Aktualności

fot. Darek Milewski

Wiosna niesiona gęsim skrzydłem.

Nad Biebrzą pełnia wiosny pojawia się wraz z kluczami gęsi. To one sprawiają, że zimowa cisza odchodzi w niepamięć...

Pojedyncze i raczej nierzucające się w oczy Gęgawy widywane są tu już w lutym, przeważnie wokół wolnych od lodu odcinków rzeki.

 

Szybko do gęsiej awangardy dołączają kolejne. Już na przełomie lutego i marca na niebie zaczyna robić się ciasno, ale „godziny szczytu” na tym szlaku migracyjnym przypadają właśnie w marcu. Dniem i nocą niosą się już nawoływania stad gęsi. Ta pozornie chaotyczna kakofonia dźwięków, to w rzeczywistości skomplikowany system komend i sygnałów nawigujących stadami, dziesiątkami a czasem setkami ptaków.

 

Wiosną Bagna Biebrzańskie to jedno z najważniejszych w naszym kraju miejsc odpoczynku i żerowania migrujących gęsi. Rozległe, niedostępne bagna, niewielkie zaludnienie i łatwy dostęp do pokarmu na pobliskich polach - to gwarancjacennego spokoju dla zmęczonych podróżą gęsi. Ściągają tu więc tysiące Białoczelnych, Zbożowych i Gęgaw, pojedyncze Bernikle i Gęsi Krótkodziobe.

 

Większość może sobie pozwolić jedynie na krótki postój. Intensywne żerowanie i odpoczynek trwa tyko kilka dni, lub czasem nawet kilkanaście godzin. Bo wiosną czas i przestrzeń to największy wróg gęsi.

Te, które widzimy nad Biebrzą, w przytłaczającej większości lecą dalej na wschód i północ, tylko nieliczne - jak Gęgawy - zostaną nad Biebrzą, aby wychować pisklęta.

 

Ten ptasi pośpiech sprawia, że i my musimy się spieszyć, jeśli chcemy napawać się tym niezwykłym spektaklem!

Najwięcej gęsi koncentruje się na południu Doliny Biebrzy, i dalej w dolinie Narwi w okolicach miasteczka Wizna. Tu na polach ozimin i łąkach odpoczywają największe stada, i - co ważne - można je obserwować z dróg publicznych.

 

W marcu zacznijmy wizytę nad Biebrzą od jej ujścia. Koniecznie zajrzyjmy na łąki pod Grądami Woniecko. Jadąc dalej rozglądajmy się w okolicach Wizny. Jeśli mamy czas warto zajrzeć w okolice wsi Góra Strękowa. Tu, gdy przejrzymy już okoliczne pola i łąki, zajrzyjmy na wzgórze górujące nad wsią. Otworzy się wspaniała panorama Doliny Biebrzy. Jest to doskonały punkt widokowy lub miejsce na dłuższy postój. Stąd pojedźmy dalej, na północ w kierunku wsi Brzostowo. Ta trasa łączy zarówno widok na rozlewiska rzeki, jak i stada gęsi pasących się na polach.

 

Przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia możemy być świadkami startu lub lądowania setek ptaków.
Na niebie usłyszymy i zobaczymy dziesiątki kluczy podążających na wschód i północ.

 

Pamiętajmy jednak o odpowiedzialności.

Poruszanie się po drogach publicznych w zupełności wystarczy, aby trafić na wspaniałe widoki i ciekawe obserwacje. Nie musimy podchodzić do ptaków na wyciągnięcie ręki. Nie musimy podjeżdżać autem pod samą miedzę pola, na którym żerują. Nie podchodźmy i nie skradajmy się do stad ptaków.

Bo nawet, gdy lądują głodne i zmęczone, są czujne. Poderwą się przy pierwszej oznace niebezpieczeństwa. Nawet wyczerpane, będą przed nami uciekały.

 

Podchodzenie do stad gęsi jest nieetyczne i przynosi wielką szkodę. Ptaki, które zatrzymują się nad Biebrzą, liczą na chwilę odpoczynku. Czekają je za chwilę tysiące kilometrów podróży. Szanujmy to i podziwiajmy!

 

Zdjęcia: Darek Milewski i Darek Świtała (darekswitala.blogspot.com)

 

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Ptaki w mieście

Ptaki w mieście

29 październik 2012

Wraz z tym, jak z łowców staliśmy się rolnikami, zaczęliśmy zmieniać otaczający nas świat. Lasy i bagna zaczęły zanikać, a ich miejsce zajęły nasze pola, łąki, ogrody i miasta. Tym samym liczne gatunki, w tym również ptaki, stanęły pr

WIĘCEJ >
Piotr Bukartyk jest na pTAK!

Piotr Bukartyk jest na pTAK!

15 maj 2015

Artysta dołączył dzisiaj do akcji NIE BĘDZIE PTAKÓW, NIE BĘDZIE ŚPIEWANIA.

WIĘCEJ >
Pieniński Park

Pieniński Park

05 październik 2010

Narodowy Park, utworzony w 1932r. dzięki inicjatywie prof. Władysława Szafera, chroni charakterystyczny krajobraz górski oraz unikatową w Karpatach, zróżnicowaną florę i faunę.

WIĘCEJ >