Jak pomagać ptakom – poradniki

Ptaki w ogrodzie – jak o nie zadbać?

Twój ogród może stać się prawdziwym rajem dla ptaków — musisz tylko zapewnić im odpowiednie warunki. Z pewnością przyda Ci się domek dla ptaków, który będzie stanowił dla nich bezpieczne schronienie. Planując aranżację ogrodu, nie należy zapominać o mniejszych akcesoriach, takich jak poidło dla ptaków. Co jeszcze przyda się w ogrodzie, do którego będą chętnie przylatywać skrzydlaci przyjaciele? Czym kierować się wybierając karmnik lub budkę lęgową? Jak zwabić pożyteczne ptaki do swojego ogrodu? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany

Wróbel na gałęzi

Dlaczego warto dbać o ptaki w ogrodzie?

Obserwacja ptaków w ogrodzie to zajęcie relaksujące, ale i edukacyjne. Pozwala na bliski kontakt z naturą, a jednocześnie rozwija wiedzę na temat różnych gatunków skrzydlatych stworzeń i ich zachowań. To jednak nie jedyne powody, dla których warto zwabiać ptaki i o nie dbać. To niezwykle pożyteczne stworzenia, które przyczyniają się do utrzymania zdrowego i zrównoważonego ekosystemu.
Ptaki pomagają w zwalczaniu szkodliwych owadów, takich jak mszyce. I tak na przykład, sikorka bogatka jest w stanie zjeść jednego dnia nawet 200 owadów. Nie mniej szkodników pochłaniają też wróble. W menu tych niezwykle pożytecznych ptaków można znaleźć między innymi: muchówki, chrząszcze czy gąsienice. To jednak nie wszystko! Obecność ptaków w ogrodzie sprzyja zapylaniu kwiatów oraz rozsiewaniu nasion, co wspiera różnorodność biologiczną.

Rudzik na żywopłocie

Pożyteczne ptaki – jak zwabić je do naszego ogrodu?

Wśród pożytecznych gatunków ptaków należy wymienić m.in.:
• jerzyki zwyczajne,
• muchołówki,
• kowaliki,
• jaskółki dymówki.
Każdy z tych ptaków aktywnie przyczynia się do walki z ogrodowymi szkodnikami – owadami, larwami, chrząszczami, a nawet mięczakami.
Jak zwabić ptaki do swojego ogrodu? To proste! Należy zadbać o to, aby znalazły w nim bezpieczne schronienie. Warto pamiętać jednak, że każdy gatunek może mieć nieco inne oczekiwania pod tym względem. Ptaki chętnie osiedlają się w miejscach, które zapewniają im optymalne warunki do rozmnażania – dla niektórych gatunków oznacza to możliwość uwicia gniazda wysoko na drzewie, inne lepiej czują się w zaroślach.

Nie bez znaczenia jest dla nich także dostatek pożywienia i wody. Planując nasadzenia w ogrodzie, warto wybrać rośliny, których owocami ptaki będą mogły się żywić w czasie chłodniejszych miesięcy. Należą do nich m.in.: jabłoń ozdobna, dzika róża, winobluszcz, jarząb, czarny bez oraz głóg. Pomocne w przetrwaniu będą także karmniki, budki lęgowe oraz poidła dla ptaków. Warto dokładnie przemyśleć, jakie akcesoria wybrać i gdzie je umieścić.
Ptaki oraz inne dzikie zwierzęta najchętniej wprowadzają się do ogrodów, w których znajdzie się dla nich dziki zakątek, do którego nie zawsze docierają kosiarka, sekator czy grabie. Jeśli więc zależy Ci na tym, by twój ogród tętnił życiem, pozostaw jego część naturze.

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Zapraszając ptaki do swojego ogrodu, musisz zadbać o kilka aspektów ich bytowania, w tym o bezpieczną i wygodną jadłodajnię. W sprzedaży można znaleźć wiele różnych modeli karmników. Wybór konkretnego warto uzależnić od kilku czynników, w tym od gatunku ptaków, które chcemy przyciągnąć. Idealny karmnik dla ptaków powinien być odpowiednio duży, odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, a także wyposażony w daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem. Praktycznym elementem jest także przezroczysty zasobnik, który umożliwia podglądanie ilości dostępnego pokarmu.
Najpopularniejsze są karmniki wiszące, które można powiesić pod dachem lub na gałęzi drzewa. Ten rodzaj schronienia idealnie sprawdzi się w przypadku wróbli czy sikorek. Wybierając karmnik drewniany, należy jednak pamiętać o jego konserwacji i impregnacji.
Wśród modeli znajdziesz również karmniki tubowe – na nasiona lub kule tłuszczowe. Tego typu konstrukcje są zazwyczaj niewielkie i lekkie, co sprawia, że można je powiesić praktycznie w każdym miejscu. Jednym z ich największych atutów jest to, że pokarmu w nich umieszczonego nie da się zanieczyścić.

