Wydarzenia

Wiejskie szkoły Szkołami na pTAK!

Małe, wiejskie szkoły często spisywane są na straty. Powszechnie uważa się, iż nic się w nich nie dzieje, ich uczniowie nie mają dostępu do zajęć pozalekcyjnych i wszystkiego tego, co w większych (bogatszych) szkołach jest normą. Jednak czy

Przykład szkół z gminy Goniądz w woj. podlaskim, a dokładnie ze szkoły z Klewianki i Downar pokazuje, iż to nie prawda. Szkoły te działają. Cały czas coś się w nich dzieje - ostatnio również na rzecz ich najbliższego otoczenia, czyli lokalnej przyrody. Dlaczego? Gdyż w obydwu szkołach odbyły się niedawno zajęcia na pTAK organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

 

W czasie pierwszej części zajęć powstał ogród na pTAK - czyli ogród dla człowieka, dla ptaków, dla przyrody. Wydawać by się mogło, iż to żadna filozofia. Ale postawmy się w sytuacji dzieci. Uczniowie musieli sprostać wielu trudnościom. Pierwszym, nie łatwym etapem było zaplanowanie ogrodu. Tu należało wczuć się w rolę trznadla, szczygła, dzwońca czy też gila i spojrzeć na świat przez ich ptasie oczy. Gdy powstała koncepcja, należało ją wprowadzić w życie. Tu pojawiały się kolejne trudności. Ziemia stawiała opór, krzewy kaleczyły cierniami, a szpadel był często większy niż jego użytkownik. Ale wszystkie trudności zostały przezwyciężone, a nagroda za trud pojawi się wiosną, gdy wraz z całą przyrodą zakwitnie własnoręcznie stworzony ogród na pTAK.

 

Bo trudach, czas na odpoczynek. A że w szkole nie wypada marnować czasu, uczniowie odpoczywali w sposób aktywny, aktywizując swe umysły na kolejnej części zajęć na pTAK - „Sztuce Latania”.

 

Tu wspólnie odpowiedzieliśmy sobie na wiele trudnych pytań.  Dlaczego ptaki wybrały lot? Jak wzbił się w powietrze pierwszy ptak, a jak czynią to ptaki teraz? Po co ptakom aż tyle piór? Co to jest lotka, sterówka, pióro konturowe i puchowe? Nasi edukatorzy nie mieli tu za wiele pracy, uczniowie z Downar i Klewianki wiedzieli niemal wszystko. A prowadzący, odpowiadając na ciekawe i wnikliwe pytania czerpali wielką satysfakcję z zajęć.

 

Wielką zaletą szkół w Downarach i Klewiance jest ich kameralność, niewielkie grupy dzieci. To jest wielkim atutem. Edukator mógł poświęcić czas wszystkim uczestnikom. Można było przeprowadzić zajęcia integrujące pełnosprawne i niepełnosprawne dzieci. A także, co wspaniałe, w kameralnych warunkach szkoły w Downarach istniała możliwość przeprowadzenia zajęć indywidualnych, dla najbardziej wymagających dzieci.

 

Z całą pewnością szkoły w Downarach i Klewiance są szkołami przyjaznymi ludziom i przyrodzie. Szkoły te to szkoły na pTAK!

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Fot. Marcin Siuchno

Powiązane artykuły

Ślub z ptakami!

Ślub z ptakami!

18 czerwiec 2018

Zamiast kwiatów, pomóż dzikim ptakom! Ślub oraz każde inne rodzinne świętowanie może być świętem Pliszek, Świergotków, Wilg, Orłów i Bocianów. Poproście Waszych gości, aby zamiast obdarowywać Was kwiatami pomogli ptakom!

WIĘCEJ >
Płatkonóg Szydłodzioby

Płatkonóg Szydłodzioby

22 czerwiec 2012

Jak to robią tatusiowie? Z okazji Dnia Ojca, przedstawiamy Wam ptaka niezwykłego: Płatkonoga Szydłodziobego.

WIĘCEJ >
Niezwykły świat grzybów

Niezwykły świat grzybów

18 luty 2013

Wiadomo, że nasza planeta stoi słońcem. Od słońca zależy byt roślin, a od nich z kolei życie wszystkich innych organizmów. Bez roślin życie zniknęłoby z naszej planety w oka mgnieniu. Są jednak i inne organizmy, bez których życie nie miał

WIĘCEJ >