Wydarzenia

Wolny jak ptak! - warsztaty resocjalizacyjne

W swoim życiu nieraz dokonujemy niewłaściwych wyborów. Często towarzyszą nam przy tym: negatywne emocje – stres, złość, nienawiść; brak racjonalnego myślenia, niedostrzeganie swoich błędów i słabości, używki. Przy czym rzadko kiedy jes

Osoby, z którymi mieliśmy przyjemność pracować przez jeden dzień w lipcu, należą do grupy tzw. osadzonych. To Ci, którym w życiu powinęła się noga. Życie w murach według więziennego rygoru może być (i za pewne jest) trudne, a przy okazji niesłychanie monotonne. Zależało nam żeby podzielić się naszą pasją także z więźniami. Przecież każdy z nas chce żyć z pasją, z celami, wśród rodziny i przyjaciół, otoczony miłością, z wiarą w wartości.

 

Uwrażliwianie – w tym wypadku na piękno otaczającej nas przyrody poprzez porcję ciekawostek i interesującej wiedzy – to jeden z bardzo ważnych elementów resocjalizacji.

 

Przyroda, środowisko – to nasze wspólne dobra, coś co spaja nas jako społeczeństwo, dotyczy nas wszystkich (tak samo jak pogoda - temat uniwersalny, tak kochany przez Brytyjczyków). Mazury, Tatry, Bałtyk – to tylko część regionów Polski, do których każdy z nas - niezależnie od wieku, płci, zainteresowania, miejsca zamieszkania - ma dostęp. I podziwia. Bo kto choć raz nie zachwycał się, przynajmniej przez moment, pięknym krajobrazem, widzianym gatunkiem rośliny czy zwierzęcia?

 

Natura to „coś ponad nami”. Przecież każdy z nas żyje na tej samej planecie, korzysta z tych samych zasobów, oddycha tym samym powietrzem. I podobnie rzecz ma się z ptakami. To stworzenia wszechobecne na Ziemi (Sahara, Antarktyda – to skrajne przykłady), podobnie jak my ludzie.

 

Staraliśmy się pokazać więźniom, że przyrodę można polubić, trzeba ją szanować, może być ciekawa i wiele może nas nauczyć. To wreszcie, jak zauważyliśmy wyżej, coś wspólnego – Twoje, moje, NASZE.

 

A gdzieś pośród tych zależności troficznych, różnych przystosowań ewolucyjnych, godów, drapieżnictwa, pośród endemitów, na wyspach, lądach czy w morzach – żyjemy My wszyscy. I… One – rośliny, grzyby, zwierzęta i te najmniejsze – bakterie.

 

Nie ważne, czy jesteś w więzieniu, siedzisz w biurze, pracujesz w sklepie, czy jesteś premierem. Ty także jesteś elementem tej ciężkiej do ogarnięcia, a jednak tak niezwykłej układanki.

Autor: Paweł Pstrokoński

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Ptasie gniazdo i sąsiedzka współpraca

Ptasie gniazdo i sąsiedzka współpraca

06 listopad 2012

Ptasie gniazdo – miejsce, gdzie ptaki składają i wysiadują jaja, a wiele z nich (bynajmniej nie wszystkie) wychowuje pisklęta. Bywa piękne, przytulne, kunsztowne lub po prostu wielkie, mocne i solidne.

WIĘCEJ >
Co to jest sowa?

Co to jest sowa?

19 luty 2013

Na to pytanie odpowiadaliśmy sobie 2 lutego w Centrum Orlikowym wraz z młodymi uczestnikami Zimowej Akademii Przyrody organizowanej przez Biebrza Eco-Travel.

WIĘCEJ >
Noc Sów w Goniądzu

Noc Sów w Goniądzu

11 kwiecień 2013

W ostatni weekend, a dokładniej 5 kwietnia zorganizowaliśmy pierwszą Noc Sów w Goniądzu - dla dzieci, młodzieży i ptakowych zapaleńców. Było ciemno, głucho i…śniegu po pachy. Jednak choć pogodowa aura nie sprzyjała, warto było wspólnie s

WIĘCEJ >