Atlas ptaków

Potrzos

    Schoeniclus schoeniclus

Potrzos ma budowę typowego Trznadla, ale w gąszczu trzcin porusza się równie sprawnie jak niektóre, wyspecjalizowane w tym pokrzewkowate. Jego do niedawana obowiązująca nazwa łacińska – Emberiza schoeniclus – oznaczała „Trznadla w sitowiu”. U nas dawniej nazywany bywał Wróblem (a czasami Poświerkiem) Trzcinowym lub Trzcinnym

Autor: Dariusz Mielicki

Jak wygląda Potrzos?

Jak rozpoznać Potrzosa?

Smukły ptak wielkości wróbla, z długim, często rozkładanym ogonem. Samiec nie do pomylenia, w szacie godowej ma czarną głowę i podgardle oraz biały wąs i półobrożę na karku. Grzbiet brązowy, czarno kreskowany, spód ciała jasnoszary. Po jesiennym pierzeniu, w szacie spoczynkowej, to kontrastowe upierzenie przykryte jest częściowo beżowym obrzeżeniem piór. Dopiero po starciu się brzegów piór w czasie zimy kontrastująca czerń staje się znów widoczna. Samica pozbawiona charakterystycznego, kontrastującego wzoru – ma brązowawą głowę z kremową brwią i wąsem. Młode są podobne do samicy.

mały rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Wróbel
sylwetka ptaka w locie podobna do Wróbel
krótki dziób
biały kolor

Jak rozpoznać Potrzosa po głosie?

Śpiew prosty, stosunkowo cichy, złożony z kilku krótkich, oddzielonych od siebie sylab i zaczyna się jakby jąkaniem. Często śpiewa, siedząc wysoko na gałęzi jakiegoś krzewu, czy na łodydze trzciny.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Potrzosa?

Występuje w całym kraju, z wyjątkiem wysokich gór. Najliczniejszy jest na północy oraz w dolinach Odry, Warty, Noteci, Biebrzy i Narwi. Liczny jest też nad niektórymi zarastającymi jeziorami, np. Drużno czy Oświn, a także na większych kompleksach stawów rybnych. Najrzadziej występuje w południowo-wschodniej części naszego kraju. Przeciętne zagęszczenie to jedna para na kilometr kwadratowy. Największe zanotowano lokalnie w dolinie Noteci – 41 par na kilometr kwadratowy.

Populacje północne są wędrowne, południowe i zachodnie osiadłe. W Polsce Potrzos jest częściowo wędrowny, szczególnie w zachodniej części kraju często zimuje. Na zimowiska odlatuje w październiku i listopadzie, do Europy Zachodniej i w rejon Morza Śródziemnego – powraca w marcu i kwietniu.

Areał lęgowy Potrzosa rozciąga się od atlantyckich wybrzeży Europę (przy czym na południu kontynentu występuje tylko punktowo i lokalnie), po azjatyckie wybrzeża Pacyfiku.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj bliżej Potrzosa

Jak wygląda Potrzos?
Jak wygląda Potrzos?

Potrzos związany jest z terenami podmokłymi, preferuje trzcinowiska, nawet niewielkie zarastające trzciną łąki, zakrzaczenia w dolinach rzek, ziołorośla, zarośla wiklinowe na bagnistych łąkach, stawy i jeziora z pasem trzcin, torfowiska. Najliczniejszy jest na obszarach o stabilnym morskim klimacie, z małą amplitudą temperatury. Jest gatunkiem dość elastycznym, czasem zasiedla siedliska suboptymalne, w nieco suchszym środowisku, np. pola rzepaku, kukurydzy, młodniki, pola uprawne, unika jednak lasów i terenów z intensywną gospodarką rolną. Jest monogamiczny, często poligyniczny – część samców regularnie łączy się z dwiema lub trzema partnerkami. Podczas gdy samiec pilnie wyśpiewuje swoje krótkie zwrotki, samica buduje gniazdo. Ukrywa je na ziemi, pod zwisającą trawą, wybierając suche miejsce na bagiennym podłożu.

