nasze działania

Noc Sów

Weź udział w Nocy Sów!

DLA UCZESTNIKÓW

Znajdź wydarzenie dla siebie i dołącz do innych Uczestników!

DLA PRZEWODNIKÓW

Zostań Przewodnikiem i stwórz swoje własne wydarzenie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod

Jak wygląda Czajka - atlas ptaków - poznaj ptaki

To już po raz jedenasty cała Polska zachwyci się sowami! Noc Sów 2022.

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.
To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy lub starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą. Od ogromnego Puchacza, po maleńką Sóweczkę, niewiele większą od Wróbla – sowy mienią się beżami, brązami i szarością w tysiącach odmian i odcieni. Rysowane czernią, oprószone plamkami, paskami i kreskami. Piękne. Z bliska i dobrze widoczne – robią jeszcze większe wrażenie niż przejmujące uhuuu-hu-uu dobiegające z mroku nocy.

Szczegółowe informacje dotyczące Wydarzenia, wraz z pełną listą dostępnych lokalizacji w całej Polsce znajdziecie na mapie Nocy Sów.

A calendar of events
2024Mar
SMTWTFS
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Nagłówek h2/36 Tenez

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ptasie ciekawostki

01 /
Bagna i Ludzie!
World Wetlands Day
Jak zakazać polowania na Twojej ziemi?
Jak wygonić myśliwych z mojej działki?
Co dają nam drzewa?
Co dają nam drzewa w liczbach?
ALARM dla bagien – co im zagraża, jak je chronić?
Jakie ptaki mieszkają na bagnach?
Jej Wysokość Gęś!
Jak wygląda Gęś Gęgawa?
Sztuka latania – czyli ptasie migracje
Gdzie odlatują ptaki na zimę?
Smutny los „Głupiej Gęsi”
Jak wygląda Gęś Białoczelna?
Co z tą bioróżnorodnością?
Dlaczego bioróżnorodność jest ważna?
Ile ryb zjada Kormoran?
Ile ryb zjada Kormoran?
Ptasia grypa jedzie pociągiem
Skąd ptasia grypa?
Znowu spieprzyli_my!
skąd wzięła się ptasia grypa?
Skąd w Polsce susza?
Jak działa bagno?
Ptaki naszych parków i ogrodów, część 2
Ucz się głosów ptaków!
Jak wygląda Dzwoniec?
Ile ptaków mieszka w Polsce?
Ile ptaków jest w Polsce?
O czym śpiewają ptaki?
Głos Trznadla
Myszołów
„Oszczędzaj energię!” O tym, jak ptaki radzą sobie zimą?
Jak ptaki radzą sobie zimą?
Strach ma wielkie oczy… Puchacza
Dlaczego Rudzik stał się symbolem Świąt?
Dlaczego Rudzik jest symbolem Świąt?
Sowy w legendach i kulturze
Kot w ogrodzie
Czy koty szkodzą przyrodzie?
Dziewczyny górą – samice sów
Sowa Śnieżna, Dean Bricknell (rspb-images.com)
Love Sove
Sowy- zabójcy doskonali
Jak Sowy widzą w ciemności?
Jak robi Sowa?

O Nocy Sów

Pomysłodawcami i organizatorami Nocy Sów jest stowarzyszenie Jestem na pTAK! W wydarzenie włączają się też inne organizacje i instytucje, a także przyrodnicy i obserwatorzy przyrody z różnych części kraju. Dotychczas zorganizowaliśmy już dziesięć edycji Nocy Sów. Pierwsza odbyła się w 2012 roku. Wydarzenie na stałe zagościło nie tylko w naszym kalendarzu, a także wszystkich miłośników Sów w Polsce!

