Jestem na pTAK!

Zapraszamy do Gorzowa Wielkopolskiego - rusza Kultura na pTAK!

W całej Polsce nieprzerwanie trwa kampania Bądź na pTAK! Właśnie przybywamy do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie wspólnie z mieszkańcami chcemy twórczo i kulturalnie rozwijać jej przesłanie.

Ptaki. Tyle im zawdzięczamy: muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury, pierwszą na świecie Konstytucję… A także samoloty, czy - chociażby - przytulne puchowe kołdry i dobry nastrój podczas spaceru w parku...

 

Ptaki są z nami dosłownie od zawsze. Właściwie to były tu na długo przed nami! Są w naszych miastach, parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich, to nasi sąsiedzi z ulicy!

 

Zadziwiają swoją urodą, zachwycają śpiewem, zaskakują przedsiębiorczością. Są piękne, mądre, inspirujące…

 

Nas zainspirowały do kulturalno-przyrodniczej kolaboracji w ramach idei Miasto na pTAK! - w związku z trwającymi w Gorzowie Wlkp. obchodami 100. rocznicy powstania Parku Róż.

 

Na czas września (od 1 września 2013 do 1 października 2013) przestrzeń Parku Róż zostanie zagospodarowana pod jedyną w swoim rodzaju wystawę na pTAK! –przedstawiającą najniezwyklejsze i najrzadsze gatunki ptaków w obiektywach najznamienitszych polskich i zagranicznych fotografików – łącznie 30 pięknych fotografii wraz z wyjątkowymi, twórczymi opisami.Ponadto w ramach wystawy 7 września 2013 (sobota) w godz. od 15.00 do 22.00 w Parku Róż specjalnie dla Was odbędzie się plener kulturalno-przyrodniczy, na który składać się będą następujące wydarzenia:

 

- godz. 16.00 - Gra miejska „Miasto na pTAK”, która toczyć się będzie wokół ptaków, w ujęciu zarówno kulturalnym jak i przyrodniczym - z nagrodami i drobnymi upominkami.

- godz. 17.00 – Wycieczka ornitologiczna po terenie Parku Róż w poszukiwaniu miejskich skrzydlatych sąsiadów - z lornetkami i lunetami.

- godz. 18.00 – „Ptaki bagien i mokradeł w legendach i podaniach” – opowiemy o utopcach, mamonach i wodnikach. Posłuchamy wodniczek, brzęczek, bąków i kropiatek, i zobaczymy skąd się wzięły te licha, zaglądając w zakamarki polskiej kultury!

- godz. 19.00 - Historia powstania albumu „Żuraw Kłosowskich” Grzegorza i Tomasza Kłosowskich - poświęconego jednemu z największych, ale wciąż mało poznanych ptaków, jakim jest Żuraw – tajemniczy mieszkaniec mokrych regionów Ujścia Warty.

- godz. 20.00 - Pokaz filmu przyrodniczego „Makrokosmos” w ramach „kina pod gwiazdami” – przedstawiający fascynujący świat przyrody widziany z perspektywy lotu ptaka.

 

Całości imprezy towarzyszyć będą warsztaty artystyczne, liczne zabawy i atrakcje skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych – wszystko oczywiście w  duchu na pTAK!

Wstęp wolny.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Wystawa oraz plener są realizowane w ramach projektu „Kultura na pTAK w Gorzowie Wielkopolskim”, dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa, przy współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gorzowa.

 

Galeria

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Wielka, mała migracja

Wielka, mała migracja

07 maj 2013

Jesień i wiosna to czas, kiedy ptaki lecą nad naszymi głowami - z miejsc, w których spędziły zimę, do miejsc gdzie wychowają pisklęta, a potem znowu (z rodziną lub oddzielnie) wracają na "zimowy odpoczynek". Lecą w kluczach i widzimy je wszyscy. Gęsi, Żurawie, Czajki i ... te mniejsze.

WIĘCEJ >
Dzień z życia gawrona

Dzień z życia gawrona

03 grudzień 2013

Wyobraźmy sobie, że śnimy, a w naszym śnie zaczynamy swój normalny dzień. Jednak wcale nie jemy śniadania przy stole, nie myjemy zębów i nie idziemy do szkoły. Dlaczego? Bo w naszym śnie jesteśmy gawronem. Jesteśmy dużym ptakiem, którego du

WIĘCEJ >
Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

19 marzec 2012

Po raz kolejny zapraszamy serdecznie wszystkie szkoły, uczniów i nauczycieli do wspólnej pracy i zabawy w ramach drugiej edycji Akcji Szkoła na pTAK!

WIĘCEJ >