Jestem na pTAK!

Razem z Platinum Wines przywracamy bagna dla ptaków!

Platinum Wines wspiera ptaki znikających krajobrazów!   

Nasz bezcenny rezerwat Księżycowe Łąki ma już pierwszego Patrona i Przyjaciela.
Dziękujemy w imieniu małych puchatych Czajek, dostojnych Żurawi i radosnych Pliszek! 


Z okazji wprowadzania na rynek nowego wina ekologicznego Eco Homini otrzymaliśmy
od firmy Platinum Wines konkretne wsparcie finansowe naszych działań! 
Nowy produkt zdobi przepiękna grafika ptaka. Wizja artysty przypomina nam Pliszkę Żółtą i dlatego właśnie wsparcie firmy wykorzystamy na ochronę podmokłych łąk,które tak ukochały sobie te piękne ptaki. 

Darowizna pozwoli na wykoszenie obszaru około 10 hektarów łąk
To jedno z wielu istotnych działań, które prowadzimy w naszym rezerwacie, żeby przywracać żerowiska i lęgowiska ptaków. Dlaczego ptaki wodno-błotne potrzebują koszenia podmokłych łąk?

Czajka na przykład, tylko na podmokłej niskiej łące założy gniazdo i zdobędzie pokarm. (Wysokie trawy przeszkadzają jej też w bieganiu!) Kiedyś, wypas zwierząt zapewniał mnóstwo takiej przestrzeni Czajkom, Pliszkom Żółtym, Kszykom, czy Pliszkom Żółtym.  Dzisiaj? Wilgotne łąki i torfowiska (jakie właśnie przywracamy w naszym rezerwacie) znikają wskutek osuszania i zaprzestania wypasu zwierząt. Wypiera to Czajkę oraz inne ptaki na suche tereny rolnicze. A tam? Przenawożenie powoduje, że roślinność jest coraz gęstsza i wyższa uniemożliwiając ptakom życie. Dużo młodych ginie w wyniku przedwczesnych prac polowych, a chemikalia zabijają owady – główny pokarm ptaków. 

Księżycowe Łąki to miejsce, gdzie mamy zamiar przywrócić cenne bagna.
Dla ptaków i dla ludzi. Bo Bagna są Dobre!
 
Ciężko pracujemy, aby jesienią na rozległych łąkach odpoczywały Żurawie, Gęgawy, czy Gęsi Zbożowe. A już wiosną pokażemy Wam kolejne pokolenia rzadkich ptaków, które znalazły tutaj Dom.

Damy im ten Dom razem?
Dołącz do nas! 


Wspieram ten rezerwat dla ptaków ->


Galeria

Powiązane artykuły

Zlot Klubu Ptaków Polskich 2010

Zlot Klubu Ptaków Polskich 2010

06 październik 2010

Ptaki Polskie mają zaszczyt zaprosić na pierwszy w historii Zlot Ptaków Polskich do Goniądza nad Biebrzą, w dniach 17-19 września 2010.

WIĘCEJ >
Pieniński Park

Pieniński Park

05 październik 2010

Narodowy Park, utworzony w 1932r. dzięki inicjatywie prof. Władysława Szafera, chroni charakterystyczny krajobraz górski oraz unikatową w Karpatach, zróżnicowaną florę i faunę.

WIĘCEJ >
Jerzyk

Jerzyk

23 marzec 2016

Niedościgniony mistrz niebiańskich przestworzy? Oczywiście Jerzyk!

WIĘCEJ >