Jak pomagać ptakom – poradniki

Jak pomóc ptakom gniazdującym blisko Ciebie?

Wiosna! Wystartował sezon lęgowy wielu rodzimych gatunków ptaków! W tym niezwykłym czasie będziemy mogli nie tylko obserwować ich zaloty, ale również zachęcać je i wspierać w zakładaniu rodzin w naszych przydomowych ogródkach. Poniżej podpowiadamy, jak pomóc ptakom w tym pracowitym dla nich okresie!

Przekład artykułu ze strony naturenotesblog: Monika Ankudowicz
Zdjęcie Bogatki: Tomasz Sikorski

Jak wygląda Bogatka w kąpieli?

1 Stały dostęp do wody

Zapewnianie ptakom stałego dostępu do wody, do picia i kąpieli, jest prawdopodobnie najważniejszym elementem, który możesz wprowadzić do swojego codziennego ogrodowego harmonogramu. Jest on ważny przez cały rok, ale w sezonie lęgowym szczególnie – pomaga aktywnym w tym czasie ptakom utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Ptasi rodzice prowadzą swoje młode do źródła wody, aby nauczyć je picia i kąpieli, często nawet zanim rozpoczną z nimi naukę samodzielnego zdobywania pożywienia.

Upewnij się jednak, że woda jest czysta, i regularnie ją wymieniaj, by ograniczyć rozwój bakterii!

Jak wygląda Trznadel?
Jak wygląda Sikora Modraszka?

2 Dieta bogata w białko

Tak jak w czasie zimy, tak i w sezonie lęgowym ptaki potrzebują pokarmu bogatego w białko – dzięki niemu uzupełniają zapasy energii potrzebnej do wzmożonej w tym okresie aktywności. Czy wiedzieliście, że Rudziki karmią swoje młode co kilka minut, zaczynając jeszcze przed wschodem słońca, a kończąc późnym wieczorem?

Dla obydwojga rodziców oznacza to wiele podróży w ciągu jednego dnia. Podawaj więc pokarmy takie jak żywe larwy mącznika (dostępne, choć mniej pożądane, są również larwy liofilizowane) i pełnowartościowe mieszanki nasion, najlepiej wzbogacone wapniem, który wzmacnia skorupki jaj i pomaga pisklętom osiągnąć pełny potencjał wzrostu. (artykuł o tym jak dokarmiać ptaki przez cały rok?)

3 Ogród na pTAK!

Aby ptakom dobrze żyło się obok nas, zapewnijmy im naturalne ogrody . Sprawdź, które spośród rodzimych gatunków roślin lubiane są przez okoliczne ptaki i wprowadź je do przydomowego krajobrazu, by uatrakcyjnić go gniazdującym ptakom. Aby zapewnić kryjówki na różnych poziomach, postaraj się zawrzeć zróżnicowane pod względem wysokości gatunki roślin (np. wysokie drzewa, średniej wielkości krzewy, niskie trawy, dzikie kwiaty) oraz ciekawe formy z kamienia. Użycie pestycydów i herbicydów ogranicz do minimum. W zależności od tego, jakie ptaki bytują w twojej okolicy, możesz również zamontować budki lęgowe dla ptaków.

Jak wygląda Szpak? Perły na piersi Szpaków.

Dowiedz się więcej o naszej kampanii Ogród na pTAK!

Pamiętasz jeszcze jak wyglądały kiedyś nasze ogrody?

Ile w nich było kolorów, zapachów, kwiatów? Uwijały się tam motyle, pszczoły i trzmiele. Ten sielankowy obraz dopełniały swoim świergotem ruchliwe ptaki. Często równie kolorowe, jak kwiaty i motyle. Dzisiaj, gdy coraz większe przestrzenie naszego krajobrazu zajmują gigantyczne budowle, betonowe parkingi, drogi, domy i fabryki, nasza Przyroda i my sami potrzebujemy ogrodów bardziej niż kiedykolwiek przedtem! Od nich może zależeć przetrwanie wielu gatunków…

Jak wygląda ogród przyjazny ptakom?

Dołącz do nas – twórzmy RAZEM największy rezerwat przyrody!

Wyobraź sobie tylko – mamy w Polsce miliony ogrodów. Wspólnie – mogą stać się naszym największym rezerwatem przyrody!
Ogród na pTAK! to odpowiedź na zalewający nasze wsie i przedmieścia beton. Na mapie Polski mamy już 200 takich miejsc. To prawdziwe raje dla ptaków, owadów, małych ssaków i całej Przyrody. Raz w roku, razem z Wami liczymy ptaki w naszych ogrodach. Dajemy rady, wskazówki i razem – pomagamy! Każdej wiosny masz szansę otrzymać od nas Twój ogród na pTAK! Prześlemy Ci cenne dla ptaków krzewy, budkę lęgową, nasiona kwietnej łąki lub piękną rabatę kwiatową. To może być symboliczny początek Twojej wielkiej przygody z przyrodą – początek Twojego rezerwatu dla ptaków, motyli, pszczół, puchatych trzmieli. To ratunek dla nas wszystkich i naszych dzieci! Działajmy razem.

4 Kot zostaje w domu!

Dlaczego koty zagrażają ptakom?

Kot domowy nie jest częścią Przyrody! To szkodnik.

Wolno chodzące koty domowe stanowią ogromne zagrożenie dla dzikich ptaków na całym świecie. Szacuje się, że w samej Ameryce Północnej rocznie zabijają ich 97-325 milionów. Jednak nie tylko ptaki narażone są na niebezpieczeństwo ze strony kotów – zwierzęta te sieją spustoszenie także m.in. wśród gadów i płazów. Badania przeprowadzone w Polsce nie pozostawiają złudzeń – każdy właściciel kota powinien o tym wiedzieć! Koty zabijają co roku ok 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków!

5 Cisza i spokój

Zachowaj rozsądek!

Przy całej ekscytacji związanej ze znalezieniem aktywnego gniazda, łatwo ulec pokusie ciągłego podglądania ptaków. Bardzo ważne jest jednak, abyśmy nie zakłócali ich spokoju. Częste zaglądanie do gniazda kończy się wypłoszeniem rodziców i w konsekwencji porzuceniem przez nich jaj lub piskląt, podatnych odtąd na niekorzystne warunki atmosferyczne i ataki drapieżników. Równie istotne jest pozostawienie w spokoju znalezionych na ziemi samotnych podlotów. Rodzice często zostawiają młode na ziemi bez opieki, sami szukając w tym czasie pożywienia i wody.

Dopóki nie masz więc całkowitej pewności, że ptak jest w niebezpieczeństwie (np. kot spacerujący w pobliżu), nie podnoś go!

Jak wygląda samica Kapturki?

Poznaj ptaki i twórz razem z nami Ogrody na pTAK!

Twój ogród, w coraz gęściej zaludnionym
i zabudowanym świecie, staje się
prawdziwym rezerwatem Przyrody.

Dołącz do nas i pomagajmy RAZEM!

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.