Jestem na pTAK!

Ta czynność zajmuje 3 sekundy, a ratuje tysiące ptaków!

Mniej więcej tyle trwa wprowadzenie numeru KRS w odpowiednią rubrykę zeznania podatkowego PIT.


Rok temu Wasze 3 sekundy warte były aż 19.000 zł.
Co pozwoliło uratować nam tysiące ptaków.
 

Jak przekazać 1 % podatku dochodowego na ptaki?
To proste.


Wypełniając swój roczny PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38):
- wpisujemy w specjalnej rubryce pt. “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” numer KRS 0000 25 36 95, Ptaki Polskie*Od 2019 roku zmienił się sposób rozliczania PIT. Nie musimy już składać wniosku o jego rozliczenie, ponieważ Urząd Skarbowy robi to za nas. Automatycznie również przekazuje on 1% naszego podatku tej organizacji, którą wybraliśmy rok wcześniej. Możemy jednak zmienić owe dane i wybrać inną organizację. Korzystamy wówczas z opcji „Zmieniam organizację” i wybieramy z listy OPP numer nowej KRS. 
Jeżeli natomiast podczas wypełniania deklaracji e-PIT po raz pierwszy wybieramy OPP, której chcemy przekazać 1% podatku, wtedy po prostu wybieramy z listy jej numer KRS.

Dlaczego warto wspierać ptaki?
Ptak też Człowiek!, ale nie jest w stanie poprosić nas o pomoc. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem naszych skrzydlatych przyjaciół i słuchać ich treli, a także dać taką możliwość naszym dzieciom, wnukom i prawnukom, wesprzyjmy organizacje działające na ich rzecz.   Jak mawiał John Ruskin, „Lepiej by było, gdyby wszystkie arcydzieła sztuki przepadły, niż gdyby ptaki przestały się gnieździć na gałęziach”.

Co to jest 1% podatku dochodowego?
To kwota pochodząca z Twojego rocznego zeznania podatkowego. Sam możesz zdecydować, do kogo ona trafi. 
W deklaracji podatkowej PIT wykazuje się kwotę należnego podatku i można 1% tej kwoty przekazać na rzecz dowolnie wybranej organizacji. Nie jest to darowizna ani ulga podatkowa. To finansowe wsparcie pozarządowej organizacji prowadzącej działalność prospołeczną, która w efekcie z budżetu państwa otrzyma zadeklarowaną przez Ciebie kwotę. 

Dlaczego warto przekazać 1% na OPP? 
Po pierwsze, Ty sam (sama) decydujesz, kto otrzyma część pieniędzy, na które pracowałeś przez cały rok. W rządowej bazie OPP znajdziesz wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku, a z ich sprawozdań finansowych dowiesz się, na co przeznaczają zebrane środki. Masz zatem pewność, że Twój 1% zostanie wykorzystany w należyty sposób. Po drugie, pozwalasz wybranej organizacji kontynuować swoją działalność. Liczy się tu każda złotówka. Co prawda przeciętna kwota przekazana na rzecz OPP nie robi większego wrażanie – w ubiegłym roku wynosiła ona 61 zł – jednak łączna kwota przyprawia o zawrót głowy: w 2020 roku zebrano razem 907 mln zł, z czego najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, a było to ponad 184 mln zł.
Po trzecie, przekazując 1% swojego podatku, nie ponosisz żadnych kosztów, nie tracisz również czasu, bo sposób przekazania 1% jest szybki, łatwy i wygodny. O ile nic nie tracisz, o tyle zyskujesz bardzo wiele: poczucie użyteczności, niezbędne nam do szczęścia. 

Kto może przekazać 1% podatku?
Może go przekazać każdy, kto rozlicza w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu. Nieważne, na jakiej zasadzie to robi: przez skalę podatkową, podatek liniowy czy ryczałtowo.
Prawo do przekazania 1% podatku tracą jedynie podatnicy korzystający z opcji rozliczenia podatku przez pracodawcę. Mają oni jednak taką możliwość, jeżeli deklarację przesłaną im przez pracodawcę potraktują jako informację o zaliczkach za dany rok i sami ponownie złożą zeznanie podatkowe. Z kolei emeryci i renciści, których rozliczy organ państwowy wypłacający świadczenie, mogą oddać swój 1%, samodzielnie wypełniając PIT-37 (na podstawie PIT-40A/11A z ZUS) lub wypełniając formularz PIT-O i składając go do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Można zrobić to elektronicznie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym (jest on dostępny na przykład na Portalu Podatkowym), ale wymagane jest w tym przypadku autoryzowanie podpisu.  

Jakie terminy nas obowiązują?
Zeznanie podatkowe składamy do 1 marca 2021 roku (gdy rozliczamy się ryczałtowo) bądź 30 kwietnia 2021 roku (w każdym innym przypadku). Jeśli spóźnimy się ze złożeniem deklaracji podatkowej w danym roku, stracimy prawo do przekazania 1%. W ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego możemy złożyć korektę tego zeznania. Warto zatem złożyć nawet puste zeznanie, a później w ramach korekty przekazać kwotę na rzecz danej organizacji.

Czy 1% podatku przekazujemy anonimowo?
Przekazując 1% podatku, mamy możliwość zaznaczenia zgody na przekazanie danej organizacji informacji o naszym wsparciu. Możemy też przekazać jej nasze dane osobowe. W ten sposób będzie ona wiedziała, kto jej pomaga.

Czy musimy przekazać cały 1%?
Maksymalna kwota, jaką może przekazać OPP, wynosi 1% podatku, ale może to być również niższa kwota. 
Czy możemy wesprzeć tylko jedną organizację? Wypełniając deklarację podatkową, możemy przekazać 1% tylko jednej wybranej organizacji. Jednak w sytuacji, gdy składamy więcej niż jeden formularz, mamy możliwość wsparcia kolejnej organizacji, bowiem w każdej składanej deklaracji możemy przekazać 1% podatku w niej wykazanego na rzecz innej OPP.

* W komunikacji używamy już naszej nowej nazwy stowarzyszenia - Jestem na pTAK! W rozliczeniu PIT i w spisie organizacji OPP w tym roku znajdziesz nas jeszcze jako Ptaki Polskie. 

Galeria

Autor: Mariola Rokicka, Wolontariuszka na pTAK!