Ostoje dla ptaków

Ostoja dla ptaków Żurawie Mokradła

Symbolem naszej ostoi dla ptaków jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce. Była końcówka stycznia. Pojechaliśmy sprawdzić stan urządzeń wodnych tzw. mnichów. Gdy pracowaliśmy w terenie najpierw usłyszeliśmy, a potem zobaczyliśmy parę Żurawi.
Czy rozglądały się za miejscem do założenia gniazda? Czas pokaże.

Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?

Opis miejsca

Chcesz stworzyć razem z nami tę piękną ostoję dla ptaków?

Raj dla Żurawi, Kropiatki, Błotniaka Stawowego, Żurawi, Kokoszki, Łyski, Krzyżówki, Cyraneczki, Potrzosów, Trzcinniczka, Łozówki, Strumieniówki, Świerszczaka. Chronimy ten obszar również dla Was – bo bagna są dobre dla klimatu!

Ostoja dla ptaków Żurawie Mokradła

Żurawie mokradła były kiedyś kompleksem stawów. Świadczą o tym istniejące groble i wspomniane wyżej michy. To wcinający się w lasy wąski, ale za to bardzo długi obszar o powierzchni około 80 ha, w okolicach miejscowości Lutkowo w województwie zachodniopomorskim.

Galeria

Jak wygląda uroczysko Żurawie Mokradła?

Obecnie Żurawie mokradła to mozaika podmokłych siedlisk z dominacją szuwaru trzcinowego. Na północy mocno przesuszony. Wody zaczyna przybywać, im dalej na południe. Roślinność stopniowo się przerzedza. Na południowym krańcu zdecydowania przeważa płytko zalegająca woda, przetykana tu i ówdzie trzcinowymi „wysepkami”.

Jakim ptakom dajemy dom?

Spośród wielu gatunków ptaków, które znajdą schronienie w tej ptasiej ostoi, są między innymi:

Jak wygląda Trzcinniczek?
Trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus poznaj ptaka

Nasze zadania

Jak wygląda Czajka - atlas ptaków - poznaj ptaki

Zatrzymanie wody

Miejsce to na pewno ma potencjał. Jaki? Tego dowiemy się już najbliższej wiosny.
Szczegółowa inwentaryzacja to jeden z priorytetów na 2023 rok.

Docelowo, naszym zadaniem jest utrzymanie na całej powierzchni płytko (do 1m) zalanych mokradeł. Pomoże nam w tym istniejące urządzenia piętrząca (dzięki nim mam możliwość utrzymania odpowiedniego poziomu wodny w całym kompleksie. Żeby jeszcze bardziej urozmaicić teren chcemy w kilku miejscach wykopać nieco głębsze „jeziorka”. Pozyskany materiał posłuży do utworzenia kilku wysp. Żurawie, Gęgawy, łabędzie i kaczki powinny być zadowolone.
Kto wie, może z czasem wyspy zamieszka kolonia Śmieszek?

Dlaczego chcemy razem z Tobą zaopiekować się tym miejscem?

Bo bagna są dobre!
Dla klimatu, dla nas i dla ptaków.
Dla całej Planety!
Bo znikną Czajki, Krwawodzioby, Kszyki, Potrzosy…

Takie właśnie siedliska mokradłowe – które mamy szansę tutaj uratować – są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%.

Włącz się do zmiany

Bądź na pTAK!, Wspieraj ochronę ptaków i przyrody.

30

PLN

Podaruj Żurawiom łąkę!
Wystarczy 30 PLN co miesiąc, żeby miały dzięki Tobie bezpieczne miejsce! Wiesz, skoszenie 1 ha podmokłej łąki, gdzie ten ptak żyje kosztuje nas 600 PLN. Rocznie potrzebujemy aż 550 000 PLN, żeby utrzymać takie tereny. To również dom dla Kszyków, Czajek, Wodniczek, czy Błotniaków Stawowych. Podaruj im co miesiąc 30 PLN i mamy gotową łąkę!

Jak pomóc Podróżniczkom?

Zostań opiekunem Żurawich Mokradeł!

Chcesz razem z nami opiekować się tym pięknym miejscem i tworzyć raj dla ptaków?
Przekaż darowiznę i zostań pierwszym Opiekunem lub Opiekunką tej ostoi ptaków!

Jak dojechać

Żurawie Mokradła to rozległy kompleks, o powierzchni około 80 ha, malowniczo wcinający się w lasy pomiędzy miejscowościami Lutkowo, a Wiechowo w województwie zachodniopomorskim.

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.