Aktualności

Nie musisz kochać drzew.

Wystarczy, że kochasz siebie i swoich bliskich...

Potężne dęby, smukłe topole, strzeliste świerki i dumne buki, to nie tylko dom dla puszczyków, kowalików i wiewiórek. To także - a może przede wszystkim - nasze życie. Dzięki drzewom oddychamy. To one produkują tlen i zmniejszają poziom dwutlenku węgla w powietrzu. Brzmi jak banał, ale ile właściwie o tym wiemy?

 

Fakty
60 letnia sosna produkuje dziennie tyle tlenu ile zużywają dwie osoby.
Duży 80-100 letni buk „utrzymuje” dziennie 14 osób. Liście o powierzchni 1m2 zapewniają roczną porcję tlenu dla dwóch osób.


Wartość tlenu produkowanego przez jedno duże drzewo szacuje się na około 30 tys. dolarów.

Równolegle z produkcją tlenu drzewa pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla.
Hektar lasu pochłania go tyle ile produkuje samochód, który przejechał 100 tys. km.
Parki i zadrzewienia śródmiejskie o podobnej powierzchni w ciągu godziny pochłaniają tyle dwutlenku węgla ile „produkuje” 200 osób (ok. 8kg).

 

 

Jesteś frajerem?
Liczby nie kłamią. Tylko prawdziwy frajer zgadza się na wycięcie starego drzewa i zastąpienia go młodą sadzonką. Duży buk produkuje w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką samą ilość produkuje aż 2700 młodych drzewek.

 

Drzewa i krzewy biorą istotny udział w obiegu wody. Duże drzewo „oddaje” do atmosfery kilkaset litrów wody dziennie. Systemy korzeniowe drzew i krzewów zatrzymują ogromne ilości wody. Szacuje się, że jedno duże drzewo potrafi zatrzymać do 45 tys. litrów wody w ciągu roku. Pamiętać o tym powinni szczególnie mieszkańcy tych miast, które „toną” po każdej większej ulewie na skutek niewydolnego systemu kanalizacji burzowej. W Fayetteville (Arkansas, USA) zwiększenie powierzchni zajmowanej przez drzewa z 27 do 40% obniżyło spływ wód opadowych, a tym samy zagrożenie nagłą powodzią o 31%.

 

Drzewa i krzewy oczyszczają powietrze. Ograniczają zapylenie nawet o 75%. Zanieczyszczenie powietrza miejskim pyłem na ulicach bezdrzewnych jest średnio trzykrotnie większe, niż na ulicach z drzewami. 100 drzew usuwa rocznie ok. 454 kg zanieczyszczeń, w tym 181 kg ozonu i 136 kg pyłów. W Chicago drzewa miejskie usunęły z powietrza 5575 ton różnych zanieczyszczeń w ciągu roku. Wartość oczyszczania wyniosła 9,2 miliona dolarów.

 

Odpowiednio posadzone drzewa redukują emisję zanieczyszczeń. Samochody na zacienionych parkingach emitują do atmosfery 1 tonę toksycznych węglowodorów aromatycznych mniej. Dzieje się tak poprzez obniżenie temperatury w bakach samochodów i mniejsze parowanie paliwa.

 

To tylko kilka najprostszych i najbardziej oczywistych przykładów i korzyści jakie zapewniają nam rosnące po sąsiedzku drzewa i krzewy. Dodajmy jeszcze, że w upalne dni drzewa obniżają temperaturę w miastach (nawet o 11 stopni), a zimą chronią nas przed mrozem. Tym samym obecność drzew obniża koszty ogrzewania i klimatyzacji. Drzewa redukują hałas o 50% i pochłaniają zanieczyszczenia, które inaczej trafiałyby do naszych płuc, serc i krwioobiegu. Drzewa, szczególnie te stare, znacząco podwyższają wartość nieruchomości – w każdym razie w krajach, które tak często stawiamy sobie za wzór i gdzie wielu z nas chciałoby żyć.

 

Nie musimy kochać drzew, żeby je chronić. Wystarczy, że kochamy siebie samych i swoich najbliższych – to jest najlepszy powód, żeby chronić drzewa. Drzewa i krzewy w naszym sąsiedztwie to zdrowie, przyjazny i bardziej zróżnicowany krajobraz, wyższy komfort życia oraz pieniądze, które zostają w naszych kieszeniach.

 

Widziałeś, pamiętasz, gdzie rosną PIĘKNE drzewa? Pokaż je nam i innym miłośnikom przyrody. Niech wszyscy zobaczą, jakie są niezwykłe. Weź udział w naszym konkursie fotograficznym! Wybieramy Najpiękniejsze Polskie Drzewo.
Zapraszamy - weź udział!

Autor: Piotr Kamont

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

01 październik 2010

Został utworzony w 1989 roku celem ochrony walorów krajobrazowych i unikatowej przyrody, głównie zróżnicowanych ekosystemów wodnych i siedlisk wodno-błotnych.

WIĘCEJ >
Muchołówka żałobna.

Muchołówka żałobna.

07 czerwiec 2011

Afrykańczyk, leśnik i bigamista. On - elegancki, modernistyczny, czarno-biały, trochę w stylu New Romantic.

WIĘCEJ >
Utrata bioróżnorodności

Utrata bioróżnorodności

04 październik 2014

Dlaczego utrata bioróżnorodności jest problemem? Różnorodność biologiczna jest podstawą życia na Ziemi. Dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie ekosystemów, z których czerpiemy.

WIĘCEJ >