29 sierpień 2014
Social commitment (ang. zaangażowanie społeczne). Ptaki bardzo dobrze znają to pojęcie – przynajmniej z praktycznego punktu widzenia. Jakie interakcje występują w świecie ptaków? Czy pomagają sobie wzajemnie, wspierają i dodają otuchy? A może odwrotnie – są nieprzyjazne i unikają siebie nawzajem jak ognia? Poprzez cykl artykułów postaramy się pokazać Wam, jak ptaki rozumieją a przede wszystkim praktykują powiedzenie „podaj mi pomocną dłoń” - w ich wypadku… skrzydło.
WIĘCEJ >06 luty 2014
Patrząc za okno dwa tygodnie temu i obserwując wędrujący w dół słupek rtęci, wielu z nas zaczęło zastanawiać się, jak ptaki radzą sobie w tak niskich temperaturach. Tym bardziej, iż nawet po najmroźniejszej nocy, co rano witał nas ich weso
WIĘCEJ >03 grudzień 2013
Wyobraźmy sobie, że śnimy, a w naszym śnie zaczynamy swój normalny dzień. Jednak wcale nie jemy śniadania przy stole, nie myjemy zębów i nie idziemy do szkoły. Dlaczego? Bo w naszym śnie jesteśmy gawronem. Jesteśmy dużym ptakiem, którego du
WIĘCEJ >25 listopad 2013
Czy szpacza ławica daje wymierne korzyści? Czy bytowanie w tłoku i ścisku się opłaca? Zobaczmy.
WIĘCEJ >18 czerwiec 2013
Kto z nas nie czytał, choć raz, „Ptasiego radia” Juliana Tuwima? Albo słuchał – w wykonaniu rodzica czy też Ireny Kwiatkowskiej.
WIĘCEJ >20 luty 2013
W świecie ptaków, tak jak w naszym, skuteczna komunikacja to podstawa! Te, które żyją w multikulturowych (wielogatunkowych) społecznościach, wykształciły więc swój Basic English, który jest zrozumiały dla wszystkich.
WIĘCEJ >06 listopad 2012
Ptasie gniazdo – miejsce, gdzie ptaki składają i wysiadują jaja, a wiele z nich (bynajmniej nie wszystkie) wychowuje pisklęta. Bywa piękne, przytulne, kunsztowne lub po prostu wielkie, mocne i solidne.
WIĘCEJ >16 październik 2012
Każdej wiosny, każdy normalny ptak robi wszystko, aby go zobaczyć i/lub usłyszeć. Dlaczego? Burza hormonów zaczyna robić swoje.
WIĘCEJ >02 październik 2012
Z pewnością nieraz zdarzyło nam się nazwać kogoś głupią gęsią lub przeczytać o bohaterce, która autor określił jako wyjątkowo głupią gąskę. Osoba taka zasłużyła na to porównanie zazwyczaj przez swoją naiwność, głupotę lub niepo
WIĘCEJ >