Wizja i cele – stowarzyszenie Jestem na pTAK!
Chronimy dziką Przyrodę, a szczególną troską otaczamy ptaki.
To one są wskaźnikiem jakości naszego środowiska, w którym żyjemy.
Jeśli wciąż z nami są, wciąż jest nadzieja na lepsze jutro!
Jak to się zaczęło?
Dawno, dawno temu, a dokładnie jesienią 2005 roku. Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, a dokładnie w przytulnym mieszkaniu Jacka, w centrum Sopotu zebrała się grupka entuzjastek i entuzjastów, które postanowiła zmienić świat. Byliśmy wtedy młodzi, piękni, pełni szczerych chęci i wiary w lepsze jutro.
Połączyła nas miłości do ptaków. Przyrodników, ornitologów, nauczycieli, psychologów, rolników, managerów i samorządowców.
Chcieliśmy działać Razem, bo wiedzieliśmy, że przyroda to sprawa zbyt ważna, by zostawić ją przepisom, politykom i urzędnikom.
Jest 2024. Po 19 latach, już nie tacy młodzi, ale ciągle piękni, przynajmniej duchem ?, zachwycamy się melodyjnym śpiewem Słowika, beczeniem Kszyka i przyprawiającym o palpitację serca krzykiem Płomykówki.
Pomimo wielu tzw. przeciwności losu działamy. Przez lata Ludzi na pTAK! przybywało. Okazało się, że ptaki są ważne nie tylko dla piętnastu oszołomek i oszołomów, ale dla potężnej grupy księgowych, biznesmenek, leśników, strażaków, mechaników, lekarek, krawców i managerek.
Dla dziewczyn i chłopaków. Młodych i tych ciut starszych.
Razem jest nas ponad 120 tysięcy. Członków, sympatyczek, fanek i fanów.
Razem zmieniamy świat na lepsze! Nie my, w sensie zespół Ania, Ema, Ewa, Basia, Jacek, Mariusz i Tomek. Ale MY wszyscy od Bałtyku, po Tatry, od Bugu po Odrę. A czasami jeszcze dalej ?. W Swarzędzu, Krakowie, Goniądzu, Sieraniu i Chojnie. W firmach, urzędach, szkołach i przedszkolach. Na łąkach, polach, bagnach, w parkach i ogrodach.
Razem jesteśmy na pTAK!
Jak działamy?
1. Chronimy dziko żyjące gatunki flory i fauny oraz ich siedliska, a szczególną troską otaczamy ptaki – to one są wskaźnikiem jakości środowiska w którym żyjemy.
2. Chronimy miejsca cenne i ważne dla naszej Przyrody – wśród nich również takie, które powstały w wyniku działalności człowieka.
3. Pomagamy odbudować się populacjom dziko żyjących gatunków i odtwarzamy ich siedliska.
4. Badamy, monitorujemy i dokumentujemy stan Przyrody i środowiska naturalnego – po to, abyśmy wiedzieli jak jest naprawdę i żebyśmy wiedzieli co robić.
5. Informujemy i dostarczamy wiedzy o zwierzętach, roślinach i całej Przyrodzie.
6. Dzielimy się naszą pasją. Pokazujemy piękno Przyrody i uczymy szacunku dla niej.
7. Promujemy i wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, którego zdrowa Przyroda i bioróżnorodność są jednym z podstawowych gwarantów.
8. Budujemy partnerstwo i współpracę. Angażujemy różnych ludzi i integrujemy potencjał różnych organizacji po to żeby wspólnie chronić Przyrodę, bioróżnorodność i klimat.
9. Wspieramy i promujemy rozwój gospodarczy – szczególnie na terenach wiejskich – w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz w poszanowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Bagna są dobre! Nie tylko dla ptaków.
Dla przyrody, klimatu i dla ludzi. Bez bagien nie będzie nas. Dlatego chronimy bagna.
Działamy poprzez tworzenie społecznych rezerwatów przyrody, na których przywracamy warunki korzystne dla ginących gatunków ptaków.
Pomagamy Czajkom, Żurawiom, Kszykom, a nasze zabiegi ochronne służą też kaczeńcom, kruszczykom, stoplamkom i całej Przyrodzie podmokłych rezerwatów.
Oprócz działań ochronnych, dzielimy się z Wami wiedzą o tym jak cenne są dla nas obszary podmokłe.
Ogród na pTAK! Twój mały rezerwat przyrody.
Ogród na pTAK! to ucieczka od zgiełku i nasz prywatny azyl. Miejsce, które dzielimy nie tylko z najbliższymi. To dom Wróbli, Kapturek i Pleszek.
Razem jesteśmy jedną wielką rodziną.
Nasze działania w kampanii skupiają się na tworzeniu ogrodów przyjaznych ptakom; powstaje coraz większa sieć (obecnie kilkaset) Ogrodów na pTAK! Promujemy utrzymywanie bioróżnorodnych ogrodów i wspieramy chętnych wiedzą. Ważnym elementem kampanii jest Wielkie Ogrodowe Liczenie – liczymy ptaki w ogrodach, badamy, monitorujemy i dokumentujemy stan przyrody oraz środowiska naturalnego – im więcej wiemy, tym lepiej będziemy pomagać ptakom!
Noc Sów
Fenomenalne wydarzenie poświęcone tylko sowom! To szansa na poznanie nowych sąsiadów, bo Puszczyki, Uszatki i Płomykówki mieszkają obok nas. Dosłownie. Dzielimy z nimi domy, kościoły i stodoły. Warto otworzyć się na nowe znajomości.
Akcję organizujemy już od 2010 roku – działamy tutaj przez edukację, uświadamianie i zachęcanie do aktywizmu na rzecz lokalnej przyrody. Od 11 lat Polki i Polacy poznają dzięki nam sowy; uczą się o ich potrzebach, poznają lokalną przyrodę i pomagają ptakom w lokalnych społecznościach.
Szkoła na pTAK!
Edukację najmłodszych prowadzimy poprzez stworzoną sieć Szkół na pTAK!
Chętne nauczycielki i nauczyciele przystępują do naszej akcji, a my przekazujemy im wsparcie merytoryczne.
Efektem wielu lat współpracy jest wyjątkowy Pakiet Edukacyjny dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Tworzymy sieć współpracy, w której wszyscy zaangażowani wymieniają się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami na zaangażowanie najmłodszych w ochronę Przyrody.
Dołącz już dzisiaj i pomagaj razem z nami!
Chcesz stworzyć razem z nami tę piękną ostoję dla ptaków?
Aż 600 hektarów podmokłych łąk, muraw i mokradeł – raj dla Czajek, Kszyków i Gęsi, ale też cennych gatunków roślin.
Chronimy ten obszar również dla Was – bo bagna są dobre dla klimatu!
Sprawdź, jak możesz chronić te miejsca dla ptaków razem z nami!
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!
Dołącz do społeczności
Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.
Zostaw komentarz