Dzięki współpracy z wolontariuszami ornitologami, edukatorami i pasjonatami ptaków wspólnie odkrywamy świat Sów, opowiadamy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznajemy metody badań i ochrony Sów oraz dowiadujemy się, jak dużą rolę pełniły w naszej kulturze i legendach. Co więcej, wychodzimy w teren, gdzie nasłuchujemy, obserwujemy i poznajemy Sowy. A wszystko to podczas pełni księżyca, w jedną z marcowych nocy, kiedy większość Sów jest najbardziej aktywna.

Jak wygląda pisklę Puszczyka?

Jeżeli to nie jest pierwsza Twoja Noc Sów wiesz już co robić ? Zarejestruj się! W panelu przewodnika udostępnimy Ci materiały, które możesz wykorzystać podczas organizacji swojego Wydarzenia – prezentacje multimedialne, wzór dyplomu uczestnika Nocy Sów, nagrania odgłosów Sów, filmy, piękny album o sowach, wzory posterów czy poradniki.

Jeżeli chcesz zostać Przewodnikiem po raz pierwszy potrzebne będą: dobre chęci, podstawowa wiedza na temat ptaków (w szczególności sów), pasja oraz umiejętność przekazywania wiedzy innym. Podczas wybranego przez Ciebie wieczoru będziesz mieć wspaniałą okazję, by przybliżyć lokalnej społeczności znaczenie, piękno i potrzebę ochrony Sów. Przygotowany przez nas Poradnik Przewodnika Nocy Sów oraz prezentacje o Sowach pomogą Ci w zorganizowaniu Wydarzenia.

Puszczyk (Strix aluco)

Uczestnikiem Wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do uczestnictwa pod opieką rodziców/opiekunów bądź po przedstawieniu Przewodnikowi odpowiedniej zgody od rodziców/opiekunów.

Zajrzyj na nasza mapę Wydarzeń i zobacz czy w Twojej okolicy jest organizowana Noc Sów. Wydarzenie jest prowadzone przez wolontariuszy – Przewodników Nocy Sów, w różnych lokalizacjach w całej Polsce. Najlepiej wybrać tę, która odbędzie się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Sprawdź w opisie Wydarzenia czy są jeszcze wolne miejsca i czy jest ono odpowiednie dla Ciebie – niektóre Noce Sów dedykowane są dzieciom (warsztaty, gry terenowe, zajęcia edukacyjne), inne  Wydarzenia, takie jak dłuższe nocne spacery lub wykłady skierowane są do osób dorosłych.

Rodzinna Noc Sów

W Twojej miejscowości nikt nie organizuje Nocy Sów? Nic straconego!
Skontaktuj się z lokalnym przyrodnikiem, nadleśnictwem lub szkołą i zaproponuj organizację wydarzenia. A może Ty spróbujesz swoich sił i zostaniesz Rodzinnym Przewodnikiem Nocy Sów? Zaplanuj wydarzenie wraz z rodziną lub przyjaciółmi i zaznacz swój punkt na naszej mapie Wydarzeń.

  • Potrzebne będą: wyobraźnia, duch odkrywcy i odrobina organizacyjnego talentu.
  • Podczas wybranego przez Ciebie wieczoru będziesz mieć wspaniałą okazję, by razem spędzić czas w niebanalny sposób, poznać gatunki Sów występujące w Polsce, ich głosy, zwyczaje i środowisko życia.
  • Zaplanuj wieczorny spacer, podchody lub rodzinne zajęcia w domu. Przygotowany przez nas Poradnik Przewodnika Nocy Sów pomoże Ci zorganizować wydarzenie.

Uczestnicy, jak i Przewodnicy Nocy Sów zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Nocy Sów.

Wszelkich dodatkowych informacji oraz wsparcia przy organizacji wydarzenia udziela:
Ewa Gutowska, Koordynatorka wydarzenia Noc Sów.
Kontakt: 663 747 737; [email protected].

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Sowy!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Poznaj nasze akcje i działania!

  • Jak rozpoznawać ptaki? Kurs online - naucz się rozpoznawać ptaki. zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.