Ostoje dla ptaków

Kto mieszka na Księżycowych Łąkach?

Mokradła w Okonku to nie tylko ptaki, choć na nich rzecz jasna skupia się nasza uwaga. Tej wiosny rozpoczęliśmy realizację projektu, który ma odpowiedzieć nam na pytanie jakich sąsiadów mają Czajki, Kszyki i Żurawie.

Jak wygląda Wydra

Sąsiedztwo

Nie każdy sąsiad jest przecież przyjacielem?. Dlatego w 10 miejscach postawiliśmy fotopułapki, które od maja monitorowały sytuację. W pierwszej kolejności zależało nam na rozpoznaniu potencjalnych zagrożeń takich jak jenoty, lisy, czy norki amerykańskie. Ale na szczęście nagrały się nie tylko zagrażające ptakom drapieżniki.

Wydra w kanałach pluska

Są takie gatunki, które znaleźć w terenie dość łatwo. Nawet jeśli nie zobaczymy łosia, czy jelenia udaje się znaleźć ich ślady, odchody, a przy odrobinie szczęścia nawet poroże. Gorzej ze zwierzętami mniejszymi, prowadzącymi skryty lub nocny tryb życia.
Dzięki materiałom z fotopułapek udało się nam potwierdzić obecność w Okonku Wydr i Borsuków. Ale też tych większych dzików, saren, jeleni i łosi. Wisienką na przysłowiowym torcie okazał się wilk, który „nagrał się” w kilku fotopułapkach.

Wydra w ukrytej kamerze
Wilk w ukrytej kamerze

Poznaj ciekawych mieszkańców!

Zmontowaliśmy dla Was najciekawsze urywki z kilku tygodni lata 2022.

Zajrzał uroczy borsuk. Razem z łosiami to stali bywalcy naszych „foto-pułapek”.
Kos, czy Pliszka Siwa też cieszą, ale wszystkich zelektryzował oczywiście widok Wilka. Mamy nadzieję, że ma u nas bezpieczną stołówkę, trasę lub choćby miejsce do odpoczynku.

Tylko… co robi ta wydra na końcu?

Trudny temat: lis, norka, jenot…

Żeby nie było tak kolorowo w pułapkach dosyć często meldowały się lis i jenot. Gatunki te mogą stanowić poważne zagrożenie dla sukcesu lęgowego ptaków, poprzez plądrowanie ich gniazd. Czy na Księżycowych Łąkach konieczne będą jakieś radykalne kroki? Czas pokaże. Na tym etapie wiemy, że w Okonku żyje kilka rodzin lisów i jenotów. Jesienią i zimą sprawdzimy jak „głęboko” zwierzęta penetrują łąki (do tej pory fotopułapki rozstawiliśmy przy przejściach przez rowy melioracyjne, które w sposób naturalny „kanalizują” ruch zwierząt). Im więcej danych uda się nam zebrać, tym łatwiej będzie nam przygotować się do kolejnego sezonu lęgowego. Mamy nadzieję, że w tym przypadku uda się uzyskać stan w którym „lis będzie syty, a Czajka cała”.

Jak chronić przyrodę?
Jak wygląda Czjaka

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
  • Jak wygląda Mewa 0 zapisz się na kurs rozpoznawania ptaków!

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.