Wodnik
-
Rallus aquaticus
Tajemniczego i nieuchwytnego Wodnika zdecydowanie łatwiej usłyszeć niż zobaczyć. Rozpoznasz go po charakterystycznym głosie przypominającym
kwiczenie prosięcia.
Autorka: Joanna Lay
Jak rozpoznać Wodnika?
Wodnik jest najwyżej wielkości gołębia. Wierzch głowy, kark, grzbiet oraz skrzydła są brązowe, upstrzone czarnymi pręgami i plamkami. Ubarwienie to kontrastuje z szaroniebieskim kolorem brzucha, piersi, szyi oraz pozostałej części głowy.
Boki ptaka w tylnej części ciała udekorowane są nieregularnymi biało-czarnymi prążkami. Spod zadartego ogona wygląda białe podogonie. Nogi z długimi, rozczapierzonymi palcami ułatwiają chodzenie po grząskim gruncie oraz zanurzonej w wodzie roślinności. Poza tym, że samce są trochę mniejsze od samiczek, u Wodników brak dymorfizmu płciowego. Pisklęta pokryte są czarnym puchem. Kiedy podrosną przypominają dorosłe ptaki, ale od spodu są jaśniejsze, szaro-płowe (a nie szaroniebieskie).
Jak rozpoznać Wodnika po głosie?
Głos Wodnika przypomina kwiczenie lub chrząkanie. Może dlatego na Islandii zwany jest błotną świnią. W każdym razie dźwięki te musiały budzić duży niepokój i prawdopodobnie stąd w naszym języku został nazwany imieniem słowiańskiego demona zamieszkującego mokradła – Wodnika.
Wyobraź sobie, że wracasz po ciemku drogą w sąsiedztwie bagien czy nadrzecznych szuwarów, a tu nagle mrożący krew w żyłach ryk lub chrząkanie. Skojarzenie budzi się samo… Lecz spokojnie, to tylko mały ptaszek oznacza swój rewir lub broni go przed intruzami tego samego gatunku.
Gdzie i kiedy można zobaczyć Wodnika?
Tereny podmokłe i bagienne są królestwem Wodnika. Najlepiej, gdy woda nie jest zbyt głęboka. Najczęściej kryje się w gęstych szuwarach, które opuszcza tylko z rzadka, i jeśli w ogóle to np. w pogoni za uciekającym pokarmem. Zdemaskowany lub przestraszony natychmiast wraca do swoich zarośli i znika nam z oczu, jakby się w nich rozpłynął. Jest krótkodystansowym ptakiem wędrownym. Na zimę udaje się tam, gdzie wody nie zamarzają. Nielicznie zimuje również w Polsce, zwłaszcza podczas łagodniejszych zim, w zachodniej części kraju.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj bliżej Wodnika
Gniazdo buduje w ukryciu. Ma ono postać głębokiej czarki uwitej z dostępnych, odpowiednio miękkich pędów i łodyg oraz liści – najchętniej trzciny i pałki wodnej. Składa w nim od 6 do 10 kremowych, brązowo-nakrapianych jaj, z których po trzech tygodniach wykluwają się młode. Pisklaki szybko opuszczają gniazdo, ale przez dłuższy czas zdane są jeszcze na pomoc rodziców, którzy wspólnie wodzą je i karmią.
Po około dwóch miesiącach stają się samodzielne i często pomagają wodzić rodzeństwo z drugiego lęgu. Pokarmem Wodnika są drobne bezkręgowce, ryby, ślimaki, małe żaby i raki, a zimą również delikatniejsze części roślin i nasiona. Jednak na tym jego menu się nie kończy! Jest postrachem dla innych drobnych zwierząt – przeciskając się przez zarośla łowi niewielkie gryzonie, wyjada z gniazd jaja oraz pisklęta. Wszystko co mniejsze, nie może czuć się w jego pobliżu bezpiecznie.
Galeria
Z kim łatwo pomylić Błotniaka Stawowego?
Wodnik w liczbach
Masa ciała | 110-150 gramów |
Rozpiętość skrzydeł | 45 cm |
Długość ciała | 19-20 cm |
Liczebność (w Polsce) | 10-20 tys. par |
Status | nieliczny ptak lęgowy, lokalnie średnio liczny, nie występuje w rejonach górskich |
Jak pomóc Wodnikowi?
Dbaj o zachowanie naturalnego środowiska życia Wodników – bagien, mokradeł i gęsto zarośniętych zbiorników wodnych.
Nie zanieczyszczaj ich chemikaliami i nie śmieć. Bez nich Wodnik zostanie tylko słowiańską legendą.
Wspieraj tworzenie rezerwatów i ostoi przyrody, takich jak nasze Uroczystko Wodnikowe Stawy.
To właśnie tam tajemnicze Wodniki znajdują dom!
Bibliografia
http://bagnasadobre.pl/artykul/straszy-bagna , 30.11.2020
https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi/skrzydlate-mysli/demoniczny-wodnik, , 30.11.2020
https://jestemnaptak.pl/artykul/wodnik, 30.11.2020
http://ptaki.info/wodnik, 30.11.2020
https://plamkamazurka.pl/2018/11/wodnik-z-kalendarza-ptakow/, 30.11.2020
https://otop.org.pl/wp-content/uploads/2019/05/Trendy_liczebnosci_ptakow_w_Polsce_2018.pdf, 30.11.2020
https://www.brodowski-fotografie.de/beobachtungen/wasserralle.html, 30.11.2020
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Zostaw komentarz