Jestem na pTAK!

Startuje Otwarty Jazdów - zapraszamy na warsztaty!

Jeszcze niedawno jeździły tu buldożery, a zielone osiedle drewnianych domków miało zniknąć z mapy miasta. Już od soboty 20 lipca, dzięki akcji „Otwarty Jazdów”, domki fińskie w Warszawie ożyją na nowo.

Akcję „Otwarty Jazdów” uruchomili mieszkańcy osiedla oraz kilkanaście organizacji, które w kilku opuszczonych dzisiaj domkach fińskich na całe lato urządzą swoje siedziby. Dzięki temu od 20 lipca do końca września na Jazdowie odbywać się będą warsztaty, spotkania, spacery i wykłady na najróżniejsze tematy – od ekologii, przez dizajn po historię Warszawy. Działać będzie m.in. warsztat stolarski, otwarta pracownia artystów z ASP oraz punkt przysług sąsiedzkich. Cała akcja otrzymała wsparcie ze strony Urzędu Dzielnicy Śródmieście oraz miejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, które zgodziły się na zajęcie kilku opuszczonych dzisiaj domków.  

 

To pierwsza tego typu wspólna inicjatywa mieszkańców, organizacji i władz miasta w Warszawie. – Całe nasze osiedle zamieni się w otwartą przestrzeń działań kulturalnych i obywatelskich – mówi Andrzej Górz, jeden z organizatorów, mieszkaniec Jazdowa i podkreśla: –Dzięki tak wielu działaniom ta część osiedla, z której wyprowadzili się mieszkańcy, odżyje na nowo. Niektóre organizacje już teraz własnymi siłami odremontowały i odmalowały swoje „letnie siedziby”.

 

W sobotę 20 lipca organizatorzy zapraszają na oficjalne otwarcie. Od rana do wieczora zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku. A już od poniedziałku „Otwarty Jazdów” będzie działać regularnie. Program wydarzeń można śledzić na bieżąco pod adresem: www.facebook.com/jazdow.

 

Otwarty Jazdów” – START!

Sobota, 20 lipca, osiedle domków fińskich

 

Program wydarzeń:

Jazdów 10/6 - „Ogród na pTAK!” – zapraszają Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz Sie-Je w mieście. Nasz ogród to miejsce powrotu do natury, symbiozy ludzi i ptaków, otwarte zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

9:00-11:00 - wycieczka ornitologiczna (Jazdów, Park Ujazdowski, Łazienki Królewskie, Agrykola)

13:00-15:00 - warsztat ogrodniczy z zakładania trawnika. Ekspert firmy Dr Green będzie zakładał „zielony dywan” oraz odpowie na szereg pytań nurtujących młodych ogrodników.

14:00-15:00 - warsztaty edukacji przyrodniczej „Jak kiełkują rośliny?”. Zapraszamy rodziców wraz z pociechami do odkrycia świata młodocianych roślin – kiełków.

15:00-16:00 - warsztaty montażu budek lęgowych. To niepowtarzalna okazja przygotowania ptasiego M1. Dla sikorek, ale nie tylko. Elementy są już gotowe – czekają jedynie na Twoje chęci i chwilę wytrwałości.

16:00-16:30 - warsztat ogrodniczy wysiewania grzybni grzybów jadalnych. Zobacz jak prosto jest założyć własną uprawę boczniaka! Żaden grzyb, po zdjęciu z patelni, nie będzie tak smaczny jak Twój własny.

 

***

Jazdów 3/20 zamieni się w "Kibuc Warszawa" Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. W sierpniu dołączą do niego: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która będzie tu nagrywać wspomnienia z odbudowy Warszawy, a tymczasowy zakład fotograficzny uruchomi Kolektyw Gęsia Skórka.

12:00 - warsztat stolarski. Budowanie warsztatu stolarskiego. Krótka opowieść o drewnie i o tym, co można z niego wykonać. Prowadzenie: Aleksander Schwarz.

