Zaangażuj biznes

Razem z Platinum Wines przywracamy bagna dla ptaków!

Nasz bezcenny rezerwat Księżycowe Łąki ma już pierwszego Patrona i Przyjaciela. Dziękujemy w imieniu małych puchatych Czajek, dostojnych Żurawi i radosnych Pliszek!

Ślepowron, fot. Bogdan Kasperczyk

Jak wygląda Pliszka Żółta?

Więcej miejsca do życia dla ptaków!

Platinum Wines

Z okazji wprowadzania na rynek nowego wina ekologicznego Eco Homini otrzymaliśmy od firmy Platinum Wines konkretne wsparcie finansowe naszych działań!

Nowy produkt zdobi przepiękna grafika ptaka. Wizja artysty przypomina nam Pliszkę Żółtą i dlatego właśnie wsparcie firmy wykorzystamy na ochronę podmokłych łąk, które tak ukochały sobie te piękne ptaki.

Darowizna pozwoli na wykoszenie obszaru około 10 hektarów łąk.
To jedno z wielu istotnych działań, które prowadzimy w naszym rezerwacie, żeby przywracać żerowiska i lęgowiska ptaków.

Dlaczego ptaki wodno-błotne potrzebują koszenia podmokłych łąk?

Czajka na przykład, tylko na podmokłej niskiej łące założy gniazdo i zdobędzie pokarm. (Wysokie trawy przeszkadzają jej też w bieganiu!) Kiedyś, wypas zwierząt zapewniał mnóstwo takiej przestrzeni Czajkom, Pliszkom Żółtym, Kszykom, czy Pliszkom Żółtym.

Dzisiaj? Wilgotne łąki i torfowiska (jakie właśnie przywracamy w naszym rezerwacie) znikają wskutek osuszania i zaprzestania wypasu zwierząt. Wypiera to Czajkę oraz inne ptaki na suche tereny rolnicze. A tam? Przenawożenie powoduje, że roślinność jest coraz gęstsza i wyższa uniemożliwiając ptakom życie. Dużo młodych ginie w wyniku przedwczesnych prac polowych, a chemikalia zabijają owady – główny pokarm ptaków.

Dlaczego bagna są ważne?

Chcesz razem z nami pomagać ptakom?

Księżycowe Łąki to miejsce, gdzie mamy zamiar przywrócić cenne bagna.
Dla ptaków i dla ludzi. Bo Bagna są Dobre! Ciężko pracujemy, aby jesienią na rozległych łąkach odpoczywały Żurawie, Gęgawy, czy Gęsi Zbożowe.
A już wiosną pokażemy Wam kolejne pokolenia rzadkich ptaków, które znalazły tutaj Dom.

Damy im ten Dom razem?
Dołącz do nas!

Wspieram ten rezerwat dla ptaków ->
Jak moja firma może pomóc? ->

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.