Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Życzenia, podsumowanie roku i Słowo od Prezesa Piotra.

Przyjaciele,

Końcówka roku to zwykle czas podsumowań i snucia planów na przyszłość.
Jaki był więc ten mijający 2020? Był to już 14. rok funkcjonowania stowarzyszenia więc jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia pełnoletności. W przyszłym roku też czeka nas okrągłe 15 urodziny, więc obiecujemy przygotować dla Was coś specjalnego. 

Nie wiem jak Wam, ale mi trochę ciężko się odnaleźć po tym roku. „Dziwny”, to chyba najlepsze określenie.
Wiele rzeczy całkowicie się zmieniło, inne pozostały bez zmian. Parę się udało, parę wzięło w łeb. Ale po kolei.
 

Kalendarz Ptaków Polskich, tak jak większości organizacji pożytku publicznego zaczyna się od… 1%.

W tym roku udało się nam zebrać prawie 19 tysięcy złotych. To prawdziwy rekord. Dziękujemy Wam za wsparcie i wiarę, że to co wspólnie robimy ma sens. Za zaufanie, którym nas codziennie obdarzacie. Bez Was nasz skromny zespół nie dałby rady działać z takim zaangażowaniem. Sprawdź jak działa Twój 1%!
 

Potem przyszła Noc Sów.

Mnóstwo pracy i serca włożone w przygotowanie nowej strony, pozytywnej motywacji z Waszej strony. Pierwsza odbyła się w Wolińskim Parku Narodowym na dwa tygodnie przed planowanym terminem. Byliśmy tam z Jackiem Karczewskim i wyjechaliśmy naładowani dobrą energią od Pani Elżbiety z Wolińskiego Parku Narodowego, od Przewodników i Uczestników. Dla takich momentów warto działać!
Dopisały też Sowy… A potem przyszedł lock down. To, co miało być ledwie preludium do setek Nocy Sów w całym kraju, stało się jedyną Nocą Sów w 2020 roku. Z bólem serca musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane Wydarzenia. I nic już nie było takie samo.

  • Wiosna to był chyba najdziwniejszy okres tego roku. Zamknięci w domach czekaliśmy w niepewności na to co będzie. Żeby nie zwariować otworzyliśmy starą szafę wypełnioną klockami i układaliśmy, układaliśmy i układaliśmy. Nie zasypywaliśmy jednak gruszek w popiele i nawet w tym trudnym okresie udało się nam wspólnie stworzyć kolejne 50 Ogrodów na pTAK!  
  • Późną wiosną, gdy już można było lekko odetchnąć przyszła kolej na Wielkie Ogrodowe Liczenie. Pierwsze wspólne liczenie ptaków w ogrodach wygrał Szpak! Na podium znalazły się też Bogatka i Wróbel. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem, więc na pewno będziemy ją kontynuować. Może tylko zamiast w czerwcu zorganizujemy ją w maju. Co Wy na to?
  • Lato i jesień to czas wytchnienia od obostrzeń, ale też wytężonej pracy w terenie. Nasze owce kolejny sezon dbały o ciepłolubne murawy z sasankami w Berżnikach. Kosy, traktory i ratraki wykaszały łąki dla Czajek, Derkaczy, Orlików i Wodniczki. Pomimo przeciwności udało się nam wykonać wszystkie zaplanowane prace.


I tak oto znaleźliśmy się w grudniu z kolejnymi obostrzeniami, pracując zdalnie z domów. Przez cały rok naszym oknem na świat i jedyną możliwością kontaktu z Wami był internet. Nasza strona, social media działały nieprzerwanie i będą działać dalej. Co więcej już dziś mogę Wam zdradzić, że do połowy roku (jak obiecała mi Ania!) pokażemy się Wam w zupełnie nowej odsłonie. Grupa fantastycznych wolontariuszy, wspólnie z Anią i Jackiem, pracuje nad czymś naprawdę wyjątkowym. Mamy nadzieję, że będzie się Wam podobała.
Nam już się podoba :) 

 

Plany na 2021?

A jakże mamy i to całą górę. Nowa strona, Noc Sów w nowej odsłonie, Włącz Ogród na pTAK!, Wielkie Ogrodowe Liczenie, a potem prosto na zalane łąki popatrzeć jak radzą sobie nowe zastawki i czy udało im się zebrać im tyle wody, żeby Czajki, Krawodzioby i Kszyki mogło spokojnie wyprowadzić lęgi. Mamy nadzieję, że już w styczniu będziemy mogli Wam opowiedzieć o nowej odsłonie projektu Bagna są dobre! Nowe, fantastyczne miejsce z ogromnym potencjałem, które dzięki Wam stanie się domem dla setek ptaków i innych zwierząt.

Czego i sobie i Wam życzę z całego serca. Pamiętajcie o nas i o ptakach. Powieście karmnik, budkę lęgową. Zasadźcie krzewy w swoim ogrodzie, albo „zaadoptujcie” jakiś trawnik. Ja tak zrobiłem i będę chwalił efektami wiosną. Covid trochę namieszał mi w głowie i polubiłem grzebanie w ziemi. Tak bywa.

Dziękuję za to, że jesteście. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Oby był lepszy od ochodzącego.
Pozdrawiam i ściskam!
Piotr (Wasz Prezes)