Jestem na pTAK!

Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się ze wsparcia dla ekologicznego rolnictwa!

Możemy zabrać głos w tej sprawie i uratować bioróżnorodne łąki przed ubogimi monokulturami. Zachęcamy do zgłaszania uwag i przesyłania naszego apelu!

Zwracamy Państwa uwagę na kontrowersyjną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mimo wcześniejszych - szeroko zakrojonych - kilkuletnich prac organizacji pozarządowych i zrzeszeń pszczelarzy w ostatniej rundzie konsultacji Ministerstwo rezygnowało z pakietu proekologicznych dopłat dla rolników. Grozi to utratą tysięcy miejsc pracy, a przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla polskiej przyrody.

 

Pakiet zakładał m. in. dofinansowanie (dopłaty) dla rolników, którzy zachowają i będą tworzyć na terenach rolniczych:

- Miedze śródpolne – schronienie dla małych ssaków, ptaków i owadów, korytarze ekologiczne.

- Remizy śródpolne – typowe remizy ptasie, domy i stołówki dla ptaków migrujących i osiadłych.

- Roślinne strefy buforowe przy ciekach i akwenach wodnych - ochrona przed zanieczyszczeniem nawozami rolniczymi i środkami ochrony roślin.

 - Strefy  przyrodnicze z roślinnością pożyteczną, tj. „pożytki pszczele” - dla pożytecznych owadów zapylających - ograniczenie masowego wymierania pszczół, które obserwujemy obecnie.

 

Celem pakietu siódmego „Strefy buforowe i miedze śródpolne” miało być kompleksowe zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej obszarów rolnych. Rolnicy, którzy zdecydowaliby się na zamianę swoich pól w kwietne łąki lub miejsca przyjazne ptakom, dostawaliby zadośćuczynienie finansowe z tytułu utraty części upraw.

 

Wnioskując z doświadczenia Państw zachodnich, takie rozwiązania są jedyną szansą na wprowadzenie zmian na szeroką skalę.

 

Pakiet dawał dużą szansę na zmianę zdegradowanego krajobrazu rolniczego w naszym kraju. Duże obszary jednakowych upraw zostałyby wzbogacone kilkudziesięcioma rodzimymi kwitnących roślin. Ryby, owady i płazy chronione byłyby w swoich akwenach poprzez strefy buforowe. Ptaki miałyby schronienie i dostęp do pokarmu w ptasich remizach. Duże i małe ssaki zyskałyby możliwość bezpiecznej podróży poprzez śródpolne miedze.

 

Rozwiązania te miały powstrzymać niekorzystne zmiany związane z wielkoobszarowym rolnictwem i zapobiec zmianie naszego kraju w miejsce, gdzie po horyzont widać tylko pola jednego gatunku roślin - bez drzew, sadzawek, krzewów i miedz.

 

Zapraszamy do dzielenia się tą informacją oraz:

- zgłoszenia swoich uwag do zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich: http://bit.ly/1o02VEV

- podpisania petycji: http://bit.ly/1jjVrw6

- zapoznania się z treścią listów otwartych: http://bit.ly/1nfIlx5; http://bit.ly/1g183nK

- dołączenia do wydarzenia na portalu facebook - będzie to dla nas dodatkowy wyraz poparcia: http://on.fb.me/1f0S0D8

Galeria

Autor: Maciej Podyma

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

(Za) daleko stąd,

(Za) daleko stąd,

02 lipiec 2015

czyli „Atlas Wysp Odległych” Judith Schalansky.

WIĘCEJ >
Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy

01 październik 2010

Park powstał w 1950r., natomiast w 1996r. został powiększony o część Pasma Klonowskiego i kompleks leśny Zapusty.

WIĘCEJ >
Wieszamy budki lęgowe

Wieszamy budki lęgowe

01 sierpień 2018

Jaki wybrać rozmiar i typ budki? Jak ją prawidłowo zamontować i zapewnić ptasim lokatorom bezpieczeństwo? Gdzie powiesić budkę? Mamy odpowiedź na wszelkie pytania nurtujące miłośników ptaków.

WIĘCEJ >