Ostoje dla ptaków

Zobacz jak przygotowujemy nowe siedliska dla Czajek!

Luty 2023 był dla nas pracowitym miesiącem. Oprócz regularnych wizyt w ostoi Księżycowe Łąki, przygotowaliśmy system zastawek, które utrzymają wodę dla ptaków w naszym rezerwacie Lutkowo i Wodnikowe Stawy. W końcu – 2 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mokradeł i data zobowiązuje. Bardzo cieszy nas również specjalnie siedlisko, jakie czeka na powracające wiosną Czajki na Księżycowych Łąkach…

Zdjęcie małej Czajki: Mateusz Matysiak

Jak wygląda mała Czjka?

Błoto na wagę złota!

Czajki oprócz rozległych, podmokłych łąk porośniętych niską roślinnością potrzebują do szczęścia jeszcze jednego. Błota. Chyba wszyscy intuicyjnie wiemy czym błoto jest, ale dla porządku warto to wyjaśnić. W tym konkretnym przypadku chodzi o pozbawione zwartej darni miejsca, w którym ptaki mogą najłatwiej zdobyć coś do jedzenia. Dla siebie i dla żarłocznej młodzieży. Dlatego w okolicy gniazda powinno być jak najwięcej miejsc błotnistych.

Wszystko dla Czajek

Przekonaliśmy się o tym najlepiej w zeszłym roku (wiosną 2022). Wtedy to pierwsze Czajki wróciły na Księżycowe Łąki, żeby założyć gniazda i wychować pisklęta. Szybko okazało się, że wszystkie ptaki koncentrują się w dość specyficznym miejscu. Była to droga, z której korzystały ratraki kosząc łąki i usuwając krzewy. Częste przejazdy, nawet tak dobrze przystosowanego do pracy w trudnych, podmokłych warunkach sprzętu jakim jest ratrak. Tak wiem co sobie teraz myślicie. Jak wielki i ciężki ratrak może być dobrze przystosowany? Cała tajemnica w nacisku jaki wywiera sprzęt na podłoże. Ratraki mają szerokie gąsienice, dzięki czemu nacisk na podłoże jest dużo mniejszy, niż w przypadku tradycyjnych traktorów. Dlatego ratraki mniej niszczą podłoże, po którym się poruszają.

Mniej nie oznacza oczywiście, że wcale. Ale w tym konkretnym przypadku przyniosło to więcej pożytku, niż szkód. Ratraki przejeżdżając stale po jednym śladzie sprawiły, że darń została lekko ugnieciona i porozrywana. Utworzyły się w ten sposób nieco bardziej błotniste kałuże z wodą. Czajkom w to graj, więc te właśnie miejsca wybrały na założenie gniazd.

Koszenie bagien
Jak wygląda Czajka?

Zobacz jak to się robi.

Wspieraj te działania!
Dajmy Czajkom dom RAZEM!

Skoszenie 1 ha mokradeł dla Czajek oraz innych ptaków bagien i mokradeł kosztuje nas średnio 600 PLN.
Rocznie potrzebujemy aż 550 000 PLN, żeby utrzymać takie tereny. To również dom Kszyków, Wodniczek, czy Błotniaków Stawowych.
Żeby ochronić 1 hektar mokradeł wystarczysz Ty i jeszcze tylko 1 osoba, która ustawi stały przelew 30 PLN przez rok.
Namów rodzinę!

Czekamy na wiosnę!

W tym roku (zima 2023) postanowiliśmy pójść za ciosem i stworzyć kilka dodatkowych miejsc tego typu. Z pomocą przyszły oczywiście ratraki. Wystarczyło kilka razy przejechać ratrakiem, żeby osiągnąć pożądany efekt. A całość prac wykonywaliśmy w Światowy Dzień Mokradeł. Przypadek?

Mamy nadzieję, że Czajkom przypadną do gustu nowe błotka i w większej liczbie zostaną wiosną na Księżycowych Łąkach.
O efektach będziemy Was informować na bieżąco.

Uroczysko Księżycowe Łąki chronimy wspólnie z Nadleśnictwem Okonek.

Jak chronić przyrodę?
Jak wygląda Czjaka

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
  • Jak wygląda Mewa 0 zapisz się na kurs rozpoznawania ptaków!

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.