Szkoła Liderów i Edukatorów Przyrody

Zakończyliśmy szkolenia dla Liderów i Edukatorów

Zakończył się cykl szkoleń dla 21 Liderów i Edukatorów Regionalnych z całej Polski. Było intensywnie, pracowicie, twórczo i ekscytująco. Dla ptaków i przyrody!

W ciągu ostatnich 6 miesięcy uczestnicy Szkoły Liderów i Edukatorów Przyrody  przeszli prawdziwy maraton zdobywania wiedzy  – zarówno tej teoretycznej jak i praktycznej, stricte merytorycznej jak i psychologicznej, czysto „papierkowej” jak i tej zgłębianej na stojąco  po kolana w bagnach – dosłownie!

 

Trzy czterodniowe zjazdy szkoleniowe, łącznie 12 dni ciężkiej pracy - nieraz od świtu do nocy: wykłady, warsztaty, prelekcje, prezentacje, dramy, ćwiczenia outdoorowe, wycieczki terenowe i niekończące się rozmowy…  A wszystko to w przepięknych plenerach jedynej w swoim rodzaju Biebrzy.

 

Zakres tematyki i poruszanych kwestii był ogromny. I choć czasu było niewiele, ambitnie staraliśmy się przekazać uczestnikom wszystko to, co niezbędne i jednocześnie najbardziej przydatne w pracy Lidera i Edukatora Przyrody.

 

Podczas pierwszego cyklu szkoleń (27-30 listopada 2014) opowiadaliśmy o Ptakach Polskich, naszej misji, ideach, działaniach i projektach. Przybliżyliśmy również projekt Bądź na pTAK!, z szczególnym uwzględnieniem akcji Szkoła na pTAK! Szkoliliśmy się wspólnie w tym: jak pozyskiwać środki i chronić przyrodę, jak komunikować się efektywniej z otoczeniem i przede wszystkim – jak edukować. O edukacji rozmawialiśmy też w terenie – poznając ptaki i przyrodę Biebrzy oraz jej unikatowy krajobraz. Choć była jeszcze jesień, biebrzański mróz dał nam się porządnie we znaki. Jednak było warto, bo zimowy krajobraz Biebrzy potrafi również niezwykle zachwycić jak ten wiosenny.

 

W trakcie drugiego cyklu szkoleń (26.02-01.03.2015) uczyliśmy się pisać projekty  - te proste, lokalne jak również najbardziej skomplikowane. Skupiliśmy się na ochronie drzew i alei – gdyż jest to wyjątkowo ważny temat właśnie dla ptaków. Poznawaliśmy tajniki współpracy z mediami i dziennikarzami, dzięki Anecie Gałaburdzie - dziennikarce Radia Białystok. Odkrywaliśmy w sobie zmysł pisarski, ucząc się komunikować o przyrodzie i ptakach w sposób inspirujący, rzetelny i jednocześnie piękny. Zdobywaliśmy wiedzę organizacyjną i komunikacyjną, a co najważniejsze – uczyliśmy się…edukować. Wspólnie zgłębialiśmy sekrety współpracy ze szkołami oraz metody pracy z różnymi grupami wiekowymi. Uczyliśmy się warsztatu pracy edukatora przyrodniczego oraz technik edukacyjnych, które można zastosować podczas zajęć stacjonarnych jak i terenowych. Rozwijaliśmy kreatywność i otwieraliśmy się na bardzo niestandardowe formy edukacji. 

 

Ostatni - trzeci cykl szkoleń (23-26.04.2015) odbył się w pięknie wiosennej atmosferze. Biebrza i ptaki przywitały nas całą moc barw, dźwięków i kolorów. Dokształcaliśmy się w umiejętnościach miękkich, praktykując komunikację, negocjacje, zdolności przywódcze, motywację, pracę w zespole i wiele innych. Choć ciągle jeszcze było zimno, wreszcie była okazja by w pełni zasmakować terenu i tego, co tak naprawdę Biebrza ma do zaoferowania. Podczas warsztatów terenowych rozpoznawaliśmy kilkadziesiąt gatunków ptaków, podglądaliśmy łosie, nasłuchiwaliśmy sów, przedzieraliśmy się przez mokradła, a nawet mieliśmy okazję podziwiać kupę…wilka.

 

Wszystkie trzy zjazdy, przebyte szkolenia i wspólnie spędzony czas pozwolił nie tylko poszerzyć wiedzę i nabrać nowej, świeżej perspektywy na zagadnienia przyrodnicze. Dał coś więcej… Pomógł się lepiej poznać, a nawet zaprzyjaźnić.

 

Jak się okazało, 21 Liderów i Edukatorów - których mieliśmy przyjemność szkolić, i z którymi nasza współpraca teraz tak naprawdę się dopiero zaczyna  - to wspaniali ludzie i niezwykłe osobowości. To aktywiści z ogromną energią i pasją nie tylko do przyrody, ale i życia. Zaangażowani, zdolni, z wyjątkową wiedzą i umiejętnościami. Tak różni, a jednocześnie tak do siebie podobni, bo z jednym, wspólnym celem - pomagać ptakom i przyrodzie!

 

Dziękujemy im za wytrwałość i zaufanie, chęć działania, a przede wszystkie za bycie na pTAK!

 

Pierwsze regionalne działania na pTAK! ruszyły już w całym kraju. Będziemy informować Was na bieżąco.

 

Liderzy i Edukatorzy Regionalni powołani zostali w ramach akcji Szkoła na pTAK! w Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Zielony Lider na wagę złota

Zielony Lider na wagę złota

07 maj 2013

Szkoła nie tylko uczy - w tym sensie, iż daje wiedzę i umiejętności, ale ze swego założenia powinna także uwrażliwiać i wychowywać. O tym słyszał każdy. To jest również kanwą przetaczającej się co jakiś czas przez media polemiki…

WIĘCEJ >
Zapraszamy na Święto Krowy w Chyrzynie

Zapraszamy na Święto Krowy w Chyrzynie

21 sierpień 2012

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na Święto Krowy, odbywające się rokrocznie w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie.

WIĘCEJ >
Relacja z Trzeciej Ogólnopolskiej Nocy Sów

Relacja z Trzeciej Ogólnopolskiej Nocy Sów

08 maj 2014

Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Białystok, Poznań, Toruń i wiele innych miejscowości małych i dużych – łącznie w ponad 50 lokalizacjach w całym kraju blisko 2000 Uczestniczek i Uczestników razem z nami wzięło udział w Ogólnopolskiej Trzeciej Nocy Sów, która odbyła się w dniach 5-6 kwietnia. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami współtworzyli to niezwykłe wydarzenie oraz tym, którzy wzięli w nim udział. Bez Was by tego nie było!

WIĘCEJ >