Aktualności

Zwycięzca Wielkiego Ogrodowego Liczenia 2020

Wielkie Ogrodowe Liczenie za nami!

6 i 7 czerwca zaprosiliśmy Polki i Polaków do wspólnego liczenia ptaków w ogrodach! Wielkie Ogrodowe Liczenie to akcja naszej kampanii Ogród na pTAK!, w której od lat udowadniamy jak cennym ekosystemem są nasze przydomowe ogrody. Te małe rezerwaty Przyrody to miejsce schronienia dla ptaków, pokarm dla pszczół, trzmieli i rozśpiewany, zielony azyl DLA NAS.


W całej Polsce liczyło 213 osób, w 195 miejscowościach z 16 województw.
Najwięcej liczących było w województwach mazowieckim (30), dolnośląskim (25), wielkopolskim (24), pomorskim (20), kujawsko-pomorskim i małopolskim (19). Łącznie zaobserwowaliśmy 8688 ptaków z 133 gatunków, które, zgodnie z przypisywanymi im zrachowaniami najczęściej „gdzieś leciały” (1272), „szukały jedzenia” (683), „śpiewały” (598), albo „odpoczywały” (425).

Dziękujemy Wszystkim Liczącym!

 

Podium nie zaskoczyło wytrawnych obserwatorów! 

Najliczniejszy gatunek (1175 obserwowanych ptaków) "złapaliśmy" w momencie, kiedy młode właśnie wyleciały z gniazd i stawiały pierwsze kroki w dorosłość w naszych ogrodach. Wkrótce z nich znikną i połączą się w ogromne stada, aby czekać na jesienną wędrówkę. Druga pozycja (1013) to również ptaki "złapane" w szczycie wylotów z gniazd. Te jednak zostają z nami i dzielnie ozdabiać będą zimowe karmniki. Podium zamykają również te bliskie nam i znane ptaki. Powinno być ich więcej (tylko 714), ale niestety coraz mniej prawdziwych ogrodów, coraz mniej czystych powierchni zielonych i krzewów połaczone z ich wymaganiami terytorialnymi sprawiają, iż ptaki te zajmują dopiero trzecią pozycję. Sprawdź wyniki. 
(fot. Edyta Kafka)


Potwierdziły się niestety nasze obawy, co do ptaków wymagających większych rewirów, a jednoczesnie gęstych krzewów i drzew, w których znajdują schronienie. Pomimo, iż uczestnicy Liczenia to świadomi właściciele i właścicielki ogrodów na pTAK!, w przypadku niektórych ptaków - jeden ogród przyjazny przyrodzie to za mało!
Czeka nas mnóstwo pracy, a tymczasem - wszystkie szczegóły Liczenia na naszej stronie. 

Sprawdź wyniki na stronie Ogród na pTAK! 

 

  


 

Autor: fot. Edyta Kafka