15:00 - pokaz dokumentalnego filmu o postaci i twórczości artysty związanego z Warszawą - Władka Klamerusa.Tomasz Lec przedstawi instalację złożoną z niecodziennych varsavianów - Syreni Śpiew.

16:00 - Warsztat ogrodniczy. Zakładanie własnych skrzynek warzywno-ziołowych w Kibucu Warszawa. Warsztat poprowadzi Iga Kołodziej.

17:00 - Pokaz trylogii filmowej „... i zadziwi się Europa” Yael Bartany

18:15 - dyskusja: „Żydzi wracajcie... tylko co dalej”. Goście: Piotr Paziński (Midrasz), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna), prowadzenie Mikołaj Mirowski (Forum Żydów Polskich, Liberte!)

 

***

Jazdów 5A/4 to przestrzeń zaadaptowana przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana, która w ramach tegorocznej edycji projektu Synchronizacja zaprasza na wystawy, dyskusje, spotkania. (http://architekturaxxi.info/)

godz. 16.30 JAKUB SZCZĘSNY: WYSPA / ISLAND. Prezentacja interaktywnej oczyszczającej wodę instalacji architektoniczno-gimnastycznej, projektu realizowanego przez Bęc Zmianę w 2009 r. w ramach cyklu Synchronizacja. WYSPA powraca jako ISLAND w meksykańskim mieście Puebla dzięki fundacji +Arquetopia. Więcej o historii WYSPY: http://architekturaxxi.info/?page_id=92

19.00 NA DANCING UZDROWISKOWY ZAPRASZAJĄ BĘC + LADO ABC. Za konsoletą mistrz ceremonii Macio Moretti!

 

***

Jazdów 7/30 - Tu powstanie Pracownia Letnia, otwarta dla każdego przestrzeń pracy twórczej. W programie m.in. warsztaty sitodruku, wystawy, a także pokazy wielokulturowych bajek dla dzieci „Czterech stron bajek”, spotkania i warsztaty prowadzone przez Kolektyw Odrobina Kultury

od 13:00 - finisaż wystawy - ostatnia możliwość przyjrzenia się projektowi dyplomowemu studentek Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dotyczącemu zagospodarowania domków fińskich na Jazdowie.

14:00 - 17:00 - bring your own t-shirt!
 Przynieś swoją koszulkę i zamień ją w oryginalny t-shirt Otwartego Jazdowa w powstającym warsztacie sitodruku.

18:30 - koncert Grupy Teatralnej Warszawiaki
 Szlagiery warszawskiej ulicy z akompaniamentem akordeonu.

 

***

Jazdów 8/2„Część Wspólna” - tu przez całe lato odbywać się będą bezpłatne warsztaty wymiany wiedzy i umiejętności, punkty przysług sąsiedzkich, pokazy filmów, spotkania i inne. Organizatorzy: Wymiennik i Syrena.

13:00 – 20:00 - Wielka Zbiórka Rzeczy i Pomysłów: Zastanów się, czy w Twoim mieszkaniu zalegają meble, sprzęt, kwiaty i książki, które chętnie oddasz lub udostępnisz na trzy miesiące. Część zebranych rzeczy wykorzystamy do wyposażenia Części Wspólnej, a pozostałe trafią do Darmowego Sklepu, Użyjnika (wypożyczalni sprzętu) i Księgarnio-czytelni, które otworzymy w przyszłym tygodniu.

17:00 – 21:00 - Piknik - zrób to sam i zjedz to z innymi: dzielenie się jedzeniem i napojami na trawie koło domku. Oprócz wiktuałów warto przynieść własny kocyk i płyn na komary. +Frisbee, kometka, puszczanie baniek, gry planszowe, śpiew ptaków.

18:00 – 20:00 - Piotr Rostkowski z Ekipy Masującej z pomocą specjalnego krzesła uwolni chętne ciała od napięć mięśniowych i obniży poziom stresu. Osoba korzystająca z masażu nie musi nawet zdejmować koszuli, więc jest to wyjątkowo dyskretna przyjemność, która nie tylko relaksuje ale i daje zastrzyk energii.

18:00 – 20:00  - Katka Blajchert (Ciach Fryzjer) sprawi, że będziecie mieli mniej na głowie. Za to lepiej.

20:00 - Pokaz filmu o LETSach, czyli lokalnych sposobach na globalny problem z pieniędzmi.

 

***

Jazdów 10/8 – pod tym adresem Dizajn Skład, Inżynieria Designu, Kreatywna Kasia zapraszają na warsztaty, wernisaże oraz showroom. Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim zaprasza na działania pod szyldem promowania edukacji estetycznej, dobrych wzorców i praktyk w dziedzinie reklamy zewnętrznej oraz ładu przestrzennego.

13:00 – akcja „Nie czekaj, zrywaj!” – ruszamy wspólnie na miasto, by oczyścić je z nielegalnych ogłoszeń wieszanych na przystankach, słupach czy latarniach. Spotykamy się pod Rotundą, wspólny finał o 15:00 na Jazdowie.

14:00-16:00 – warsztaty prowadzone przez Maję Kaźmierską z Matrycowni. Warsztaty techniką druku przy wykorzystaniu piankowej matrycy powielanej na papierze.

17:00 - 19:00 – warsztaty sitodruku w wydaniu Out of Ctrl.

17:00 – spotkanie „Miastoaktywność. Jak radzić sobie z reklamą w przestrzeni publicznej?”

Czy w ogóle warto uporządkować kwestię outdooru? Goście: Patryk Zaremba (Forum Rozwoju Warszawy) i Wojciech Kacperski (Kultura Liberalna).

 

***

Jazdów 3/18 - otwarta, niekomercyjna, społeczno-kulturalna przestrzeń wspólnego działania, spotkań i rozwoju, przeznaczona przede wszystkim dla kobiet z różnych pokoleń i środowisk. Organizatorki_rzy: PoczytajMiSiostro i UFA (www.u-f-a.pl, www.facebook.com/PoczytajMiSiostro)

12:00 – skrzynia posagowa ziemi – spotkanie na temat projektu miejskiej sieci kompostowników. Zaprasza Aleka Polis, artystka multimedialna.

12:00 – Warsztat „Roślina. Rośnięcie. Rozwój”. Osoby uczestniczące w warsztacie będą mogły wykonać dowolną aranżacje nasadzenia roślin zielarskich, warzywnych oraz roślin ozdobnych w dowolnym zielonym zakątku ogrodu. Uwaga, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: [email protected]. Zaprasza mgr inż. ogrodnictwa Agata Metera, KRWiL.

15:00 – Ogród unlimited - Jak urządzić ogródek, rabatę, balkon metodami upcyklingowymi? Jak wykonać pionową rabatę  europalety i butelek PET? Zapisy: [email protected]. Zaprasza Katarzyna Szczepańska: miłośniczka i praktyczka ogrodniczego recyklingu.

15:00 – Wspólne tworzenie muralu w kuchni. Zaprasza Marta Zabłocka, ilustratorka (m.in. książki Sylwii Chutnik).

 

***

„Otwarty Jazdów” – kontakt: 

[email protected]

www.facebook.com/jazdow

Galeria

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Łyska

Łyska

26 sierpień 2011

Łupkowo-czarna z charakterystyczną łysiną na czole – stąd nazwa.

WIĘCEJ >
Rybitwa Białoczelna

Rybitwa Białoczelna

15 styczeń 2015

Najmniejsza z rybitw.

WIĘCEJ >
pTAK na Heineken Opener Festiwal

pTAK na Heineken Opener Festiwal

24 czerwiec 2011

Nasze Stowarzyszenie dołączy do grona 19 innych organizacji pozarządowych prezentujących swoją pracę i idee.

WIĘCEJ >