Jak rozpoznać Kormorana?
Masywny, ciemny ptak wodny o owalnej głowie i wydłużonym, hakowato zakończonym, jasnym dziobie z żółtymi zajadami. Oczy mają kolor butelkowo zielony. Stosunkowo długa szyja jest wyprostowana w locie i w trakcie pływania, gdy ptak odpoczywa gdzieś na stałym podłożu, zwykle układa ją w kształt litery S i charakterystycznie prostuje całą sylwetkę . Upierzenie wydaje się czarne, ale z bliska i szczególnie w słońcu widać jak pióra na skrzydłach i plecach opalizują zielono i brązowo, układając się w atrakcyjny, łuskowaty wzór. Stosunkowo długi ogon jest w tym samym kolorze co reszta upierzenia. W szacie godowej lekko zaznaczony czubek z tyłu głowy przyprószony jest bielą, tak jak szyja i kark. Wyraziście białe są poliki oraz duże plamy powyżej nóg, po jednej z każdego boku. Nogi są czarne, a duża błona pławna spina wszystkie palce.
Jak rozpoznać Kormorana po głosie?
Ich głos przypomina krakanie, chrząkanie i kwiczenie, ale odzywają się głównie w swoich koloniach lęgowych i na noclegowniach, poza tym przeważnie milczą. W Polsce Kormorany możemy spotykać przez cały rok, przy czym zimą głównie nad morzem oraz w ujściach większych rzek.
Gdzie i kiedy można zobaczyć Kormorana? |
Kormorany są ściśle związane z wodą, zarówno słodką jak i słoną. Wybrzeża morskie, jeziora, zbiorniki retencyjne, rzeki, większe rozlewiska – jeśli tylko jest tam dużo ryb, są drzewa, skały albo nawet płaskie, ale bezpieczne wysepki odpowiednie dla założenia gniazd, kormorany prawdopodobnie pojawią się tam prędzej czy później. Ptaki te występują na terenie całego kraju, chociaż najbardziej są kojarzone z Mazurami.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj bliżej Kormorana
|
Galeria
Z jakim ptakiem można pomylić Kormorana?
Jest to charakterystyczny ptak, którego można pomylić z pokrewnym, przeważnie trochę mniejszym gatunkiem, Kormoranem Czubatym. Ten drugi pojawia się jednak w Polsce bardzo rzadko i można go zaobserwować tylko nad Bałtykiem i tylko w okresie przelotów. W szacie godowej, można go odróżnić od zwykłego Kormorana po wyraźnym, zakręconym do przodu czubku na szczecie głowy oraz braku jakichkolwiek białych piór.
Kormoran w liczbach
Masa ciała | 1,5 – 5,3 kg |
Rozpiętość skrzydeł | 121 – 160 cm |
Długość ciała | 70 – 102 cm |
Liczebność (w Polsce) | według danych z roku 2019, cała krajowa populacja to około 29 000 par. |
Status | Z powodów jak wyżej Kormoran jest objęty jedynie częściową ochroną gatunkową. W dużych, rozrastających się koloniach smaruje się część jaj olejem aby doprowadzić do obumarcia zarodków, ponadto prowadzi się odstrzał dorosłych ptaków poza okresem lęgowym. |
Jak pomóc Kormoranowi?
Kormoranom ale też sobie pomożemy szanując nasze zasoby i zbiorniki wodne oraz wszelkie mokradła – nie zaśmiecajmy, nie zatruwajmy ani nie zabudowujmy ich. Nie niszczmy krajobrazu i nie marnujmy wody.
Bibliografia
* Źródło: MPPL
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Zostaw komentarz