Jestem na pTAK!

BirdFair Londyn

Witamy na BirdFair.

Największw ptasie targi Europy!

Egleton. Ta nazwa niewiele nam może mówić. Praktykujący ptasiarz też mógłby mieć problemy. Jednak większość ptaszących Brytyjczyków bardzo dobrze zna to miejsce. Postanowiliśmy osobiście sprawdzić, co taka mała wieś jak Egleton ma w sobie, że co roku – od ponad 20 lat – przyciąga tłumy ptasiarzy.

 

Egleton to wieś położona w Anglii, w hrabstwie Rutland, około dwóch godzin drogi samochodem od stolicy kraju – Londynu. Dojeżdżając na miejsce, nie podejrzewaliśmy, że w tej malutkiej, spokojnej i cichej wiosce odbywa się największa impreza ptasiarska, gromadząca dziesiątki tysięcy miłośniczek i miłośników ptaków. Prawdą jest, że „gorączka Birdfairu” zaczyna się dużo wcześniej. W krajowych magazynach ptasiarskich – Birdwatch, Bird Watching – reklama samego wydarzenia, jaki i szeregu wystawców, rusza już kilka miesięcy wcześniej. Na potrzeby targów powstaje oddzielna gazeta, a firmy obecne w Egleton oferują duże zniżki i promocje na czas trwania „ptasiego szaleństwa”.

 

Tegoroczna, 26. edycja, zgromadziła blisko 22 000 odwiedzających. Osoby przyjeżdżające do Egleton same nazywają siebie birders (z ang. ptasiarze). To ze względu na ptaki i Przyrodę zjeżdżają się tu nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale i Europy. Pośród gości można było spotkać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Nie brakowało też seniorów, którzy w Wielkiej Brytanii stanowią sporą siłę ptasiarzy. W zasadzie, podczas trwania Birdfair zaobserwować można było cały przekrój społeczeństwa. Przez kilka dni wspólnym mianownikiem dla wszystkich stają się ptaki – pasja i miłość do nich.

 

Na terenie targów (ang. fair) rozsianych było kilkanaście namiotów. Klucząc między nimi można było natrafić na stoiska z optyką, rękodziełami, rysunkami artystycznymi. Nie mogło zabraknąć organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną Przyrody i ptaków – RSPB, BTO, Wildlife Trusts, WWT i innych. Do puli trzeba także dodać firmy turystyczne oferujące przyrodnicze (głównie ornitologiczne) podróże po całym świecie.

 

Optykę – lornetki i lunety – można było sprawdzić na miejscu – ocenić, porównać. Dodajmy, że cała impreza ulokowana jest w rejonie tamtejszego rezerwatu przyrody – Rutland Water Nature Reserve. Jego atrakcją jest gnieżdżąca się para Rybołowów, którą można podglądać online. Dla niektórych odwiedziny stoisk z optyką i ofertą podróżniczą to od dawna zaplanowana i przemyślana inwestycja. A rabaty i bogata oferta kuszą…

 

Nie mogło zabraknąć również gości – wybitnych postaci związanych z ptakami, popularyzujących naukę i chroniących Przyrodę – brytyjskich celebrytów przyrodniczych. Podczas wystąpień podzielili się swoim doświadczeniem i opowiedzieli o tym, czym jest dla nich Przyroda. Pośród nich byli m.in. Chris Packham, Simon King czy Bill Oddie. To ważne postaci w brytyjskiej telewizji, gdzie programy przyrodnicze nadawane są w tzw. prime time, o czym już pisaliśmy.

 

Egleton to mekka dla Brytyjczyków kochających ptaki. Ogromna szkoda, że tego typu impreza nie zagościła jeszcze na stałe w polskim kalendarzu wydarzeń przyrodniczych. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości liczba ptaszących osiągnie w Polsce wartość krytyczną, a potem… pójdzie już lekko – jak piórko. Na razie należy cieszyć się z imprez, takich jak organizowany przez nas Zlot Klubu Ptaków Polskich, gdzie promujemy, polecamy i zachęcamy do fascynacji ptakami i całą Przyrodą.

 

Naprawdę ciężko jest nam, pisząc, oddać ducha tej imprezy. Jeżeli wahacie się i nie jesteście pewni, macie czas do marca 2015 roku – wtedy rusza sprzedaż biletów na 27. Birdfair. Na stronie www wydarzenia działa już zegar, który odlicza dni do kolejnego spotkania fanek i fanów ptaków w Egleton. Zostało już tylko 310 dni...

Autor: Paweł Pstrokoński

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Nieumiarkowanie

Nieumiarkowanie

20 październik 2010

Trudno jest być drzewem w Polsce. Wszyscy wiemy(?), że liście drzew i krzewów pochłaniają z powietrza zabójczy dla nas dwutlenek węgla i przerabiają go na życiodajny tlen w procesie fotosyntezy.

WIĘCEJ >
Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej 07.01.2013

Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej 07.01.2013

07 styczeń 2013

Goniądz: Usługa w przedmiocie dołączenia insertu plakatu o tematyce przyrodniczej do dziennika ogólnopolskiego...

WIĘCEJ >
Ogólnopolska akcja!

Ogólnopolska akcja!

12 luty 2015

Wieszamy budki!

WIĘCEJ >