Kiedy należy dokarmiać ptaki?
O tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków w zimie, większości z nas przekonywać nie trzeba. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niedobory naturalnego pożywienia mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Warto więc dokarmiać ptaki nie tylko w najchłodniejszych miesiącach, ale przez cały rok.
Jak robić to mądrze?
Przekład artykułu ze strony RSPB: Monika Ankudowicz
Zdjęcie:
Jesień i zima
Jesienią i zimą regularnie wystawiajmy jedzenie i poidełko z wodą.
(sprawdź czym dokarmiać ptaki zimą)
W przypadku ciężkich warunków atmosferycznych, w miarę możliwości, róbmy to dwa razy dziennie: rano i wczesnym popołudniem. Wybierajmy tylko wartościowe, wysokoenergetyczne jedzenie – aby utrzymać zapasy tłuszczu w mroźne zimowe noce, ptaki potrzebują bowiem pokarmu bogatego właśnie w tłuszcze.
- Ilość jedzenia zawsze dostosowujmy do zapotrzebowania i nie pozwalajmy, by niezjedzony pokarm zalegał w karmniku.
- Starajmy się też nie zmieniać raz ustalonych pór karmienia – ptaki szybko się do nich przyzwyczajają i dostosowują do nich harmonogram swoich odwiedzin!
Upewnij się, że woda jest czysta, i regularnie ją wymieniaj, by ograniczyć rozwój bakterii!
Wiosna i lato
W wiosennych i letnich miesiącach, zwłaszcza w okresie pierzenia, ptaki potrzebują z kolei pożywienia bogatego w białko. Podawajmy tylko wybrane pokarmy i, co równie ważne, pamiętajmy o higienie – inaczej dokarmianie przyniesie więcej szkody niż pożytku.
W tym sezonie:
- Do właściwych pokarmów należą: nasiona czarnego słonecznika, rozdrobnione ziarna owsa (takie, których używamy robiąc sobie poranną owsiankę), namoczone rodzynki, łagodny starty ser, larwy mącznika, larwy barciaka, mieszanki dla ptaków owadożernych, dobrej jakości mieszanki nasion (bez całych orzechów ziemnych). Odpowiednie będą również połówki miękkich jabłek i gruszek oraz banany i winogrona.
- Unikajmy podawania orzechów ziemnych i chleba, które mogą zaszkodzić pisklętom (młodym łatwo jest się nimi zadławić). Jeśli nie chcemy rezygnować z orzeszków ziemnych, umieśćmy je w siatkach o drobnych oczkach – tak, by uniemożliwić ptakom pobieranie orzechów w całości.
- Unikajmy kul tłuszczowych domowej roboty – w ciepłą letnią pogodę mogą rozpuścić się i zjełczeć. Jako karma na lato nadają się za to kupne kostki tłuszczowe, ale musimy pamiętać, by wszelkie ich pozostałości usuwać najpóźniej po trzech tygodniach.
Naturalne niedobory pożywienia
Choć na okres lęgowy ptaki wybierają pory z reguły obfitujące w naturalne pożywienie – takie jak dżdżownice w przypadku Kosów i Drozdów Śpiewaków, czy gąsienice w przypadku Sikor i Zięb – nie zawsze są w stanie uniknąć sytuacji kryzysowych.
Wiosną i latem owadów zabraknąć może przy niskich temperaturach i bardzo dużej wilgotności powietrza, zaś dżdżownic – w esktremalnie suchych okresach, kiedy dostęp do nich odcina warstwa stwardniałej gleby. Wówczas nasza pomoc może mieć ogromne znaczenie dla przetrwania piskląt. W sytuacjach niedoboru pożywienia ptaki często sięgają bowiem po łatwe jedzenie, czyli do naszych karmników – początkowo, by wykarmić siebie, a w wyjątkowo ciężkich sytuacjach także, by wykarmić młode w gnieździe.
Pamiętajmy zatem o jakości pożywienia, które podajemy w ptasiej stołówce. Jeśli nie będzie ono odpowiednie dla piskląt, może wyrządzić im więcej krzywdy niż pożytku, a nawet przyczynić się do ich śmierci przez zadławienie. Dlatego w okresie lęgowym powstrzymajmy się od podawania orzechów ziemnych, suchych twardych pokarmów czy dużych kawałków chleba i tłuszczu. W zamian postawmy na owadzie przekąski, które nie tylko są bezpieczne, ale również dostarczają ptakom niezbędnych w tym okresie wartości odżywczych.
Dowiedz się więcej o naszej kampanii Ogród na pTAK!
Pamiętasz jeszcze jak wyglądały kiedyś nasze ogrody?
Ile w nich było kolorów, zapachów, kwiatów? Uwijały się tam motyle, pszczoły i trzmiele. Ten sielankowy obraz dopełniały swoim świergotem ruchliwe ptaki. Często równie kolorowe, jak kwiaty i motyle. Dzisiaj, gdy coraz większe przestrzenie naszego krajobrazu zajmują gigantyczne budowle, betonowe parkingi, drogi, domy i fabryki, nasza Przyroda i my sami potrzebujemy ogrodów bardziej niż kiedykolwiek przedtem! Od nich może zależeć przetrwanie wielu gatunków…
Dołącz do nas – twórzmy RAZEM największy rezerwat przyrody!
Wyobraź sobie tylko – mamy w Polsce miliony ogrodów. Wspólnie – mogą stać się naszym największym rezerwatem przyrody!
Ogród na pTAK! to odpowiedź na zalewający nasze wsie i przedmieścia beton. Na mapie Polski mamy już 200 takich miejsc. To prawdziwe raje dla ptaków, owadów, małych ssaków i całej Przyrody. Raz w roku, razem z Wami liczymy ptaki w naszych ogrodach. Dajemy rady, wskazówki i razem – pomagamy! Każdej wiosny masz szansę otrzymać od nas Twój ogród na pTAK! Prześlemy Ci cenne dla ptaków krzewy, budkę lęgową, nasiona kwietnej łąki lub piękną rabatę kwiatową. To może być symboliczny początek Twojej wielkiej przygody z przyrodą – początek Twojego rezerwatu dla ptaków, motyli, pszczół, puchatych trzmieli. To ratunek dla nas wszystkich i naszych dzieci! Działajmy razem.
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!
Dołącz do społeczności
Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.
Zostaw komentarz