Gniazdo zbudowane jest z suchych łodyg roślin zielnych, turzyc i traw, wyścielone trawą i włosiem. Samica spłoszona na gnieździe, odfruwa powolnym i drgającym lotem. W zniesieniu jest 4-5 jaj, pokrytych „zakrętasami” na tle niejednolitej, brudnokremowej barwy. Jaja wysiaduje samica przez 13-14 dni. Młode wylatują z gniazda po 11-13 dniach. Początkowo młode są karmione owadami, później także nasionami. Para wyprowadza dwa lęgi w roku, od maja do lipca, przy czym regułą jest, że pisklęta w gnieździe mają więcej, niż jednego ojca.

Potrzos latem żywi się prawie wyłącznie owadami, pajęczakami, małymi ślimakami. Jesienią i zimą – nasionami i zielonymi pędami roślin zielnych.

Galeria

Z jakim ptakiem można pomylić Potrzosa?

Samczyki w szacie wiosenno-letniej są nie do pomylenia. W szacie spoczynkowej, podobnie jak samiczki i ptaki młode przypominają swoich kuzynów: Trznadle oraz migrujące przez Polskę, a czasami zimujące u nas Poświerki. Upierzenie Trznadli zawsze jednak „podbite” jest żółcią, której nie ma u Potrzosów, z kolei Poświerki nie mają charakterystycznej dla Potrzosów, szerokiej kremowej brwi i są jaśniejsze, białawe od spodu. (Barwy głodowe samczyków wszystkich trzech gatunków nie powinny sprawiać żadnych trudności w ich oznaczeniu).

Poniżej, zdjęcie Trznadla, źródło: Canva

Jak wygląda Trznadel?

Poniżej, zdjęcie Śnieguły – przedstawiciela rodziny poświerków. W Polsce pojawia się nielicznie na przelotach oraz jako ptak zimujący.
Źródło: Canva.

Jak wygląda Śnieguła??

Potrzos w liczbach

Masa ciałaok. 20 g
Rozpiętość skrzydełok. 21-28 cm
Długość ciałaok. 15 cm
Liczebność (w Polsce)475 000 par z lekką tendencją spadkową
StatusObjęty jest ścisłą ochroną gatunkową

Jak pomóc Potrzosom?

Zagrożenie dla niego stanowią przemysłowe, wielkoskalowe rolnictwo, a w szczególności melioracje, drenaż i likwidacja śródpolnych (lub śródłąkowych) strumieni i oczek wodnych, usuwanie i wypalanie trzcin oraz ziołorośli lub malinowych lub jeżynowych zakrzaczeń rosnących w zagajnikach lub wzdłuż polnych dróg. Zachowajmy takie miejsca, chrońmy różnorodny, mozaikowy krajobraz naszej wsi, ograniczmy zużycie pestycydów i trzymajmy pod kontrolą nasze koty – pomożemy w ten sposób Potrzosom oraz ich sąsiadom, np. Trznadlom i Kuropatwom.

Bibliografia

Hudec K. Przewodnik Ptaki. Tłum. Dudziński W. Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1996.

Kruszewicz A.G. Ptaki w Polsce. Ptaki lęgowe i przelotne, goście zimowi. Spotkania z przyrodą. Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 2008.

Opracowanie zbiorowe Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski Atlas. Wydawnictwo: Fenix, 2015.

Svensson L. Ptaki. Przewodnik Collinsa. Tłum. Graszka-Petrykowski D. Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 2013.

Bednorz J. 1991. Die Wiederausbreitung des Kolkraben (Corvus corax) in Polen. W: Glandt D. (red.), Der Kolkrabe in Mitteleuropa. Metelener Schriftenreiche für Naturschutz 2: 29–35

http://wystawa.jestemnaptak.pl/pliszka-cytrynowa-citrine-wegtail-imotacilla-citreolai.html; dostęp: 08.12.2020

Komisja Faunistyczna (http://komisjafaunistyczna.pl; dostęp: 7.07.2019)

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
  • Jak wygląda Mewa 0 zapisz się na kurs rozpoznawania ptaków!

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz