Wydarzenia

Warsztaty w Nadleśnictwie Wejherowo

Środek pięknej buczyny nadmorskiej a w nim ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej „Muza”. Czy można wyobrazić sobie lepszy plener do prowadzenia przyrodniczych warsztatów edukacyjnych? Tu, w samym sercu Nadleśnictwa Wejherowo, mieliśmy przyjemn

Przez cztery dni do leśniczówki „Muza” zjeżdżała się młodzież z rejonu Wejherowa i okolic. Młodziczki i młodzicy brali udział w zajęcia dotyczących ptasiego śpiewu. Dlaczego ptaki śpiewają? Pytanie trudne, ale… nie dla naszych gości! Nawet najmłodsi (sześciolatkowie) wiedzieli, że ptasi śpiew to przede wszystkim: zaprezentowanie przez samca swoich talentów (genów, bo chodzi przecież o rozmnażanie) samicy, aby założyć rodzinę oraz obrona swojego terytorium i zasobów, które się w nim znajdują.

 

Ciekawym ćwiczeniem było… namalowanie ptasich śpiewów. Niby proste a jednak… Bardzo często zdarza się, że konkretną melodię, piosenkę kojarzymy z jakimś miejscem, osobą czy wydarzeniem w naszym życiu. Podobną ścieżką pragnęliśmy pójść z młodzieżą. Rysowanie podczas nauki rozpoznawania śpiewu ptaków jest rzeczą przydatną. Niektórym udało się stworzyć naprawdę osobliwe „dzieła sztuki”. Dodatkowo, aby odkrywać nie tylko piękno śpiewu, ale wiedzieć przy tym, jak dany ptak wygląda, jego podobiznę zamieściliśmy w prezentacji. Pod koniec zweryfikowaliśmy zdobytą wiedzę, dotyczącą wybranych 10 gatunków, serią krótkich pytań. Wiadomym okazało się, że padlinożercą jest kruk a „domy” dla innych ptaków buduje (kuje) dzięcioł czarny.

 

Kolejne zadanie było nieco cięższe i wymagało troszkę słuchu. Polegało ono na udawaniu dwóch ptaków: lelka i grzywacza. Próba naśladownictwa głosów to także dobra metoda na naukę. Oba ptaki wydają dosyć charakterystyczne dźwięki. Lelek generuje metaliczny, jednostajny, wibrujący dźwięk opadający lub podnoszący się delikatnie o kilka tonów. Grzywacz – grucha i robi to na 5 taktów (inaczej niż sierpówka, która grucha na 3).

 

Czy znacie może takie ptaki które swoją nazwę zawdzięczają wydawanym przez siebie odgłosom? Niekwestionowaną królową tego pytania była kukułka. Kto z nas choć raz w swoim życiu nie słyszał: a. samej „królowej”, b. zegara z kukułczym biciem? A inne ptaki? Chociażby dzwoniec, którego głos przypomina bicie małych dzwoneczków, czyż z przeciągłym głosem „czyyyyyyż” (a może „czyyyyyyysz”?), szczygieł i jego metaliczne szczebiotanie czy pójdźka z głosem (według średniowiecznych wierzeń) zwiastującym śmierć („pójdź, pójdź w dołek pod kościołek”). Poza tym ptasie głosy mają też swoje nazwy, w których pobrzmiewa echo oryginalnego dźwięku, i tak: bociany klekoczą, gęsi gęgają, kruki kraczą, puszczyki pohukują, wróble ćwierkają, a gołębie gruchają.

 

Staraliśmy się też poznać świat postrzegany (słyszany) przez ptaki. Dzieciaki zasłaniały sobie oczy a my wybieraliśmy te spośród nich, które miały się odezwać jednym, prostym zdaniem. Cel? Reszta musiała stwierdzić kto z klasy się odezwał (podać imię). O dziwo wyszło nam to naprawdę sprawnie, a skuteczność wynosiła ponad 90%.

 

Zwieńczeniem naszego pobytu nad morzem było jednodniowe szkolenie dla pracownic i pracowników Nadleśnictwa Wejherowo – osób odpowiedzialnych w swoich obwodach za edukację przyrodniczą. Na przykładzie zaproszonych gimnazjalistek i gimnazjalistów omówiliśmy sobie, jak powinny wyglądać dobre zajęcia, jak rozmawiać z dziećmi i starszą młodzieżą, na czym oprzeć swój warsztat, jak dobrze wypaść przed grupą, a co najważniejsze, jak zrozumieć i dotrzeć do odbiorców.

 

Niekwestionowanymi mistrzami były jednak ptaki –  chętnie i głośno zaznaczające swoją obecność. Trznadel, gąsiorek, muchołówka żałobna, zięba, rudzik, bogatka – to tylko część „ptasiej trzódki”, która zachwycała nas swoimi śpiewami przez okrągły tydzień.

 

Autor: i Fot. Paweł Pstrokoński

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Zimowe warsztaty fotograficzne na Nowy Rok

Zimowe warsztaty fotograficzne na Nowy Rok

04 grudzień 2013

Czy fotografujesz i chcesz zgłębić techniczne tajniki pracy ze swoim aparatem? Właśnie nadarza się niepowtarzalna okazja. W ostatni weekend tego roku będziemy mieli okazję uczestniczyć w dynamicznych warsztatach fotografii przyrodniczej, które o

WIĘCEJ >
Mewa Srebrzysta

Mewa Srebrzysta

12 listopad 2015

To spojrzenie mówi samo za siebie!

WIĘCEJ >
Sowy - zabójcy doskonali

Sowy - zabójcy doskonali

10 luty 2014

Gdzie patrzeć: las i wokół lasu, stare parki i ogrody – zwykle po zmroku. Czego wypatrywać: cienia wśród drzew. Czego nasłuchiwać: efektu tła z filmu grozy - uhuuu-hu-uu. Kiedy? Przez cały rok.

WIĘCEJ >