Atlas ptaków

Ślepowron

    Nycticorax nycticorax

Ślepowron to ptak skryty i tajemniczy – poza okresem lęgowym w ciągu dnia najchętniej ukrywa się w gęstych zaroślach, skąd wychodzi dopiero po zmroku. To właśnie nocne życie zadecydowało o nazwie tak tego ptaka. Ludzie widząc Ślepowrona drzemiącego wśród nadwodnych krzewów, uznali go za „ślepego”. Drugi człon jego nazwy pochodzi od tego, że jego głos przypomina krakanie wrony.

Autorka: Elwira Wiśniewska

Jak wygląda Ślepowron?

Jak rozpoznać Ślepowrona?

Ślepowron to bardzo rzadki u nas ptak z rodziny czaplowatych. Średniej wielkości (Wielkości wrony, z dość długą szyją,, czego zwykle nie widać, bo ptaki te mają w zwyczaju „chować ją w ramionach – stąd ich charakterystyczne , jakby przygarbione sylwetki. Jak na czaple Ślepowrony mają też stosunkowo krótkie nogi. U dorosłego ptaka czarnogranatowa głowa ozdobiona jest trzema białymi, długimi piórami, sięgającymi do połowy pleców. Wierzch ciała również jest czarnogranatowy, z zielonym połyskiem. Skrzydła i ogon są niebieskawoszare, spód ciała jaśniejszy. Czoło, policzki i kuper białe. Czarna maska obejmuje czerwone oko, łącząc je z czarnografitowym dziobem. Nogi na początku okresu lęgowego malinowoczerwone, przez resztę roku są żółtawe. Samica i samiec wyglądają podobnie, najwyżej różnią się trochę wielkością ciała.

Młode Ślepowrony bardzo różnią się od rodziców. Są ciemnobrązowe z białym kreskowaniem na wierzchu ciała, nieco jaśniejsze od spodu, oczy pomarańczowobrązowe, nogi żółtozielone. Wyglądem przypominają bąka. Po roku zaczynają przypominać rodziców, ale pełne ubarwienie dorosłych przybierają najwcześniej kolejnej wiosny.

średni rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Wrona
sylwetka ptaka w locie podobna do Wrona
długi dziób
szary kolor

Jak rozpoznać Ślepowrona po głosie?

Odzywa się głownie w swoich koloniach, a jego głos, to różne zawołania przypominające krakanie lub rechot żab.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Ślepowrona?

Ślepowrony są silnie związane z wodą. Zasiedlają bagienne doliny rzeczne, silnie zarośnięte po brzegach rzeki, jeziora, stawy i wybrzeża morskie. W Polsce obecny najwcześniej od końca marca do października. Legnie się nieregularnie w kilku zaledwie miejscach, a jedynym stałym rejonem jego występowania są dawne stawy rybne w dolinie górnej Wisły, gdzie stał się nawet symbolem Ziemi Oświęcimskiej.
Kilka podgatunków Ślepowrona zamieszkuje prawie wszystkie kontynenty wyłączając Australię i Antarktydę. Nie występuje na obszarach o chłodnym klimacie, na pustyniach, w wysokich górach i rozległych kompleksach lasów.

Ślepowron to ptak wędrowny. Europejskie ptaki na zimę przenoszą się do Afryki. Przelot odbywa się szerokim frontem przez Morze Śródziemne i Saharę. Ptaki lecą nocą, rozpoczynając wędrówkę o zmierzchu.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj bliżej Ślepowrona

Jak wygląda Ślepowron?
Jak wygląda Ślepowron?

Ślepowrony gniazdują kolonijnie, czasami w towarzystwie innych gatunków czapli lub mew, Gniazda zakładają w gęstych i trudno dostępnych nadwodnych zaroślach i zadrzewieniach, szczególnie chętnie osiedlając się na niewielkich, zakrzaczonych wysepkach .
Gniazdo Ślepowrona to niewielka platforma z cienkich gałązek, bez dodatkowej wyściółki, o średnicy około 20-30 cm, zwykle na wysokości ok. 3 m nad ziemią. Samica składa 3-5 zielonkawoniebieskich jaj, które wysiadują oboje rodzice na zmianę, przez około 21-22 dni. Razem też zajmuje się potomstwem, a przejęciu „dyżuru” przy gnieździe zwykle towarzyszy skomplikowana ceremonia. Po niecałych dwóch miesiącach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Lotność zyskują w drugim miesiącu życia, a dojrzałość płciową w drugim roku.

Pożywieniem Ślepowronów są płazy, ryby i owady, które chwytają, brodząc w płytkiej wodzie lub czatując na brzegach, wystających z wody kamieniach lub gałęziach. Zajadą się również skorupiakami, pijawkami pająkami. Czasami złowią małego ssaka lub jakieś pisklę. Młode ptaki karmione są pokarmem na wpół przetrawionym i zwróconym przez dorosłe.

Galeria

Z kim łatwo pomylić Ślepowrona?

Zdjęcie poniżej: Bąk, źródło: Canva

Jak wygląda ptak Bąk?

Zdjęcie poniżej: Bączek, źródło: Canva

Jak wygląda ptak Bączek?

Zdjęcie poniżej: Ślepowron, źródło: Canva

Jak wygląda Ślepowron?

Młode Ślepowrony można pomylić z Bąkami oraz młodymi Bączkami, przy czym od tych pierwszych Ślepowrony są dużo mniejsze, a od tych drugich wyraźnie większe. W słabym świetle, w locie istnieje też ryzyko pomylenia dorosłych Ślepowronów z Bączkami, które poza wielkością można odróżnić po wyraźnie kontrastujących kremowobiałych tarczach na skrzydłach oraz obecności kremoworudych tonów na szyi, piersiach i brzuchu – barw nieobecnych u dorosłych Ślepowronów.

Ślepowron w liczbach

Masa ciałaok. 500–800 g
Rozpiętość skrzydełok. 105–110 cm
Długość ciała55–65 cm
Liczebność w Polsce1800 par
StatusW Polsce Ślepowron objęty jest ochroną ścisłą i wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, która określa go jako gatunek mniejszego ryzyka, ale wymagający szczególnej uwagi i ochrony czynnej. W skali Europy uważany za gatunek zagrożony z racji zmniejszania się jego liczebności.

Jak pomóc Ślepowronom?

Chroniąc naturalną różnorodność mokradeł, w tym kompleksów starych stawów rybnych stworzonych kiedyś przez ludzi – okalających je podmokłych zarośli i znajdujących się na nich wysepek w szczególności. Zapewniając gniazdującym lub przebywającym tam ptakom spokój i ochronę.

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz