Szkoła Liderów i Edukatorów Przyrody

Zakończyliśmy szkolenia dla Liderów i Edukatorów

Zakończył się cykl szkoleń dla 21 Liderów i Edukatorów Regionalnych z całej Polski. Było intensywnie, pracowicie, twórczo i ekscytująco. Dla ptaków i przyrody!

W ciągu ostatnich 6 miesięcy uczestnicy Szkoły Liderów i Edukatorów Przyrody  przeszli prawdziwy maraton zdobywania wiedzy  – zarówno tej teoretycznej jak i praktycznej, stricte merytorycznej jak i psychologicznej, czysto „papierkowej” jak i tej zgłębianej na stojąco  po kolana w bagnach – dosłownie!

 

Trzy czterodniowe zjazdy szkoleniowe, łącznie 12 dni ciężkiej pracy - nieraz od świtu do nocy: wykłady, warsztaty, prelekcje, prezentacje, dramy, ćwiczenia outdoorowe, wycieczki terenowe i niekończące się rozmowy…  A wszystko to w przepięknych plenerach jedynej w swoim rodzaju Biebrzy.

 

Zakres tematyki i poruszanych kwestii był ogromny. I choć czasu było niewiele, ambitnie staraliśmy się przekazać uczestnikom wszystko to, co niezbędne i jednocześnie najbardziej przydatne w pracy Lidera i Edukatora Przyrody.

 

Podczas pierwszego cyklu szkoleń (27-30 listopada 2014) opowiadaliśmy o Ptakach Polskich, naszej misji, ideach, działaniach i projektach. Przybliżyliśmy również projekt Bądź na pTAK!, z szczególnym uwzględnieniem akcji Szkoła na pTAK! Szkoliliśmy się wspólnie w tym: jak pozyskiwać środki i chronić przyrodę, jak komunikować się efektywniej z otoczeniem i przede wszystkim – jak edukować. O edukacji rozmawialiśmy też w terenie – poznając ptaki i przyrodę Biebrzy oraz jej unikatowy krajobraz. Choć była jeszcze jesień, biebrzański mróz dał nam się porządnie we znaki. Jednak było warto, bo zimowy krajobraz Biebrzy potrafi również niezwykle zachwycić jak ten wiosenny.

 

W trakcie drugiego cyklu szkoleń (26.02-01.03.2015) uczyliśmy się pisać projekty  - te proste, lokalne jak również najbardziej skomplikowane. Skupiliśmy się na ochronie drzew i alei – gdyż jest to wyjątkowo ważny temat właśnie dla ptaków. Poznawaliśmy tajniki współpracy z mediami i dziennikarzami, dzięki Anecie Gałaburdzie - dziennikarce Radia Białystok. Odkrywaliśmy w sobie zmysł pisarski, ucząc się komunikować o przyrodzie i ptakach w sposób inspirujący, rzetelny i jednocześnie piękny. Zdobywaliśmy wiedzę organizacyjną i komunikacyjną, a co najważniejsze – uczyliśmy się…edukować. Wspólnie zgłębialiśmy sekrety współpracy ze szkołami oraz metody pracy z różnymi grupami wiekowymi. Uczyliśmy się warsztatu pracy edukatora przyrodniczego oraz technik edukacyjnych, które można zastosować podczas zajęć stacjonarnych jak i terenowych. Rozwijaliśmy kreatywność i otwieraliśmy się na bardzo niestandardowe formy edukacji. 

 

Ostatni - trzeci cykl szkoleń (23-26.04.2015) odbył się w pięknie wiosennej atmosferze. Biebrza i ptaki przywitały nas całą moc barw, dźwięków i kolorów. Dokształcaliśmy się w umiejętnościach miękkich, praktykując komunikację, negocjacje, zdolności przywódcze, motywację, pracę w zespole i wiele innych. Choć ciągle jeszcze było zimno, wreszcie była okazja by w pełni zasmakować terenu i tego, co tak naprawdę Biebrza ma do zaoferowania. Podczas warsztatów terenowych rozpoznawaliśmy kilkadziesiąt gatunków ptaków, podglądaliśmy łosie, nasłuchiwaliśmy sów, przedzieraliśmy się przez mokradła, a nawet mieliśmy okazję podziwiać kupę…wilka.

 

Wszystkie trzy zjazdy, przebyte szkolenia i wspólnie spędzony czas pozwolił nie tylko poszerzyć wiedzę i nabrać nowej, świeżej perspektywy na zagadnienia przyrodnicze. Dał coś więcej… Pomógł się lepiej poznać, a nawet zaprzyjaźnić.

 

Jak się okazało, 21 Liderów i Edukatorów - których mieliśmy przyjemność szkolić, i z którymi nasza współpraca teraz tak naprawdę się dopiero zaczyna  - to wspaniali ludzie i niezwykłe osobowości. To aktywiści z ogromną energią i pasją nie tylko do przyrody, ale i życia. Zaangażowani, zdolni, z wyjątkową wiedzą i umiejętnościami. Tak różni, a jednocześnie tak do siebie podobni, bo z jednym, wspólnym celem - pomagać ptakom i przyrodzie!

 

Dziękujemy im za wytrwałość i zaufanie, chęć działania, a przede wszystkie za bycie na pTAK!

 

Pierwsze regionalne działania na pTAK! ruszyły już w całym kraju. Będziemy informować Was na bieżąco.

 

Liderzy i Edukatorzy Regionalni powołani zostali w ramach akcji Szkoła na pTAK! w Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy

05 październik 2010

Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce (powierzchnia 59223 ha).

WIĘCEJ >
Warszawa na pTAK!

Warszawa na pTAK!

19 sierpień 2013

Kochasz przyrodę? Chcesz nauczyć się rozpoznawać ptaki? A może chcesz wybrać się na wycieczkę terenową w rejon Wisły warszawskiej i odkryć unikatowy charakter nadwiślańskich łęgów? Ten projekt jest dla Ciebie!

WIĘCEJ >
Gdzie na ptaki?

Gdzie na ptaki?

03 sierpień 2015

Urokliwe Polesie zaprasza na ptasie wycieczki.

WIĘCEJ >