Jestem na pTAK!

Razem z Platinum Wines przywracamy bagna dla ptaków!

Platinum Wines wspiera ptaki znikających krajobrazów!   

Nasz bezcenny rezerwat Księżycowe Łąki ma już pierwszego Patrona i Przyjaciela.
Dziękujemy w imieniu małych puchatych Czajek, dostojnych Żurawi i radosnych Pliszek! 


Z okazji wprowadzania na rynek nowego wina ekologicznego Eco Homini otrzymaliśmy
od firmy Platinum Wines konkretne wsparcie finansowe naszych działań! 
Nowy produkt zdobi przepiękna grafika ptaka. Wizja artysty przypomina nam Pliszkę Żółtą i dlatego właśnie wsparcie firmy wykorzystamy na ochronę podmokłych łąk,które tak ukochały sobie te piękne ptaki. 

Darowizna pozwoli na wykoszenie obszaru około 10 hektarów łąk
To jedno z wielu istotnych działań, które prowadzimy w naszym rezerwacie, żeby przywracać żerowiska i lęgowiska ptaków. Dlaczego ptaki wodno-błotne potrzebują koszenia podmokłych łąk?

Czajka na przykład, tylko na podmokłej niskiej łące założy gniazdo i zdobędzie pokarm. (Wysokie trawy przeszkadzają jej też w bieganiu!) Kiedyś, wypas zwierząt zapewniał mnóstwo takiej przestrzeni Czajkom, Pliszkom Żółtym, Kszykom, czy Pliszkom Żółtym.  Dzisiaj? Wilgotne łąki i torfowiska (jakie właśnie przywracamy w naszym rezerwacie) znikają wskutek osuszania i zaprzestania wypasu zwierząt. Wypiera to Czajkę oraz inne ptaki na suche tereny rolnicze. A tam? Przenawożenie powoduje, że roślinność jest coraz gęstsza i wyższa uniemożliwiając ptakom życie. Dużo młodych ginie w wyniku przedwczesnych prac polowych, a chemikalia zabijają owady – główny pokarm ptaków. 

Księżycowe Łąki to miejsce, gdzie mamy zamiar przywrócić cenne bagna.
Dla ptaków i dla ludzi. Bo Bagna są Dobre!
 
Ciężko pracujemy, aby jesienią na rozległych łąkach odpoczywały Żurawie, Gęgawy, czy Gęsi Zbożowe. A już wiosną pokażemy Wam kolejne pokolenia rzadkich ptaków, które znalazły tutaj Dom.

Damy im ten Dom razem?
Dołącz do nas! 


Wspieram ten rezerwat dla ptaków ->


Galeria

Powiązane artykuły

Kowalik

Kowalik

14 listopad 2013

Wśród sosnowych gałązek zwinnie i niepostrzeżenie pełza niewielki ptaszek. Z wielką wprawą, niczym sikora, wyszukuje schowane pod korą owady i ich jajeczka. Nie należy jednak ani do rodziny pełzaczy, ani do sikor.

WIĘCEJ >
Zostań naszym Liderem i Edukatorem Regionalnym!

Zostań naszym Liderem i Edukatorem Regionalnym!

29 sierpień 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnej Szkole Liderów i Edukatorów Przyrody organizowanej przez Ptaki Polskie w ramach 3. Edycji Kampanii Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >
Jaki karmnik? Oto jest pytanie...

Jaki karmnik? Oto jest pytanie...

22 październik 2014

Gdy zdecydujemy się na dokarmianie i dowiemy się już, co serwować w karmniku, pozostaje nam wybór właściwego karmnika. Wybór może się okazać trudny przy obecnej ofercie, mnogości wzorów, rozmiarów i kształtów.

WIĘCEJ >