Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Sopocie!

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z dwójką niezwykłych gości.

Marcin Kostrzynski kiedyś był myśliwym. Po wielu latach polowań zamienił strzelbę na kamerę i aparat fotograficzny.
Jacek Karczewski jest współzałożycielem stowarzyszenia Ptaki Polskie, naszym pierwszym prezesem, a obecnie członkiem Zarządu.
Od lat przygląda się ptakom, ich zwyczajom i zachowaniom.Co łączy jednego i drugiego?
Okazuje się, że bardzo wiele.

Obydwaj wiele lat spędzili z dala od zgiełku cywilizacji odkrywając świat przyrody i dzikich zwierząt. Są wnikliwymi obserwatorami. Chcą i potrafią opowiadać o swoich przeżyciach związanych z obserwowaniem jeleni, wilków,czy gęsi. Mają też niezwykły dar pisania. Jacek Karczewski zaledwie kilka dni temu wydał swoją najnowszą książkę "Jej wysokość Gęś”, a Marcin Kostrzyński kilka miesięcy wcześniej Gawędy o wilkach i innych zwierzętach.

Pierwsza opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, którzy jednym głosem opowiadają nam piękną historię, nie tylko o gęsiach, ale i o wielu innych skrzydlatych stworzeniach.

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jacek opisuje przypadek mewy bengalskiej, Elsy, która przez pomyłkę, zamiast na wybrzeże libijskie trafiła na położone na Morzu Północnym Farne Islands. Tam znalazła sobie partnera z innego gatunku mew i wiernie latała do niego co roku płodząc i wychowując z nim kolejne pisklęta.Jeszcze na początku XX wieku odmawialiśmy ptakom jakiegokolwiek emocjonalności i inteligencji i zabijaliśmy na masową skalę. Dopiero od niedawna zaczęliśmy je chronić, chociaż nie wszyscy jeszcze rozumieją jakie to ważne.

Marcin zaczyna swoją książkę od opowiedzenia historii wilka Miko, którego pomógł uratować z wypadku samochodowego dwa lata temu. Niestety we wrześniu tego roku, już po ukazaniu się książki, Miko został zastrzelony. Morderca najprawdopodobniej obciął mu głowę, a obrożę z nadajnikiem zakopał w ziemi. To tylko jedno z wielu okrucieństw, jakich ludzie dopuszczają się wobec do zwierząt.

Obaj w końcu, Marcin i Jacek, w pewnym momencie życia postanowili nie godzić się dłużej na krzywdę zadawaną zwierzętom przez myśliwych. Piszą, filmują, opowiadają o niezwykłym pięknie świata dziejącego się wokół nas, ale też o okrucieństwie współczesnego łowiectwa – polowaniach na ptaki i ich masakrze, demolujących przyrodę myśliwskich hubertusach i masowych polowaniach zbiorowych, czy polowaniach na ogłuszone miłością jelenie w czasie rykowiska, kiedy dla trofeum z kości na głowie zabijane są najbardziej okazałe samce. Chcą ograniczać myślistwo obnażając jego patologie. Stają w obronie życia i chcą zmieniać ten świat – nasz świat. Warto ich poznać i posłuchać, co mają do powiedzenia.
Rozmowę poprowadzi Ludwika Włodek, socjolożka, reporterka i aktywistka Warszawskiego Ruchu Antyłowieckiego.

O kampanii Niech Żyją!  www.niechzyja.pl
 

Wydarzenie współorganizują i patronują:
Kampania Niech Żyją!, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Poznańskie, Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Trójmiejski Ruch Antyłowiecki.

Autor: Niech Żyją!

Źródło: https://niechzyja.pl