09 maj 2014
Corocznie od 2006 roku w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Obchody te skupiają się na jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrody, jakim są powietrzne podróże ptaków. Z tej okazji pragniemy przybliżyć Wam naturę wędrówek jednych z najbardziej migrujących ptaków świata...
WIĘCEJ >07 maj 2013
Wiosna to czas, kiedy ptaki lecą nad naszymi głowami - z miejsc, w których spędziły zimę, do miejsc gdzie wychowają pisklęta. Lecą w kluczach i widzimy je wszyscy. Gęsi, żurawie, czajki - to nieomylne znaki wiosny, a migrację wiosenną właśn
WIĘCEJ >19 listopad 2012
Obrączkowanie to metoda badań, która może przynieść naukowcom wiele wartościowych informacji. Ale jest jedno ale. Ktoś musi przeczytać taką obrączkę i przekazać informację dalej. I tu ważne miejsce zajmują wszyscy miłośnicy ptaków.
WIĘCEJ >11 maj 2012
Wiatr nie zawsze pomaga. Gdy zaskoczy w drodze i wieje z przeciwnego kierunku, ptaki przede wszystkim zmniejszają pułap lotu.
WIĘCEJ >11 maj 2012
Wiele ptaków jest niemal w ciągłej podróży. Godziny – a właściwie tygodnie szczytu przypadają każdego roku na jesień i wiosnę. Wówczas niebo nad naszymi głowami zapełnia się stadami Wielkich Podróżników.
WIĘCEJ >10 maj 2012
Ostatecznie rzeczywistość okazała się śmielsza od fikcji. Na Ziemi są nawigatorzy i lotnicy o wiele lepsi od nas – i zupełnie samowystarczalni.
WIĘCEJ >09 maj 2012
Jakież było zdziwienie pilota samolotu, który jesienią 1978. minął 30 Łabędzi Krzykliwych lecących na wysokości 8,2 kilometrów!
WIĘCEJ >02 maj 2012
Co roku ptaki migrują do nas z tak odległych regionów jak Afryka i Północna Rosja. O dziwo, bardzo niewiele ptaków błądzi podczas swoich wędrówek, a niektóre potrafią powracać w dokładnie te same miejsca rok po roku.
WIĘCEJ >