Jak pomagać ptakom – poradniki

Kiedy należy dokarmiać ptaki?

O tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków w zimie, większości z nas przekonywać nie trzeba. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niedobory naturalnego pożywienia mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Warto więc dokarmiać ptaki nie tylko w najchłodniejszych miesiącach, ale przez cały rok.
Jak robić to mądrze?

Przekład artykułu ze strony RSPB: Monika Ankudowicz
Zdjęcie:

Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Jesień i zima

Jesienią i zimą regularnie wystawiajmy jedzenie i poidełko z wodą.
(sprawdź czym dokarmiać ptaki zimą)
W przypadku ciężkich warunków atmosferycznych, w miarę możliwości, róbmy to dwa razy dziennie: rano i wczesnym popołudniem. Wybierajmy tylko wartościowe, wysokoenergetyczne jedzenie – aby utrzymać zapasy tłuszczu w mroźne zimowe noce, ptaki potrzebują bowiem pokarmu bogatego właśnie w tłuszcze.

 • Ilość jedzenia zawsze dostosowujmy do zapotrzebowania i nie pozwalajmy, by niezjedzony pokarm zalegał w karmniku.
 • Starajmy się też nie zmieniać raz ustalonych pór karmienia – ptaki szybko się do nich przyzwyczajają i dostosowują do nich harmonogram swoich odwiedzin!

Upewnij się, że woda jest czysta, i regularnie ją wymieniaj, by ograniczyć rozwój bakterii!

Jak wygląda Trznadel?
Jak wygląda Sikora Modraszka?

Wiosna i lato

W wiosennych i letnich miesiącach, zwłaszcza w okresie pierzenia, ptaki potrzebują z kolei pożywienia bogatego w białko. Podawajmy tylko wybrane pokarmy i, co równie ważne, pamiętajmy o higienie – inaczej dokarmianie przyniesie więcej szkody niż pożytku.
W tym sezonie:

 • Do właściwych pokarmów należą: nasiona czarnego słonecznika, rozdrobnione ziarna owsa (takie, których używamy robiąc sobie poranną owsiankę), namoczone rodzynki, łagodny starty ser, larwy mącznika, larwy barciaka, mieszanki dla ptaków owadożernych, dobrej jakości mieszanki nasion (bez całych orzechów ziemnych). Odpowiednie będą również połówki miękkich jabłek i gruszek oraz banany i winogrona.
 • Unikajmy podawania orzechów ziemnych i chleba, które mogą zaszkodzić pisklętom (młodym łatwo jest się nimi zadławić). Jeśli nie chcemy rezygnować z orzeszków ziemnych, umieśćmy je w siatkach o drobnych oczkach – tak, by uniemożliwić ptakom pobieranie orzechów w całości.
 • Unikajmy kul tłuszczowych domowej roboty – w ciepłą letnią pogodę mogą rozpuścić się i zjełczeć. Jako karma na lato nadają się za to kupne kostki tłuszczowe, ale musimy pamiętać, by wszelkie ich pozostałości usuwać najpóźniej po trzech tygodniach.

Naturalne niedobory pożywienia

Choć na okres lęgowy ptaki wybierają pory z reguły obfitujące w naturalne pożywienie – takie jak dżdżownice w przypadku Kosów i Drozdów Śpiewaków, czy gąsienice w przypadku Sikor i Zięb – nie zawsze są w stanie uniknąć sytuacji kryzysowych.

Wiosną i latem owadów zabraknąć może przy niskich temperaturach i bardzo dużej wilgotności powietrza, zaś dżdżownic – w esktremalnie suchych okresach, kiedy dostęp do nich odcina warstwa stwardniałej gleby. Wówczas nasza pomoc może mieć ogromne znaczenie dla przetrwania piskląt. W sytuacjach niedoboru pożywienia ptaki często sięgają bowiem po łatwe jedzenie, czyli do naszych karmników – początkowo, by wykarmić siebie, a w wyjątkowo ciężkich sytuacjach także, by wykarmić młode w gnieździe.

Pamiętajmy zatem o jakości pożywienia, które podajemy w ptasiej stołówce. Jeśli nie będzie ono odpowiednie dla piskląt, może wyrządzić im więcej krzywdy niż pożytku, a nawet przyczynić się do ich śmierci przez zadławienie. Dlatego w okresie lęgowym powstrzymajmy się od podawania orzechów ziemnych, suchych twardych pokarmów czy dużych kawałków chleba i tłuszczu. W zamian postawmy na owadzie przekąski, które nie tylko są bezpieczne, ale również dostarczają ptakom niezbędnych w tym okresie wartości odżywczych.

Jak wygląda Szpak? Perły na piersi Szpaków.

Dowiedz się więcej o naszej kampanii Ogród na pTAK!

Pamiętasz jeszcze jak wyglądały kiedyś nasze ogrody?

Ile w nich było kolorów, zapachów, kwiatów? Uwijały się tam motyle, pszczoły i trzmiele. Ten sielankowy obraz dopełniały swoim świergotem ruchliwe ptaki. Często równie kolorowe, jak kwiaty i motyle. Dzisiaj, gdy coraz większe przestrzenie naszego krajobrazu zajmują gigantyczne budowle, betonowe parkingi, drogi, domy i fabryki, nasza Przyroda i my sami potrzebujemy ogrodów bardziej niż kiedykolwiek przedtem! Od nich może zależeć przetrwanie wielu gatunków…

Jak wygląda ogród przyjazny ptakom?

Dołącz do nas – twórzmy RAZEM największy rezerwat przyrody!

Wyobraź sobie tylko – mamy w Polsce miliony ogrodów. Wspólnie – mogą stać się naszym największym rezerwatem przyrody!
Ogród na pTAK! to odpowiedź na zalewający nasze wsie i przedmieścia beton. Na mapie Polski mamy już 200 takich miejsc. To prawdziwe raje dla ptaków, owadów, małych ssaków i całej Przyrody. Raz w roku, razem z Wami liczymy ptaki w naszych ogrodach. Dajemy rady, wskazówki i razem – pomagamy! Każdej wiosny masz szansę otrzymać od nas Twój ogród na pTAK! Prześlemy Ci cenne dla ptaków krzewy, budkę lęgową, nasiona kwietnej łąki lub piękną rabatę kwiatową. To może być symboliczny początek Twojej wielkiej przygody z przyrodą – początek Twojego rezerwatu dla ptaków, motyli, pszczół, puchatych trzmieli. To ratunek dla nas wszystkich i naszych dzieci! Działajmy razem.

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

 • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
 • Bagna są dobre!
 • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
 • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
 • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
 • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
 • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
 • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.