Poznaj nas

Wizja i cele – stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Chronimy dziką Przyrodę, a szczególną troską otaczamy ptaki.
To one są wskaźnikiem jakości naszego środowiska, w którym żyjemy.
Jeśli wciąż z nami są, wciąż jest nadzieja na lepsze jutro!

Jak to się zaczęło?

Dawno, dawno temu, a dokładnie jesienią 2005 roku. Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, a dokładnie w przytulnym mieszkaniu Jacka, w centrum Sopotu zebrała się grupka entuzjastek i entuzjastów, które postanowiła zmienić świat. Byliśmy wtedy młodzi, piękni, pełni szczerych chęci i wiary w lepsze jutro.

Połączyła nas miłości do ptaków. Przyrodników, ornitologów, nauczycieli, psychologów, rolników, managerów i samorządowców.
Chcieliśmy działać Razem, bo wiedzieliśmy, że przyroda to sprawa zbyt ważna, by zostawić ją przepisom, politykom i urzędnikom.

Jest 2022. Po 17 latach, już nie tacy młodzi, ale ciągle piękni, przynajmniej duchem ?, zachwycamy się melodyjnym śpiewem Słowika, beczeniem Kszyka i przyprawiającym o palpitację serca krzykiem Płomykówki.

Pomimo wielu tzw. przeciwności losu działamy. Przez lata Ludzi na pTAK! przybywało. Okazało się, że ptaki są ważne nie tylko dla piętnastu oszołomek i oszołomów, ale dla potężnej grupy księgowych, biznesmenek, leśników, strażaków, mechaników, lekarek, krawców i managerek.
Dla dziewczyn i chłopaków. Młodych i tych ciut starszych.

Razem jest nas ponad 120 tysięcy. Członków, sympatyczek, fanek i fanów.
Razem zmieniamy świat na lepsze! Nie my, w sensie zespół Ania, Ema, Ewa, Basia, Jacek, Mariusz i Tomek. Ale MY wszyscy od Bałtyku, po Tatry, od Bugu po Odrę. A czasami jeszcze dalej ?. W Swarzędzu, Krakowie, Goniądzu, Sieraniu i Chojnie. W firmach, urzędach, szkołach i przedszkolach. Na łąkach, polach, bagnach, w parkach i ogrodach.
Razem jesteśmy na pTAK!

Jak działamy?

1. Chronimy dziko żyjące gatunki flory i fauny oraz ich siedliska, a szczególną troską otaczamy ptaki – to one są wskaźnikiem jakości środowiska w którym żyjemy.
2. Chronimy miejsca cenne i ważne dla naszej Przyrody – wśród nich również takie, które powstały w wyniku działalności człowieka.
3. Pomagamy odbudować się populacjom dziko żyjących gatunków i odtwarzamy ich siedliska.
4. Badamy, monitorujemy i dokumentujemy stan Przyrody i środowiska naturalnego – po to, abyśmy wiedzieli jak jest naprawdę i żebyśmy wiedzieli co robić.
5. Informujemy i dostarczamy wiedzy o zwierzętach, roślinach i całej Przyrodzie.
6. Dzielimy się naszą pasją. Pokazujemy piękno Przyrody i uczymy szacunku dla niej.
7. Promujemy i wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, którego zdrowa Przyroda i bioróżnorodność są jednym z podstawowych gwarantów.
8. Budujemy partnerstwo i współpracę. Angażujemy różnych ludzi i integrujemy potencjał różnych organizacji po to żeby wspólnie chronić Przyrodę, bioróżnorodność i klimat.
9. Wspieramy i promujemy rozwój gospodarczy – szczególnie na terenach wiejskich – w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz w poszanowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Jak chronimy bagna?

Bagna są dobre! Nie tylko dla ptaków.

Dla przyrody, klimatu i dla ludzi. Bez bagien nie będzie nas. Dlatego chronimy bagna.
Działamy poprzez tworzenie społecznych rezerwatów przyrody, na których przywracamy warunki korzystne dla ginących gatunków ptaków.
Pomagamy Czajkom, Żurawiom, Kszykom, a nasze zabiegi ochronne  służą też kaczeńcom, kruszczykom, stoplamkom i całej Przyrodzie podmokłych rezerwatów.
Oprócz działań ochronnych, dzielimy się z Wami wiedzą o tym jak cenne są dla nas obszary podmokłe.

Jak stworzyć ogród przyjazny Trzmielom?

Ogród na pTAK! Twój mały rezerwat przyrody.

Ogród na pTAK! to ucieczka od zgiełku i nasz prywatny azyl. Miejsce, które dzielimy nie tylko z najbliższymi. To dom Wróbli, Kapturek i Pleszek.
Razem jesteśmy jedną wielką rodziną.
Nasze działania w kampanii skupiają się na tworzeniu ogrodów przyjaznych ptakom; powstaje coraz większa sieć (obecnie kilkaset) Ogrodów na pTAK! Promujemy utrzymywanie bioróżnorodnych ogrodów i wspieramy chętnych wiedzą. Ważnym elementem kampanii jest Wielkie Ogrodowe Liczenie – liczymy ptaki w ogrodach, badamy, monitorujemy i dokumentujemy stan przyrody oraz środowiska naturalnego – im więcej wiemy, tym lepiej będziemy pomagać ptakom!

Jak wygląda Uszatka?

Noc Sów

Fenomenalne wydarzenie poświęcone tylko sowom! To szansa na poznanie nowych sąsiadów, bo Puszczyki, Uszatki i Płomykówki mieszkają obok nas. Dosłownie. Dzielimy z nimi domy, kościoły i stodoły. Warto otworzyć się na nowe znajomości.
Akcję organizujemy już od 2010 roku – działamy tutaj przez edukację, uświadamianie i zachęcanie do aktywizmu na rzecz lokalnej przyrody. Od  11 lat Polki i Polacy poznają dzięki nam sowy; uczą się o ich potrzebach, poznają lokalną przyrodę i pomagają ptakom w lokalnych społecznościach.

Szkoła na pTAK!

Szkoła na pTAK!

Edukację najmłodszych prowadzimy poprzez stworzoną sieć Szkół na pTAK!
Chętne nauczycielki i nauczyciele przystępują do naszej akcji, a my przekazujemy im wsparcie merytoryczne.
Efektem wielu lat współpracy jest wyjątkowy Pakiet Edukacyjny dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Tworzymy sieć współpracy, w której wszyscy zaangażowani wymieniają się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami na zaangażowanie najmłodszych w ochronę Przyrody.

Dołącz już dzisiaj i pomagaj razem z nami!

Chcesz stworzyć razem z nami tę piękną ostoję dla ptaków?

Aż 600 hektarów podmokłych łąk, muraw i mokradeł – raj dla Czajek, Kszyków i Gęsi, ale też cennych gatunków roślin.
Chronimy ten obszar również dla Was – bo bagna są dobre dla klimatu!
Sprawdź, jak możesz chronić te miejsca dla ptaków razem z nami!

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.