Kto mieszka na Księżycowych Łąkach?
Mokradła w Okonku to nie tylko ptaki, choć na nich rzecz jasna skupia się nasza uwaga. Tej wiosny rozpoczęliśmy realizację projektu, który ma odpowiedzieć nam na pytanie jakich sąsiadów mają Czajki, Kszyki i Żurawie.
Sąsiedztwo
Nie każdy sąsiad jest przecież przyjacielem?. Dlatego w 10 miejscach postawiliśmy fotopułapki, które od maja monitorowały sytuację. W pierwszej kolejności zależało nam na rozpoznaniu potencjalnych zagrożeń takich jak jenoty, lisy, czy norki amerykańskie. Ale na szczęście nagrały się nie tylko zagrażające ptakom drapieżniki.
Wydra w kanałach pluska
Są takie gatunki, które znaleźć w terenie dość łatwo. Nawet jeśli nie zobaczymy łosia, czy jelenia udaje się znaleźć ich ślady, odchody, a przy odrobinie szczęścia nawet poroże. Gorzej ze zwierzętami mniejszymi, prowadzącymi skryty lub nocny tryb życia.
Dzięki materiałom z fotopułapek udało się nam potwierdzić obecność w Okonku Wydr i Borsuków. Ale też tych większych dzików, saren, jeleni i łosi. Wisienką na przysłowiowym torcie okazał się wilk, który „nagrał się” w kilku fotopułapkach.
Poznaj ciekawych mieszkańców!
Zmontowaliśmy dla Was najciekawsze urywki z kilku tygodni lata 2022.
Zajrzał uroczy borsuk. Razem z łosiami to stali bywalcy naszych „foto-pułapek”.
Kos, czy Pliszka Siwa też cieszą, ale wszystkich zelektryzował oczywiście widok Wilka. Mamy nadzieję, że ma u nas bezpieczną stołówkę, trasę lub choćby miejsce do odpoczynku.
Tylko… co robi ta wydra na końcu?
Trudny temat: lis, norka, jenot…
Żeby nie było tak kolorowo w pułapkach dosyć często meldowały się lis i jenot. Gatunki te mogą stanowić poważne zagrożenie dla sukcesu lęgowego ptaków, poprzez plądrowanie ich gniazd. Czy na Księżycowych Łąkach konieczne będą jakieś radykalne kroki? Czas pokaże. Na tym etapie wiemy, że w Okonku żyje kilka rodzin lisów i jenotów. Jesienią i zimą sprawdzimy jak „głęboko” zwierzęta penetrują łąki (do tej pory fotopułapki rozstawiliśmy przy przejściach przez rowy melioracyjne, które w sposób naturalny „kanalizują” ruch zwierząt). Im więcej danych uda się nam zebrać, tym łatwiej będzie nam przygotować się do kolejnego sezonu lęgowego. Mamy nadzieję, że w tym przypadku uda się uzyskać stan w którym „lis będzie syty, a Czajka cała”.
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!
Dołącz do społeczności
Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.
Zostaw komentarz