Aktualności

Bocian Biały, fot. Cezary Korkosz

Twój 1% działa!

Sprawdź jak i pomagaj!

120 Ogrodów na pTAK!
Ponad 1000 ha cennych bagiennych rezerwatów.
Tysiące Nocy Sów w całej Polsce.
I nie tylko… 


Zebraliśmy w poprzednim roku 19 000 PLN

DZIĘKUJEMY!

Zanurzmy je w podmokłych łąkach naszych rezerwatów, na które wiosną zlecą się Czajki i zmęczone Gęsi. Zasiejemy je w ogrodach, gdzie zakwitną smacznym nektarem i nakarmią Trzmiele. Zakodujemy je w nowych treściach, w artykułach pełnych wiedzy, której chcemy Wam dawać jeszcze więcej!

Dlaczego Twój 1% przekazany ptakom ma sens? 

 

1. Współczesne polskie ogrody są dla ludzi… niebezpieczne. 
A Ty zmieniasz z nami ten pustynny krajobraz!

 • W naszym podmiejskim i wiejskim (już niestety!) krajobrazie dominuje przystrzyżony  trawnik, pryskany szkodliwymi substancjami. Jest regularnie koszony więc cenna woda zbyt szybko paruje, w efekcie pogłębiając zagrażającą nam suszę. 

 • Większość powierzchni jest pokryta betonem lub kostką brukową więc do zagrożenia suszą, dochodzi jeszcze potworny upał.

 • Nie ma krzewów owocowych, które stanowią pokarm dla ptaków. 
  Nie ma kwiatów, które wykarmią pszczoły, trzmiele i motyle.

 • Brak szumiącego liśćmi cienia, owadów, ptaków, czy motyli sprawia, iż współczesne ogrody stały się zagrożeniem dla naszego klimatu, lokalnej bioróżnorodności i dla nas samych! 

 

Nasza odpowiedź?
Naturalny Ogród na pTAK!
 


Jest pełen życia, zapachów, kojącego cienia
i śpiewu ptaków. To prawdziwy mini rezerwat i ratunek dla zwierząt,
który Ty możesz stworzyć!

To dla nas SZANSA na odpoczynek i miejsce odnowy. 
To tylko mały ogród, ale takich ogrodów mamy w Polsce miliony.
I miliony szans na stworzenie czegoś dobrego!


Dlatego pomóż nam tworzyć w Polsce Ogrody przyjazne Ludziom i Ptakom!
Walczymy o to, żeby takie miejsca przetrwały, uczymy jak je tworzyć
i wspieramy naszych ogrodników.

Stworzyliśmy już 120 ogrodów na pTAK, a w tym roku
- dzięki wsparciu 1% -  powstanie 50 kolejnych.
Sprawdź, co znaczy Ogród na pTAK!  jak powstają Ogrody na pTAK! w całej Polsce. 


Fot. Małgorzata Wielińska 
2. Bagna są Dobre! 
Dlatego kupujesz z nami kolejne hektary tych cennych dla ptaków i dla nas obszarów!

Bo bagna to życie dla ptaków i ratunek przed zmianami klimatu dla przyszłych pokoleń! 
Razem z rzekami i jeziorami są jak krwioobieg naszej planety, tyle że wypełniony życiodajną wodą. A wszystko za sprawą niezwykłych, niemal cudownych właściwości bagiennej gleby – przede wszystkim torfu oraz rosnących na bagnach roślin. Działają jak gąbka! Wchłaniają, filtrują, oczyszczają oraz przechowują wodę gdy jest jej za dużo i chronią nas przed powodziami. Dlaczego bagna są ważne? 

Gdy dookoła wody jest za mało - powoli oddają wilgoć, którą zmagazynowały. W ten sposób chronią nasze pola, sady i ogrody przed suszą.
Od ponad 10 lat kupujemy bagienne tereny i obejmujemy je ochroną. Prowadzimy kampanie uświadamiające wartość terenów bagiennych! Piszemy setki artykułów, takie jak ten o znaczeniu terenów podmokłych dla naszego Klimatu.

Dostajesz nasz newsletter, a na stronie jestemnapTAK.pl możesz czytać treści, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej.
Opiekujemy się 1000 ha naszych rezerwatów; kosimy, nawadniamy i pilnujemy, aby cenne mokradła przetrwały w polskim krajobrazie i stały się domem kolejnych pokoleń ptaków!  
 