Sporą popularnością cieszą się karmniki montowane za pomocą przyssawek na okiennej szybie. To doskonały sposób na codzienną obserwację ptasich przyjaciół i ich zwyczajów żywieniowych. Taki karmnik można zawiesić także w oknie mieszkania w bloku. Konstrukcja zachwyci zwłaszcza najmłodszych obserwatorów skrzydlatych gości. Dla najbardziej wytrawnych wielbicieli ptaków polecane są stacje dokarmiające. Ich konstrukcja obejmuje kilka karmników na różne rodzaje pokarmu i poidełko. Ta opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w ogrodzie, niż na balkonie.

Ptak siedzi na karmniku z ziarnami

Budki lęgowe dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Jeśli masz możliwość, warto zamontować w ogrodzie budki dla ptaków. Stanowią one alternatywę dla naturalnych dziupli. Planując zakup budki lęgowej, warto wziąć pod uwagę jej kształt i rozmiar, a także wielkość otworu wlotowego. Zależnie od tych parametrów, będą one przeznaczone dla różnych gatunków ptaków.
Budkę lęgową dla ptaków warto umieścić w zacisznym miejscu, do którego ograniczony wstęp będą miały drapieżniki, takie jak kot, kuna czy lis. Wieszamy ją na wysokości około 4 metrów, w taki sposób, aby nie wystawała poza koronę drzewa. Teoretycznie budki lęgowe mogą wisieć na swoim miejscu przez cały rok. Najkorzystniej jednak jest je wieszać od jesieni do wczesnej wiosny.t!)

Ptak je pokarm, który umieszczony jest w drewnianym karmniku dla ptaków

Jaki rozmiar budki lęgowej wybrać?

Ptak przy budce lęgowej

Na rynku dostępne są różne rodzaje domków dla ptaków. Poszczególne modele są oznaczone kolejnymi literami alfabetu. Różnią się między sobą wymiarami i średnicą otwory wlotowego. Wyróżniamy budki lęgowe typu:
• A1 — przeznaczone dla najmniejszych ptaków, np. modraszka, sikorka uboga, sikorka czarnogłowa, sosnówka;
• A — idealne dla bogatki, wróbla, kowalika, czy muchołówki żałobnej;
• B — sprawdzą się dla gatunków, takich jak: szpak, dzięciołek i sóweczka;
• D — nadają się dla dudka i kawki;
• E — przeznaczone dla puszczyka, gągoła i nurogęsi;
• J — przeznaczone dla jerzyka.

Dodatkowo można spotkać także modele typu A z półką uniemożliwiającą drapieżnikom penetrację budki, budkę dla pełzacza o kształcie trójkąta, a także budki półotwarte. Te ostatnie zamiast tradycyjnego otworu wlotowego mają dużą szczelinę, na całej długości frontowej deski (nadają się dla pleszek i kopciuszków).

Nie zapomnij o poidełku!

Ptak przy poidełku

Aranżując ogród z myślą o ptakach, warto pamiętać o jeszcze jednym istotnym elemencie. Mowa tu o poidełku, które zapewnia ptakom stały dostęp do wody. Do wyboru masz kilka modeli, w tym klasyczne poidełka stojące w formie miski umieszczonej na stabilnej podstawie. To najbardziej popularne i uniwersalne rozwiązanie. Stojące poidełko możesz postawić w dowolnym miejscu. Na rynku dostępne są ponadto poidła wiszące, a także modele z recyrkulacją wody. Te ostatnie najczęściej przybierają formę fontanny lub kaskady i stanowią dodatkowo ciekawą dekorację ogrodu.
Jakie wymiary powinno mieć poidełko dla ptaków? Idealna głębokość to 2–5 cm (zbyt głębokie może być niebezpieczne dla mniejszych ptaków, które mogą się w nim utopić). Poidełko dla ptaków powinno mieć wystarczająco dużą średnicę, by mogło z niego korzystać jednocześnie kilka ptaków. Musi być stabilne, łatwe w czyszczeniu oraz wykonane z bezpiecznych materiałów.

Gdzie Mazurek zakłada gniazdo?

Gdzie należy umieścić poidło?

Warto je zamontować w miejscu, które jest dobrze widoczne dla ptaków, ale jednocześnie zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. W pobliżu poidła powinny znaleźć się gałęzie lub inne elementy, na których ptaki mogą usiąść, aby obserwować otoczenie przed skorzystaniem z wody.
Zarówno karmniki, jak i budki lęgowe oraz poidełka dla ptaków mogą pełnić zarówno funkcję typowo praktyczną, jak i estetyczną – wiele z nich ma dopracowany design i zwyczajnie cieszy oko w ogrodzie. Jeśli na dodatek uda Ci się zaobserwować ptaki, które rzeczywiście zaczną korzystać z akcesoriów, jakie dla nich przygotujesz, z pewnością będzie to bardzo przyjemne doświadczenie – w końcu możliwość podglądania skrzydlatych przyjaciół i słuchania ich śpiewu to czysta przyjemność.

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Dołącz do społeczności

Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.