Jestem na pTAK!

Bocian Biały, fot. Cezary Korkosz

Przekaż ptakom 1% z podatku - Jestem na pTAK!

Twoje wsparcie ma znaczenie!

Zastanawiasz się, na jaki numer KRS przekazać 1%?
Chroń z nami ptaki - KRS 0000 25 36 95

Dzięki Waszej decyzji, moogliśmy w zeszłym roku przekazać 19 000 PLN na:

Ponad 100 Ogrodów na pTAK!
Ponad 1000 ha cennych bagiennych rezerwatów.
Tysiące Nocy Sów w całej Polsce.
I nie tylko…


DZIĘKUJEMY!

Zanurzmy je w podmokłych łąkach naszych rezerwatów, na które wiosną zlecą się Czajki i zmęczone Gęsi. Zasiejemy je w ogrodach, gdzie zakwitną smacznym nektarem i nakarmią Trzmiele. Zakodujemy je w nowych treściach, w artykułach pełnych wiedzy, której chcemy Wam dawać jeszcze więcej!

Dlaczego Twój 1% przekazany ptakom ma sens? 

 

1. Kupujesz z nami kolejne hektary najcenniejszych krajobrazów - bagien, mokradeł, podmokłych życiodajnych łąk!
Bo bagna to życie dla ptaków i ratunek przed zmianami klimatu dla nas, dla przyszłych pokoleń! 
Razem z rzekami i jeziorami są jak krwioobieg naszej planety, tyle że wypełniony życiodajną wodą. A wszystko za sprawą niezwykłych, niemal cudownych właściwości bagiennej gleby – przede wszystkim torfu oraz rosnących na bagnach roślin. Działają jak gąbka! Wchłaniają, filtrują, oczyszczają oraz przechowują wodę gdy jest jej za dużo i chronią nas przed powodziami. 
Dlaczego bagna są ważne? 

Wsparcie dla ptaków z 1% podatku - terenów pod ptasie rezerwaty - jestem na pTAK!  Gdy dookoła wody jest za mało - powoli oddają wilgoć, którą zmagazynowały. W ten sposób chronią nasze pola, sady i ogrody przed suszą.
Od ponad 10 lat kupujemy bagienne tereny i obejmujemy je ochroną. Prowadzimy kampanie uświadamiające wartość terenów bagiennych! Piszemy setki artykułów, takie jak ten o znaczeniu terenów podmokłych dla naszego Klimatu.

Dostajesz nasz newsletter, a na stronie jestemnapTAK.pl możesz czytać treści, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej.

Opiekujemy się 1000 ha naszych rezerwatów; kosimy, nawadniamy i pilnujemy, aby cenne mokradła przetrwały w polskim krajobrazie i stały się domem kolejnych pokoleń ptaków!  

 

 • Chcesz, żeby wciąż rozbrzmiewał śpiew Podróżniczka, wibrowanie Kszyka, czy nawoływania Gęsi odpoczywających na rozlewiskach?

   
 •  
 • Pomóż nam zachować dla nich bagna
  i przekaż 1% na Jestem na pTAK! 


 

2. Współczesne polskie ogrody są dla ludzi… niebezpieczne. 
A Ty zmieniasz z nami ten pustynny krajobraz!

 • W naszym podmiejskim i wiejskim (już niestety!) krajobrazie dominuje przystrzyżony  trawnik, pryskany szkodliwymi substancjami. Jest regularnie koszony więc cenna woda zbyt szybko paruje, w efekcie pogłębiając zagrażającą nam suszę. 

 • Większość powierzchni jest pokryta betonem lub kostką brukową więc do zagrożenia suszą, dochodzi jeszcze potworny upał.

 • Nie ma krzewów owocowych, które stanowią pokarm dla ptaków. 
  Nie ma kwiatów, które wykarmią pszczoły, trzmiele i motyle.

 • Brak szumiącego liśćmi cienia, owadów, ptaków, czy motyli sprawia, iż współczesne ogrody stały się zagrożeniem dla naszego klimatu, lokalnej bioróżnorodności i dla nas samych! 

 

Wsparcie dla ptaków z 1% podatku - naturalne ogrody - jestem na pTAK!Nasza odpowiedź?
Naturalny Ogród na pTAK!
 

Jest pełen życia, zapachów, kojącego cienia
i śpiewu ptaków. To prawdziwy mini rezerwat i ratunek dla zwierząt,
który Ty możesz stworzyć!
 

To dla nas SZANSA na odpoczynek i miejsce odnowy. 
To tylko mały ogród, ale takich ogrodów mamy w Polsce miliony.
I miliony szans na stworzenie czegoś dobrego!


Dlatego pomóż nam tworzyć w Polsce Ogrody przyjazne Ludziom i Ptakom!
Walczymy o to, żeby takie miejsca przetrwały, uczymy jak je tworzyć
i wspieramy naszych ogrodników.

Stworzyliśmy już  ponad 100 ogrodów na pTAK, a w tym roku
- dzięki wsparciu 1% -  powstanie 50 kolejnych.
Sprawdź, co znaczy Ogród na pTAK! 
i jak powstają Ogrody na pTAK! w całej Polsce

Fot. Małgorzata Wielińska 

 

 

Teraz policz sobie...

