Jestem na pTAK!

Rozmiar ma znaczenie

Wieszając budki w swoim ogrodzie, zwróćcie uwagę na rozmiar i typy budek lęgowych. Wbrew wszystkiemu, kilka milimetrów mniej lub więcej może mieć duże znaczenie dla ptaka, który zadomowi się w naszym ogrodzie.

Nie bez przyczyny przy budkach lęgowych dodaje się zwrot „budka wymiarowa”. Każda budka ma swoje stałe wymiary określające jej długość, szerokość, wielkość otworu wlotowego i głębokość. Owe wymiary zawdzięczamy poświęceniu i pracy prof. Jana Sokołowskiego. To właśnie on - budując budki, obserwując efekty i wyciągając wnioski - ustalił, jakie wymiary powinna mieć bezpieczna, przyjazna ptakom budka. Jego praca przetrwała próbę czasu. I do dziś, z niewielkimi tylko poprawkami budujemy budki według jego wytycznych.

 

Kluczowe wymiary przy wyborze lub budowie budki, mające jednocześnie największe znaczenie dla ptaka, to: średnica otworu, wewnętrzny wymiar dna i głębokość budki (liczona od krawędzi otworu wlotowego do dna).

 

Średnica otworu nie może być za mała. Jeśli otwór będzie zbyt mały, ptaki zwyczajnie nie zmieszczą się w nim lub przeciskanie przez mały otwór zajmować będzie im zbyt dużo czasu, bądź co gorsza – spowoduje nawet fizyczne obrażenia. Duży otwór natomiast to groźba nieproszonych gości, głównie tych, którzy chcą zawłaszczyć dla siebie budkę lub pożreć lęg.

 

Płytka budka - czyli o zbyt małej odległości od wejścia do dna budki - to zagrożenie dla lęgów. Jaja lub pisklęta będą w takiej budce znajdować się tuż przy otworze wlotowym, czyli na wyciągnięcie dzioba lub łapy głodnego drapieżnika.

 

Pamiętajmy o tym wszystkim wybierając budki lęgowe w sklepach, tym bardziej, że budki zbyt małe, ciasne lub za płytkie są również wybierane przez ptaki jako miejsce na lęgi. Wtedy jednak kończą się one często tragicznie.

 

A jeśli ktoś chce zbudować ptasi dom własnymi rękoma, poniżej zamieszczamy listę wymiarów trzech najpopularniejszych i najprostszych do zrobienia budek, czyli budek: A, A1 i B. Tym drobnym wysiłkiem sprawi frajdę i sobie i ptakom:

 

Budka typu A :

 • Średnica otworu wlotowego 34 mm
 • Wewnętrzny wymiar dna: 11x11 cm
 • Głębokość od wlotu do dna: 21 cm
 • Wysokość ściany przedniej 30 cm

 

Budka typu A1:

 • Średnica otworu wlotowego 28 mm
 • Wewnętrzny wymiar dna: 11x11 cm
 • Głębokość od wlotu do dna: 21 cm
 •  Wysokość ściany przedniej 30 cm

 

Budka typu B2:

 • Średnica otwory wlotowego 50 mm,
 • Wewnętrzny wymiar dna 13x13
 • Wysokość ściany przedniej 38mm

Galeria

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Przetarg na grę komputerową o charakterze edukacyjnym.

Przetarg na grę komputerową o charakterze edukacyjnym.

31 maj 2012

Goniądz: Usługa w zakresie opracowania i produkcji gry o charakterze edukacyjnym w ramach projektu pn. Bądź na pTAK! Ogólnopolska kampania wiedzy i edukacji przyrodniczej, etap 2

WIĘCEJ >
Bądź na pTAK!

Bądź na pTAK!

07 maj 2014

Ogólnopolska Społeczna Kampania Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej.

WIĘCEJ >
Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

03 grudzień 2013

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - tak! I choć wydaje się to oczywiste, można spotkać się z argumentami przeciwników dokarmiania ptaków zimą.

WIĘCEJ >