Woda

Co słychać nad Biebrzą

Marzec to czas, gdy w dolinie Biebrzy rozpoczyna się okres wiosennych ptasich wędrówek. Ptasie wędrówki to zjawisko, które od zawsze pobudzało ludzką wyobraźnię.

Współgrało z odwieczną tęsknotą odnalezienia lepszego miejsca na ziemi, raju utraconego. W dużej mierze przyczyniała się do tego tajemniczość tego zjawiska. Dawniej nie wiedziano, gdzie podziewają się ptaki w czasie zimy, polegano na domysłach, często fantastycznych – np. wierzono, że jaskółki zimują w jeziorach, zagrzebane w mule. Nawet dziś, w dobie komputerów i satelitów wciąż bardzo mało wiemy o tym zjawisku, a każda nowa informacja jaką udaje nam się w tym zakresie uzyskać budzi wiele kolejnych pytań i wątpliwości. Wiemy jednak, że nie jest to coś, czego można ptakom zazdrościć – jest to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w ich życiu. W czasie wędrówki, która i tak jest dla nich olbrzymim wysiłkiem, czyha na nie wiele niebezpieczeństw – palące słońce, ulewne deszcze, szalejące wiatry i sztormy, burze piaskowe i wiele innych. Niestety duże znaczenie wśród tych niebezpieczeństw ma także człowiek i efekty jego działalności. Niszczy on miejsca, w których ptaki zimują lub odpoczywają w czasie wędrówek, na trasach przelotu wznosi szereg budowli stanowiących dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo, wreszcie zabija miliony migrujących ptaków – dla pożywienia lub po prostu zabawy czy sportu. Biebrzańskie bagna to miejsce, gdzie ptaki mogą się zatrzymać, odpocząć i nabrać sił przed dalszą wędrówką. Ponieważ na zachodzie Europy większość bagien została osuszona – zostały tam tylko niewielkie enklawy tego środowiska, dolina Biebrzy jest pierwszym dużym obszarem podmokłym dla ptaków lecących przez Europę z południa i zachodu. Dlatego jest to bardzo ważne dla wędrujących ptaków, zwłaszcza tych związanych z wodą i siedliskami podmokłymi: łabędzi, gęsi, kaczek, ptaków siewkowych itp. Jako pierwsze pojawiają się gęsi i łabędzie (krzykliwe i czarnodziobe). W marcu są też już pierwsze czajki i żurawie. Na przełomie marca i kwietnia będzie można nad Biebrzą obserwować stada gęsi liczące tysiące ptaków. W końcu kwietnia i maju gęsi będzie coraz mniej (bo lecą dalej), pojawią się natomiast ptaki siewkowe, m.in. rycyki, kuliki wielkie i będące herbem Biebrzańskiego Parku Narodowego bataliony. Większość ptaków, które można zobaczyć nad Biebrzą w czasie wędrówek, leci dalej na północ i wschód. Zostają nieliczne, jak np. niektóre gęsi gęgawy, rycyki, bataliony. Bagna Biebrzańskie są dla wszystkich skrzydlatych wędrowców ważnym miejscem odpoczynku i żerowania.

Autor: Piotr Marczakiewicz

Źródło: Nasza Biebrza, nr 21, zima 2007

Powiązane artykuły

Zapytanie ofertowe nr pTAK! 3/01/03/2015

Zapytanie ofertowe nr pTAK! 3/01/03/2015

20 marzec 2015

dotyczy: usługi produkcji tablic, montażu i demontażu wystawy oraz organizacji technicznej wernisażu

WIĘCEJ >
Czy ptaki wodne się myją?

Czy ptaki wodne się myją?

15 luty 2013

Mycie, zwłaszcza uszu i szyi to horror. Dzieci to wiedzą, dorośli co nieco pamiętają ze swojego dzieciństwa. I któż nie marzył o tym, żeby nie musieć się myć, być ot takim ptakiem wodnym, który cały dzień siedzi w wodzie - nie myjąc się

WIĘCEJ >
Marek Piekarczyk

Marek Piekarczyk

09 październik 2015

Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania!

WIĘCEJ >