Pomysły na lekcje o ptakach

Noc Sów 2021

Noc Sów jest jednym z flagowych wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK. W ubiegłym roku, w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa musieliśmy, niestety, zrezygnować ze spotkań z miłośnikami tych nocnych ptaków...


Noce Sów w roku 2021 odbywały się w formie innej niż do tej pory. My podpowiadaliśmy organizowanie i udział w plenerowej wycieczce w okrojonej formie. Nasi edukatorzy mieli też swoje pomysły. 

Wyzwanie podjęto między innymi w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czuchowie Pieńkach (pod Siemiatyczami).

Noc Sów – Na tę okoliczność przygotowałyśmy się już wcześniej. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę na temat sów i zaplanować organizację tego niezwykłego wieczoru, oglądałyśmy film „Płomykówka, sowa z sąsiedztwa” oraz prezentację „Sowy Polski”. Sprawdzianem, ile wiemy o sowach, był konkurs inspirowany teleturniejem „Jeden z dziesięciu”. Zamiast gaszenia światełek po udzieleniu błędnej odpowiedzi, przebijany był jeden z trzech balonów. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody. Towarzyszyły nam duże emocje, chęć zwycięstwa oraz bardzo dobry humor. Wszystkie dostałyśmy nagrody pocieszenia oraz słodkie ciasteczka „sówki”, upieczone z rana przez nasze koleżanki specjalnie na tę okazję – relacjonuje Joanna Wojtczuk z MOW.

– Po tych emocjach wyszłyśmy na zewnątrz, gdzie już paliło się ognisko, było nastrojowo, wesoło i smacznie. Najważniejsze było jednakże przed nami – spacer w świetle księżyca w pełni do lasu w celu nasłuchiwania pohukiwania sów. Wieczór był magiczny. Las nocą jest pełen tajemnic i nam w części udało się je zgłębić.

Z kolei w Nocy Sów zorganizowanej w Przedszkolu Miejskim nr 231 w Łodzi brały udział cztery najstarsze grupy, łącznie 100 dzieci. – Najpierw wspominaliśmy Noc Sów z 2020 roku, tj. oglądaliśmy zdjęcia i wypowiedzi dzieci, które uczestniczyły w wycieczkach do Waliszewa i Walewic, gdzie obserwowaliśmy puszczyki – napisała Jolanta Boryca. – Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Sowy”, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, kolorowały wybraną sowę pastelami olejnymi i farbami akwarelowymi, inscenizowały scenkę teatralną według wiersza J. Brzechwy „Sowa”. Układały też wycięte z papieru sowy w naturalnych rozmiarach od najmniejszej do największej oraz bawiły się przy piosence „W lesie, w starej dziupli”. 


Noc Sów 2021 już dawno za nami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zasięg i możliwości spotkania się z Wami w starej formule, tzn. w większych grupach, wróci na właściwe tory. I razem poszybujemy ku przygodzie!

Autor: Agata Rokita