Wydarzenia

Wolny jak ptak! - warsztaty resocjalizacyjne

W swoim życiu nieraz dokonujemy niewłaściwych wyborów. Często towarzyszą nam przy tym: negatywne emocje – stres, złość, nienawiść; brak racjonalnego myślenia, niedostrzeganie swoich błędów i słabości, używki. Przy czym rzadko kiedy jes

Osoby, z którymi mieliśmy przyjemność pracować przez jeden dzień w lipcu, należą do grupy tzw. osadzonych. To Ci, którym w życiu powinęła się noga. Życie w murach według więziennego rygoru może być (i za pewne jest) trudne, a przy okazji niesłychanie monotonne. Zależało nam żeby podzielić się naszą pasją także z więźniami. Przecież każdy z nas chce żyć z pasją, z celami, wśród rodziny i przyjaciół, otoczony miłością, z wiarą w wartości.

 

Uwrażliwianie – w tym wypadku na piękno otaczającej nas przyrody poprzez porcję ciekawostek i interesującej wiedzy – to jeden z bardzo ważnych elementów resocjalizacji.

 

Przyroda, środowisko – to nasze wspólne dobra, coś co spaja nas jako społeczeństwo, dotyczy nas wszystkich (tak samo jak pogoda - temat uniwersalny, tak kochany przez Brytyjczyków). Mazury, Tatry, Bałtyk – to tylko część regionów Polski, do których każdy z nas - niezależnie od wieku, płci, zainteresowania, miejsca zamieszkania - ma dostęp. I podziwia. Bo kto choć raz nie zachwycał się, przynajmniej przez moment, pięknym krajobrazem, widzianym gatunkiem rośliny czy zwierzęcia?

 

Natura to „coś ponad nami”. Przecież każdy z nas żyje na tej samej planecie, korzysta z tych samych zasobów, oddycha tym samym powietrzem. I podobnie rzecz ma się z ptakami. To stworzenia wszechobecne na Ziemi (Sahara, Antarktyda – to skrajne przykłady), podobnie jak my ludzie.

 

Staraliśmy się pokazać więźniom, że przyrodę można polubić, trzeba ją szanować, może być ciekawa i wiele może nas nauczyć. To wreszcie, jak zauważyliśmy wyżej, coś wspólnego – Twoje, moje, NASZE.

 

A gdzieś pośród tych zależności troficznych, różnych przystosowań ewolucyjnych, godów, drapieżnictwa, pośród endemitów, na wyspach, lądach czy w morzach – żyjemy My wszyscy. I… One – rośliny, grzyby, zwierzęta i te najmniejsze – bakterie.

 

Nie ważne, czy jesteś w więzieniu, siedzisz w biurze, pracujesz w sklepie, czy jesteś premierem. Ty także jesteś elementem tej ciężkiej do ogarnięcia, a jednak tak niezwykłej układanki.

Autor: Paweł Pstrokoński

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

05 październik 2010

Powstał 1995 roku, powierzchnia Parku wynosi 19438,9 ha, z czego pod ochroną ścisłą znajduje się 2407,7 ha, częściową – 16924,7 ha, krajobrazową – 57,0 ha. Powierzchnia otuliny to 22969 ha.

WIĘCEJ >
Bee friendly! czyli ogród przyjazny owadom

Bee friendly! czyli ogród przyjazny owadom

30 kwiecień 2012

Jednym z istotnych elementów Ogrodu na pTAK jest pomoc owadom. Im bardziej przyjazny owadom będzie nasz ogród, tym więcej gatunków zawita w nasze skromne ogrodowe progi.

WIĘCEJ >
Przetarg na usługę usprzętowienia Zlotu Klubu Ptaków Polskich

Przetarg na usługę usprzętowienia Zlotu Klubu Ptaków Polskich

11 czerwiec 2014

Goniądz: Usługa w zakresie zapewnienia i obsługi nagłośnienia oraz infrastruktury technicznej na Zlocie Klubu Ptaków Polskich w Goniądzu w roku 2014 Numer ogłoszenia: 196768 - 2014; data zamieszczenia: 10.06.2014

WIĘCEJ >