Sikora Uboga
-
Poecile palustris
Sikora uboga – ten niewielki, szarobrunatny ptaszek bywa też nazywany Błotniczką, Sikorą Trzcinową albo Szarytką. Ostatnia z nazw pochodzi od sióstr szarytek, które w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia wyróżniały się skromnym, ciemnym habitem i długim, granatowym lub czarnym welonem. Podobne kolory zobaczymy w upierzeniu tych skromnych sikor.
Autor: Aleksandra Marczuk
Jak rozpoznać Sikorę Ubogą?
To mniejszy od Wróbla, mierzący około 13 cm długości i ważący około 10 g. ptak o szarobrunatno-popielatym ubarwieniu. Na nieproporcjonalnie dużej głowie ma czarną czapeczkę o delikatnym, metalicznym połysku, białawe poliki, a na „podbródku” niewielki, czarny śliniaczek o ostrych krawędziach. Upierzenie na skrzydłach jest brązowoszare z wierzchu oraz beżowobiałe od spodu. Ogon jest ciemnoszary, nogi jasnoniebieskie, a dziób i oczy – czarne. Samce i samice są jednakowo ubarwione. Młode różnią się początkowo od rodziców matowymi czapeczkami, ale już we wrześniu są od nich praktycznie nie do odróżnienia.
Jak rozpoznać Sikorę Ubogą po głosie?
Gwałtowne „pi-czej!”, które czasem przechodzi w dłuższe, powtarzane „zi-zi-czej!” oraz wiele innych metalicznych lub trzeszczących zawołań, podobnych do głosów innych sikor, w szczególności Modraszki.
Gdzie i kiedy można zobaczyć Sikorę Ubogą?
Sikory Ubogie można spotkać na terenie całej Polski, przy czym największa krajowa populacja występuje w Sudetach i Karpatach (do 900 m n.p.m.) oraz na północy kraju. Na swoje siedliska najchętniej wybierają podmokłe lasy liściaste z dużą ilością martwych drzew, starodrzewy, lasy łęgowe, nadwodne wierzbowiska, stare parki, sady i ogrody. Często zamieszkują skraje lasów mieszanych, sąsiadujących z łąkami, lubią sąsiedztwo bagien i podmokłości.
Sikora Uboga nie lata zbyt dobrze, więc zazwyczaj trzyma się swojego terytorium. Unika gęstej zabudowy, to też rzadziej niż inne sikory zapuszcza się do miast i wsi. Zimą zagląda czasami do karmników – najchętniej do tych ustawionych w wiejskich sadach lub ogrodach, przy domach położonych na skraju lasów.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj Sikorę Ubogą bliżej
Sikora Uboga jest gatunkiem osiadłym, monogamicznym, często żyje w parach także poza okresem lęgowym. Zimą łączy się czasami w niewielkie stadka z innymi sikorami, z Kowalikami, Mysikrólikami, Dzięciołami i Pełzaczami. Jest jednak mniej towarzyska od innych sikor, więc zwykle szybko się odłącza.
Szuka schronienia przed chłodem w dziuplach, a nawet w podziemnych norach gryzoni. Dziuple lęgowe Szarytki zmieniają co dwa lata, aby uniknąć kontaktu z pasożytami, które nie są w stanie przetrwać bez żywicieli dwóch kolejnych zim. Za miejscem do lęgu zaczynają rozglądać się w marcu. Gdy para zajmie terytorium lęgowe, przepędza z niego inne Sikory Ubogie.