 • Chcesz, żeby wciąż rozbrzmiewał śpiew Podróżniczka, wibrowanie Kszyka, czy nawoływania Gęsi odpoczywających na rozlewiskach?

  Pomóż nam zachować dla nich bagna
  i przekaż 1% na Jestem na pTAK!  
 •  

Teraz policz sobie...

W zeszłym roku otrzymaliśmy około 19 000 PLN z 1% podatku,
jaki przekazali nam nasi sympatycy. 


Koszt budowy jednej zastawki (która piętrzy wodę w rowie melioracyjnym i pozwala jej rozlewać się tam, gdzie najbardziej potrzebują tegoptaki),  to około 1000 PLN.  Wiesz, że żeby jeszcze skuteczniej chronić dom Kszyka w Dolinie Rurzycy, musimy postawić 3 zastawki, a w naszym nowym rezerwacie w Okonku (co najmniej) 25

Wyobraź też sobie, że musimy wydać w 2021 roku 270 000 PLN, żeby skosić łąki nad Biebrzą, na których wyśpiewuje Wodniczka i spaceruje Bocian.

Mała kwietna łąka  w Ogrodzie na pTAK! kosztuje około 10 PLN, ale przecież chcemy stworzyć ich tysiące w całej Polsce!

 

Chcesz, żeby nasze dzieci mogły oglądać spacerujące po łące Bociany
i słuchać głosu Słowika śpiewającego w krzewach dzikiej róży?

Przekaż nam 1%
KRS 0000 25 36 95
Poznaj. Pokochaj. Pomóż. 

Edukacja i komunikacji ochrony Przyrody to w obecnych czasach chyba równie ważne zadanie jak Jej czynna ochrona (tworzenie rezerwatów, wieszanie budek, prowadzenie badań). Tym bardziej, iż znikające z naszego krajobrazu aleje drzew, betonowane lub przegradzane rzeki i inne decyzje urzędników oraz obojętność obywateli to wyraźny skutek lat zanie edukacji przyrodniczej w Polsce. 
Dlatego, w stowarzyszeniu Jestem na pTAK!  stawiamy na edukację i najlepszą komunikację!. 
 • Noc Sów odbywa się już w ponad 200 lokalizacjach w całym kraju. To tylko jedne weekend w roku, podczas którego wiedzę o tych pięknych ptakach przekazujemy kilkunastu tysiącom ludzi! Wydarzenie organizujemy wspólnie z lokalnymi Przewodnikami już od 8 lat! 
 • Pracujemy nad wyjątkowym Społecznym Atlasem Ptaków. Wspólnie z 25 wspaniałymi Wolontariuszkami i Wolontariuszami redaktorkami i redaktorami tworzymy miejsce, w którym nie tylko znajdziesz wyczerpujący opis każdego gatunku, wiedzę, źródła oraz słowniczek pojęć. To też teksty pisane z pasją i indywidualnym charakterem każdego z autorów i autorek!
  Premiera już w lutym 2021. Będzie co czytać! 
 • Wielkie Ogrodowe Liczenie – stworzyliśmy jedyne takie wydarzenie w Polsce, w którym łączymy amatorską pasję do ptaków z badaniem ich liczebności w ogrodach. Zapraszamy całe rodziny, aby spędziły majowy weekend w ogrodzie obserwując i licząc ptaki. Ich praca staje się dla nas cenną wskazówką, jak chronić ptaki w ogrodach, te najbliższe nam i te, których jest coraz mniej. Już 200 osób liczyło z nami ptaki podczas pierwszego Liczenia. Dołączysz w maju 2021?
 • Czytasz ciekawe artykuły dzięki naszej ciężkiej pracy. Piszemy o tym, jak tworzyć i projektować ogród przyjazny przyrodzie, wysyłamy regularne newslettery z poradami, wiedzą i ciekawostkami. Regularne posty na Facebooku i Instagramie to również wyczerpująca zespołowa praca. Rysujemy i projektujemy ogrody, żeby jeszcze więcej osób tworzyło ptasie raje!
 

 

Autor: Anna Pilarska-Cherek

Źródło: jestemnapTAK.pl