAK!

Fot. Agnieszka Gumiela - Pająkowska

W podziękowaniu Przewodniczce Nocy Sów, Pani Agacie

To była magiczna noc z sowami wśród tajemniczych ruin!

Noc Sów, 31 marca 2017 Poznań
ZSO nr 4, Os. Czecha 59
Przewodnik: Agata Rokita
Autorka relacji: Agnieszka Gumiela - Pająkowska
 
Nasza (dwójki nauczycieli i siedemnastoosobowej grupki uczniów z gimnazjum) przygoda z sowami rozpoczęła się od hipnotycznej opowieści naszej Przewodniczki na temat różnych gatunków sów i ich zwyczajów. Wprowadziła nas ona w sekrety anatomii tych wyjątkowych ptaków i wyjaśniła, czemu zawdzięczają one ponadnaturalne zdolności słuchowe i umiejętność bezszelestnego lotu. Każdy mógł dotknąć pióra puszczyka i porównać je z budową pióra myszołowa. Mogliśmy wsłuchać się w głosy sów, od sóweczki po samego puchacza. Naszą wiedzę mogliśmy później pogłębić i utrwalić oglądając film Artura Tabora „Sowy Polski”.

Gwoździem programu był magiczny nocny spacer po położonym niedaleko szkoły dzikim parku nad jeziorem Malta. Tam, wędrując w ciemnościach pomiędzy ruinami starego folwarku, nasłuchiwaliśmy odgłosów nocy, starając się w napięciu wychwycić to, co nas najbardziej interesowało: głos puszczyków. Kilka razy zatrzymywaliśmy się w pobliżu polan i w skupieniu filtrowaliśmy docierające do nas dźwięki. Grupka podążająca w szybkim tempie za Przewodniczką słuchała kolejnych malowniczych opowieści z życia sów, maruderzy na końcu raz po raz przystawali, aby posłuchać, co w lesie piszczy. I to oni zostali nagrodzeni za cierpliwość: kiedy już prawie straciliśmy nadzieję, w pobliżu tonącej w ciemnościach polany usłyszeliśmy głos samca puszczyka!

Myślę, że dla każdego z nas był to niezapomniany wieczór, stworzony dzięki pani Agacie i jej pasji. Poza ciekawostkami na temat sów, dowidzieliśmy się też jak można im pomagać. I z całą pewnością z chęcią udamy się na kolejną wycieczkę w przyszłym roku.
 
 
Uczestnik i opiekuna Nocy Sów w ZSO nr 4
Agnieszka Gumiela - Pająkowska
 

Galeria

Fot. Agnieszka Gumiela - Pająkowska

Autor: Agnieszka Gumiela - Pająkowska