Sikory zwykle gniazdują w małych dziuplach zmurszałych drzew (czasami same je wykuwając) na wysokości od pół metra do dwóch, ale osiedlają się też w budkach lęgowych lub budują gniazda na ziemi, np. w zakamarkach wykrotów. Po wybraniu odpowiedniej szczeliny lub dziupli, często mniejszej od ludzkiej pięści, z bardzo wąskim otworem wejściowym, samica rozpoczyna generalne porządki i wyścieła gniazdo piórami, sierścią, wełną czy włosiem, zewnętrzne warstwy okładając mchem i suchą trawą. Ptak ten wyprowadza jeden lęg rocznie, składając (od połowy kwietnia do maja) od 5 do 10 matowobiałych, nakrapianych czerwono jaj. Samica wysiaduje je przez około dwa tygodnie, a młode po wykluciu spędzają około 18 dni w gnieździe, karmione przez oboje rodziców.
Latem Sikory Ubogie żywią się głównie owadami (głównie gąsienicami) i ich jajeczkami oraz pająkami, które stanowią też główny pokarm piskląt. Żerują na drzewach i krzewach, wydłubując owady i kując w korze i zmurszałym drewnie swoim grubym, twardym dziobem, ale potrafią również ścigać zdobycz w powietrzu. Dietę wzbogacają owocami, w tym jagodami, i oleistymi nasionami, które dominują w jesiennym i zimowym menu tych ptaków.
Ruchliwe i głośne podczas szukania pokarmu, wolą pożywiać się w parach niż w większych stadkach. Podczas żerowania można zaobserwować ich charakterystyczny zwyczaj: ptak bierze naraz do dzioba kilka ziaren i odlatuje, aby umieścić je w ulubionych kryjówkach – w zakamarkach kory, dziuplach, a nawet pod rosnącym na ziemi mchem. Wydaje się że często zapomina o zapasach, ale potem i tak je znajduje, bo stale przebywa w tych samych miejscach.
Galeria
Z jakim ptakiem można pomylić Sikorę Ubogą?
Najłatwiej pomylić Sikorę Ubogą z bliźniaczo podobną do niej Czarnogłówką (Sikorą Czarnogłową) – oba gatunki są niemal nie do odróżnienia w terenie. Subtelnie różnią się „czapeczkami” – wierzch głowy Szarytki jest delikatnie lśniący, podczas gdy u Czarnogłówki jest matowy i sięga aż do krawędzi płaszcza. Śliniak na podbródku Czarnogłówki jest szerszy, o lekko rozmytych, sięgających piersi krawędziach, policzki są białe i większe, a na złożonych skrzydłach widać podłużną, jasną „wstawkę” (tworzą ją lotki drugiego rzędu).
Ubogie i Czarnogłówki mogą się też różnić wymaganiami środowiskowymi, co widoczne jest zwłaszcza w przypadku siedlisk położonych w terenach górzystych. Ubogie preferują niższe położenia, Czarnogłowe gniazdują wyżej. Czarnogłówki są też bardziej skryte i płochliwe od swoich kuzynek, przez co rzadziej obserwowane, ponadto chętnie zasiedlają lasy iglaste, których zwykle unikają Ubogie.
Sikorka Uboga w liczbach
Masa ciała | 10-11 g |
Rozpiętość skrzydeł | 20 cm |
Długość ciała | 11,5 – 13 cm |
Liczebność w Polsce | 250 tysięcy par, z tendencją spadkową, najrzadsza z naszych sikor, objęto jest ścisłą ochroną gatunkową, ma status najmniejszej troski (LC) |
Status | objęta jest ścisłą ochroną gatunkową |
Jak pomóc Sikorze Ubogiej?
Pomimo że Sikory Ubogie zwykle stronią od ludzi, warto budować dla nich skrzynki lęgowe, zwłaszcza na terenach z młodszym drzewostanem, a zimą dokarmiać w karmnikach. Możemy też sadzić w naszych ogrodach rośliny wabiące owady, takie które wydają pożywne nasiona albo jagody – za nimi przylecą m.in. Szarytki. Przede wszystkim jednak dbajmy o zachowanie lub odtwarzanie naturalnych siedlisk tych ptaków, w tym tak rzadkich już i cennych lasów lęgowych i olsów.
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie