Zlot Klubu

Trzeci Zlot Klubu Ptaków Polskich za nami!

Prawie pół tysiąca Zlotowiczów.

Ponad 20 wycieczek z najlepszymi biebrzańskimi przewodnikami.
Kilkanaście warsztatów artystycznych i edukacyjnych.
Mnóstwo wykładów, spotkań i dyskusji.
Około 20 wyśpiewanych piosenek (w tym trzy bisy!).

 

Kto rano wstaje …
ten widzi Łosia!
Ale nie tylko. Z relacji naszych Zlotowiczów wiemy, że były też Wodniczki, Gąsiorki, Błotniaki Łąkowe i Stawowe, Rokitniczka, Potrzos, Brzęczek i … Łabędzie Nieme sunące nad głowami o wschodzie słońca. A to wszystko doniesienia z wycieczek „Świt na Bagnach”, których w tym roku zaproponowaliśmy Zlotowiczom aż trzy. Każdego dnia była więc szansa na niewyspanie i wyjątkowe obserwacje. 
Miłośnicy spływów kajakowych mogli spać trochę dłużej; pierwsze wyprawy ruszały najwcześniej o dziewiątej.

 


Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Nawet jeśli nie zawsze wiemy jak kończy się to powiedzenie, wiemy na pewno, że zawsze warto namówić rodziców na Zlot. Życie w kropli wody, Ekologia bobra, Dźwięki Przyrody i Mistrzowie Przestworzy  to tylko niektóre z warsztatów i wycieczek przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych i ich rodziców. A podczas naszych warsztatów nikt nie próżnuje: można bezkarnie dotykać najdziwniejszych rzecznych „robali”, podglądać żaby, zawyć jak Wilk lub ćwierkać jak Wróbelek, posłuchać o tajemnicach Sów i zobaczyć Rosiczkę.

 

Jak na prawdziwy Festiwal przystało
- w tym wypadku, prawdziwy festiwal przyrodniczy - trudno było zdecydować się na konkretny punkt programu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jako pierwszy w namiocie wykładowym wystąpił Piotr Kamont (Ptaki Polskie), specjalizujący się w ochronie ptaków w miastach. Kolejne prezentacje to Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot (Magdalena Barczyk)  i ważny temat dużych drapieżników oraz ich ochrony na terenach przygranicznych, Sowy i ich tajemnice, kultowe Cztery Wesela i Pogrzeb Jacka Karczewskiego (Ptaki Polskie), a na koniec dnia prawdziwy problem z wyborem: Marcin Popkiewicz (autor książki „Świat na Rozdrożu”) dyskutujący  ze słuchaczami o wzroście gospodarczym, wyczerpaniu zasobów naturalnych, a na scenie – w tym samym czasie  - dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego – pan Roman Skąpski przemawiający do nas w przebraniu … Łosia. Oprócz udanego zagrania „scenicznego” to również bardzo ważny gest ze strony dyrektora największego parku narodowego w Polsce i najważniejszej krajowej ostoi  Łosia. Wyraził tym samym zdecydowany sprzeciw wobec planów przywrócenia odstrzału tych pięknych zwierząt.
Przeciwko strzelaniu do Ptaków można było zaprotestować wspólnie z Kampanią Niech Żyją; wysłuchać prezentacji Arkadiusza Glaasa, porozmawiać z Zenonem Kruczyńskim oraz podpisać petycję za skreśleniem wszystkich gatunków ptaków z listy zwierząt łownych. (Więcej o kampanii Niech Żyją na www.niechzyja.pl )


Oprócz Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot  (ze stoiskiem magazynu Dzikie Życie), czynny udział w Zlocie wzięła również zaprzyjaźniona Fundacja VIVA (Anna Zielińska, Magdalena Buszko), która poruszyła temat wpływu masowego chowu zwierząt na środowisko oraz przedstawiła swoją kampanię społeczną Paka dla Bezdomniaka (najlepsza kampania społeczna roku 2013). Każdy mógł również odwiedzić stoisko Fundacji, dowiedzieć się więcej o prawach zwierząt i nadrobić zaległości w prenumeracie magazynu Vege. O kampaniach społecznych  rozmawialiśmy dłużej podczas sobotniej Konferencji „Komunikacja dla Przyrody”, w której udział wzięła również Anna Szmigiel-Franz, przedstawicielka Fundacji Ekorozwoju zajmującej się ochroną drzew i alei, a przede wszystkim skuteczną współpracą z urzędnikami w tym zakresie. Podczas pracy warsztatowej nad nową kampanią społeczną zastanawialiśmy się wspólnie w uczestnikami jak zapobiec utracie bioróżnorodności w miastach.Taniec w strugach deszczu.
Takie rzeczy tylko na Trzecim Zlocie Klubu Ptaków Polskich.
Sobotni koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
Sunąca leniwie rzeka, zachód słońca przeplatany kroplami deszczu i wspaniała muzyka korzeni, która idealnie komponowała się z otaczającą nas Naturą.
Te niesamowite połączenie porwało większość słuchaczy do tańca!

 

 

„Ptaki śpiewały na długo zanim my staliśmy się Ludźmi!
Na szczęście najwspanialszy z koncertów wciąż trwa. Wystarczy zwrócić uwagę na świat obok nas, na śpiewaków za oknami, na drzewach, nad rzeką."

Podziękowaliśmy ptakom za to, że są, że śpiewają – śpiewając właśnie. W niedzielny poranek, trzeciego dnia Trzeciego Zlotu Klubu Ptaków Polskich wysłuchaliśmy koncertu orkiestry dętej z Suchowoli, a potem ubrani w koszulki „pTAK też człowiek” wyśpiewaliśmy wspólnie naszą wdzięczność Ptakom i Przyrodzie. Choć nie zawsze wychodziło nam to idealnie, były aż trzy bisy, taniec i świetna zabawa. Repertuar  był – jak na festiwal przyrodniczy przystało  - bioróżnorodny. Przez dwa dni każdy ze Zlotowiczów mógł zagłosować w naszej liście przebojów, a tam całkiem trudny wybór, między innymi:  „Czerwona jarzębina”, „Będziesz moją panią”, czy „Człowiek z liściem na głowie”.  

 

Pierwsze miejsce było tyko jedno:
(niech żałują Ci, którzy nie słyszeli naszego wspólnego wykonania!)

 


 

 

Coraz więcej, coraz głośniej.
Z każdym Zlotem, z każdym niesamowitym spotkaniem nad Biebrzą jest nas coraz więcej. Czujemy, że coś się dzieje, powoli – bardzo powoli powstaje całkiem nowa grupa społeczna. To Zlotowicze – Ludzie na pTAK!, którzy spotykają się co dwa lata, aby świętować wspólną pasję do Przyrody, uczyć się, rozmawiać, rozwijać i inspirować. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników wyjechał znad Biebrzy znowu z głową pełną pomysłów i chęci do działania. Dla Ptaków i dla naszego wspólnego świata.

Następnym razem będzie nas jeszcze więcej.
Rozejrzyjcie się obok. Macie tam kogoś na pTAK? 
I jeszcze nie dołączył  / nie dołączyła do Klubu Ptaków Polskich?
Zaproście ich, pokażcie im te zdjęcia i opowiedzcie jak było nad Biebrzą!  
Bądźmy na pTAK zanim będziemy za późno!

 

 

Dziękujemy
wszystkim Zlotowiczom, Klubowiczom, Wolontariuszom, tym – których spotkaliśmy kolejny raz oraz tym, którzy dopiero nas poznali. Dajecie nam motywację i energię do działania. Dla Was i dla Przyrody.
To właśnie dzięki Wam i dla Was już myślimy o kolejnym Zlocie.
A pomysłów – dużo!

 

Dziękujemy też naszym Parterom, Sponsorom i Przyjaciołom, którzy wspierają nasze działania:
Zlot był organizowany w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej  Bądź na pTAK!, etap 3., realizowanej dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn. „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
Partnerem medialnym wydarzenia była Gazeta Wyborcza.

 

Polecamy nasz profil na Facebooku – Jestem na pTAK!
Relacje radiowe i TV wydarzenia w zakładce Media.

 

Autor: Anna Pilarska, Ptaki Polskie

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Orlik Ptak Jakich Mało

Orlik Ptak Jakich Mało

03 październik 2014

Zabezpieczenie populacji Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne

WIĘCEJ >
Zapraszamy na Biebrzańskie Sianokosy

Zapraszamy na Biebrzańskie Sianokosy

21 sierpień 2012

Już 25 sierpnia zapraszamy na Biebrzańskie Sianokosy, czyli VII Mistrzostwa Europy XI Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody.

WIĘCEJ >
Nieumiarkowanie

Nieumiarkowanie

20 październik 2010

Trudno jest być drzewem w Polsce. Wszyscy wiemy(?), że liście drzew i krzewów pochłaniają z powietrza zabójczy dla nas dwutlenek węgla i przerabiają go na życiodajny tlen w procesie fotosyntezy.

WIĘCEJ >