Wsparcie dla ptaków z 1% podatku - badania ptaków bagien i mokradeł - jestem na pTAK! W zeszłym roku otrzymaliśmy około 19 000 PLN z 1% podatku,
jaki przekazali nam nasi sympatycy. 


Koszt budowy jednej zastawki (która piętrzy wodę w rowie melioracyjnym i pozwala jej rozlewać się tam, gdzie najbardziej potrzebują tegoptaki),  to około 1000 PLN.  Wiesz, że żeby jeszcze skuteczniej chronić dom Kszyka w Dolinie Rurzycy, musimy postawić 3 zastawki, a w naszym nowym rezerwacie w Okonku (co najmniej) 25

Wyobraź też sobie, że musimy wydać w 2021 roku 270 000 PLN, żeby skosić łąki nad Biebrzą, na których wyśpiewuje Wodniczka i spaceruje Bocian.


Mała kwietna łąka  w Ogrodzie na pTAK! kosztuje około 10 PLN, ale przecież chcemy stworzyć ich tysiące w całej Polsce!
 

 

Chcesz, żeby nasze dzieci mogły oglądać spacerujące po łące Bociany
i słuchać głosu Słowika śpiewającego w krzewach dzikiej róży?

Przekaż nam 1%
KRS 0000 25 36 95
Poznaj. Pokochaj. Pomóż. 

Edukacja i komunikacji ochrony Przyrody to w obecnych czasach chyba równie ważne zadanie jak Jej czynna ochrona (tworzenie rezerwatów, wieszanie budek, prowadzenie badań). Tym bardziej, iż znikające z naszego krajobrazu aleje drzew, betonowane lub przegradzane rzeki i inne decyzje urzędników oraz obojętność obywateli to wyraźny skutek lat zanie edukacji przyrodniczej w Polsce. 
Dlatego, w stowarzyszeniu Jestem na pTAK!  stawiamy na edukację i najlepszą komunikację!. 

 • Noc Sów odbywa się już w ponad 200 lokalizacjach w całym kraju. To tylko jedne weekend w roku, podczas którego wiedzę o tych pięknych ptakach przekazujemy kilkunastu tysiącom ludzi! Wydarzenie organizujemy wspólnie z lokalnymi Przewodnikami już od 8 lat! 

 • Pracujemy nad wyjątkowym Społecznym Atlasem Ptaków. Wspólnie z 25 wspaniałymi Wolontariuszkami i Wolontariuszami redaktorkami i redaktorami tworzymy miejsce, w którym nie tylko znajdziesz wyczerpujący opis każdego gatunku, wiedzę, źródła oraz słowniczek pojęć. To też teksty pisane z pasją i indywidualnym charakterem każdego z autorów i autorek!
  Premiera już w lutym 2021. Będzie co czytać! 

 • Wielkie Ogrodowe Liczenie – stworzyliśmy jedyne takie wydarzenie w Polsce, w którym łączymy amatorską pasję do ptaków z badaniem ich liczebności w ogrodach. Zapraszamy całe rodziny, aby spędziły majowy weekend w ogrodzie obserwując i licząc ptaki. Ich praca staje się dla nas cenną wskazówką, jak chronić ptaki w ogrodach, te najbliższe nam i te, których jest coraz mniej. Już 200 osób liczyło z nami ptaki podczas pierwszego Liczenia. Dołączysz w maju 2021?

 • Czytasz ciekawe artykuły dzięki naszej ciężkiej pracy. Piszemy o tym, jak tworzyć i projektować ogród przyjazny przyrodzie, wysyłamy regularne newslettery z poradami, wiedzą i ciekawostkami. Regularne posty na Facebooku i Instagramie to również wyczerpująca zespołowa praca. Rysujemy i projektujemy ogrody, żeby jeszcze więcej osób tworzyło ptasie raje!

  

Galeria

Bocian Biały, fot. Cezary Korkosz

Powiązane artykuły

Czy możemy zmienić świat?

Czy możemy zmienić świat?

16 październik 2013

Sceptycy powiedzą zdecydowanie "nie", realiści powiedzą "nie", optymiści powiedzą zdecydowanie "tak". Więc kogo słuchać? Słuchajcie państwo nas! Każdy może zmieniać świat na lepsze. My tak zrobiliśmy razem z podopiecznymi Stowarzyszenia Mie

WIĘCEJ >
Bączek

Bączek

15 styczeń 2015

Samiec z czarną czapeczką na głowie i grzbietem. Samica podobna, ale bardziej brązowa, kreskowana.

WIĘCEJ >
Jaki karmnik? Oto jest pytanie...

Jaki karmnik? Oto jest pytanie...

22 październik 2014

Gdy zdecydujemy się na dokarmianie i dowiemy się już, co serwować w karmniku, pozostaje nam wybór właściwego karmnika. Wybór może się okazać trudny przy obecnej ofercie, mnogości wzorów, rozmiarów i kształtów.

WIĘCEJ >