Ogród na pTAK!

Wrzesień

Koniec września to czas, w którym czas zacząć myśleć o przygotowaniu miejsca zimowego dokarmiania ptaków.

Należy znaleźć miejsce spokojne, osłonięte, ale otwarte na nasz ogród tak, aby ptaki czuły się w nim bezpiecznie a inne zwierzęta nie miały do niego dostępu. Należy unikać miejsc, do których będą mogły niepostrzeżenie podejść koty i psy. Karmniki wieszane na pniach należy zabezpieczyć w urządzenia zabezpieczające przed kotami. Dobrym rozwiązaniem są karmniki wyposażone w szklane ścianki, dzięki czemu ptaki mają ogląd na sytuację i nie są zmuszone do szukania ziarna po ciemku. Karmnika nie umieszczamy w miejscach silnie zarośniętych, w krzewach i wśród wysokich bylin, czyli miejscach łatwo dostępnych dla kotów.

 

Dojrzewające owoce czarnego bzu i jarzębiny zbieramy, myjemy i suszymy. Są one bardzo pożywnym pokarmem dla zimujących ptaków. Suszymy je w miejscu przewiewnym w żadnym wypadku nie należy przechowywać mokrych owoców, które mogą pokryć się pleśnią. W czasie ciepłych dni należy dokładnie oczyścić poidła. Pamiętajmy, żeby wszystkie miejsca gdzie ptaki mają dostęp do wody były stale przez nas zaopatrywane w świeżą wodę, ponieważ w okresie jesiennym ptaki równie chętnie korzystają z takich miejsc, co w miesiącach letnich.

 

Maliniaki przyciągają ptaki, nie usuwajmy owoców których nie zerwaliśmy.

 

Ogród ozdobny


Wrzesień to bardzo dobry okres do sadzenia i przesadzania roślin cebulowych takich jak lilie, hiacynty, narcyzy i tulipany. Lilie lubią stanowiska suche i słoneczne a także przepuszczalne piaszczyste gleby. Gleby ciężkie i gliniaste należy przemieszać z piaskami i lekkim kompostem zapewniając dostateczną przepuszczalność. W naturalnych stanowiskach lilie rosną pod okapem dużych roślin, które zapewniają im ocienienie, dlatego też dobrze jest sadzić lilie w miejscach cienistych ewentualnie możemy okryć glebę, w której rosną lilie torfem, starając się jednak unikać miejsc nasłonecznionych przez cały dzień. Narcyzy natomiast najlepiej rosną w glebach piaszczysto – gliniastych z duża zawartością składników próchnicznych. Nie tolerują świeżego obornika a także gleb wilgotnych i kwaśnych. Tulipany wysadzamy w drugiej połowie września, nie później niż do połowy października.

 

Po posadzeniu roślin cebulowych glebę przykrywamy warstwą ochronną usypując kopczyki. Zabezpieczenie to spowoduje, że gleba wewnątrz dłużej utrzyma wilgoć a dodatkowa warstwa będzie spełniać funkcje ciepłej pierzynki zapewniając zabezpieczenie przed zimowym mrozem. Jako dodatkowej okrywy można użyć również ściółki z liści posypując 10 cm warstwę w okolice sadzonych cebul oraz roślin wrażliwych na przemarzanie.

 

Wrzesień to idealny okres do dzielenia i sadzenia roślin bylinowych. Przy podziałach skracamy część nadziemną, skracamy również korzenie (o połowę) i tak przygotowane sadzonki obficie podlewamy po posadzeniu. Przesadzane byliny również ściółkujemy zapewniając ochronę przed pierwszymi przymrozkami. Byliny wrażliwe takie jak anemony japońskie przesadzamy dopiero wiosną.

 

Pod koniec września robimy porządki wśród roślin jednorocznych, których większość zamiera i staje się brzydka. Rośliny z dużą ilością nasion zostawiamy przez okres zimowy. Staną się one dodatkowym urozmaiceniem i spiżarnią dla ptaków. Na zimę zostawmy również kilka kwiatostanów słonecznika, który przyciąga sikory i czyżyki.

 

Pamiętajmy, że znaczna część jaskrawo-mieniących się owoców krzewów może być dla nas trująca, w szczególności uważajmy na mniej lub bardziej trujące owoce wawrzynka, bluszczu, niektórych berberysów, jaśminowca, trzmieliny i cisa pospolitego. Nie zrywajmy i nie niszczmy ich jednak gdyż mogą stać się wspaniałą pożywką energetyczną dla ptaków szukających w okresie zimy pokarmu. W przypadku drzew iglastych należy pamiętać o systematycznym ich podlewaniu w okresie jesiennym, gdyż w przeciwieństwie do drzew liściastych przez cały okres (również zimowy) transpirują wodę. Duża cześć uszkodzeń zimowych drzew i krzewów iglastych bierze się nie z przemarzania a suszy fizjologicznej. W celu zmniejszenia parowania, glebę można okryć gałązkami świerkowymi, co zapewni nie tylko dodatkową ochronę przed mrozami, ale również poprawi stosunki wodne gleby poprzez zmniejszoną transpirację. Stroisz, czyli gałązki świerkowe używamy także do okrywania innych wrażliwych na mrozy roślin a także roślin zimozielonych.

Autor: brak

Źródło: brak

Powiązane artykuły

Ptaki biegusowate

Ptaki biegusowate

01 październik 2010

Małymi krokami zbliża się jesień, dni stają się coraz krótsze, poranki chłodne i mgliste a soczysta zieleń ustępuje pastelowym brązom i jaskrawym czerwieniom.

WIĘCEJ >
Zostań Przewodnikiem Nocy Sów!

Zostań Przewodnikiem Nocy Sów!

02 luty 2016

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce...

WIĘCEJ >
Światowy Dzień Mokradeł.

Światowy Dzień Mokradeł.

02 luty 2015

Po raz pierwszy obchodzony był w 1997 roku.

WIĘCEJ >