Atlas ptaków

Aleksandretta Obrożna

    Psittacula krameri

Towarzyszka Aleksandra Wielkiego o równie wielkich ambicjach terytorialnych.

Autorka: Olga K
Głos ptaka: xeno-canto.org, James Lambert

Jak wygląda Aleksandretta Obrożna?

Jak rozpoznać Aleksandrettę Obrożną?

Aleksandretta Obrożna to jedyny gatunek papug, który możemy w Polsce zobaczyć na wolności, przy czym, na ten moment są to pojedyncze ptaki, a ich zasięg ogranicza się do miasta Nysy. Ze względu na jej popularność istnieją hodowle wielu odmian barwnych – od ptaków żółtych (lutino), niebieskich czy albinotycznych po te o różnych kombinacjach tych kolorów. Ptaki dzikie są całe zielone, bez plam, łat czy wzorów. Aleksandretta ma silny, typowy dla papug, zagięty w dół czerwonoróżowy dziób, którego używa do otwierania twardych orzechów, powiększania dziupli, czy wspinania się. Ma duże oczy z pomarańczową tęczówką. U ptaków tych widoczny jest delikatny dymorfizm płciowy: samce mają pod dziobem czarny śliniak przechodzący w wąską obróżkę, która na karku staje się różowo-błękitna – to właśnie tej ozdobie, która pojawia się tylko u dorosłych samców papuga ta zawdzięcza drugi człon swojej nazwy. Szare nogi z  zygodaktylnym ustawieniem palców (dwa palce do przodu i dwa do tyłu) pozwalają tym ptakom wspinać się po drzewach, zwisać z gałęzi i manipulować małymi przedmiotami bądź pokarmem. Aleksandretty najczęściej żerują na drzewach, w małych stadach, ale chętnie wyjadają pokarm także z karmników.

średni rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Gołąb
sylwetka ptaka w locie podobna do Gołąb
krótki dziób
kolorowy kolor

Jak rozpoznać Aleksandrettę Obrożną po głosie?

Odzywają się dużo i często wysokim i donośnym skrzeczeniem. Ich większe grupy mogą być bardzo hałaśliwe.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Aleksandrettę Obrożną?

W Zachodniej Europie ptaki te najczęściej można spotkać w zielonych dzielnicach miast i w dużych, drzewiastych parkach. Osiadłe.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj Aleksandrettę Obrożną bliżej

Jak wygląda Grubodziób?
Jak wygląda Grubodziób?

Aleksandretta Obrożna nie jest naszym rodzimym gatunkiem. Uważa się ją za tzw. gatunek obcy, a niektórzy będą też określać ją jako gatunek inwazyjny. Pod pierwszym określeniem rozumiemy zwierzę lub roślinę grzyb czy inny organizm (gatunek) sprowadzony przez ludzi (celowo lub nie) poza jego historycznie udokumentowany zasięg występowania. Aleksandretta od bardzo dawna żyje w Europie. Prawdopodobnie pierwszy sprowadził ją Aleksander Wielki i szybko stała się pupilem bogatych mieszczan oraz arystokracji, choć żyła wtedy w pałacach, a jej populacja była niewielka. W XIX wieku coraz więcej osób zaczęło hodować papugi hobbystycznie. Od drugiej połowy XX wieku ptaki te coraz częściej zaczęły się pojawiać na wolności – najpierw w okolicach Londynu. Nadal nie wiadomo, czy zostały wypuszczone celowo, czy uciekły, a z czasem podbiły przedmieścia, miejskie parki i ogrody. W 1974 roku pewien belgijski właściciel parku rozrywki wypuścił kilka par, aby „uczynić Brukselę bardziej kolorową”. Od tej pory europejskie terytoria Aleksandretty nieustannie się powiększają. W 2015 roku naliczono 85 220 papug w 10 krajach Europy. Wydaje się, że w Polsce pojawienie się Aleksandretty Obrożnej było jedynie kwestią czasu, szczególnie że mają się one całkiem dobrze w dużych miastach u naszego zachodniego sąsiada. W 2018 roku odnotowano pierwszy lęg tych ptaków w Nysie nad Odrą.

Dieta Aleksandretty składa się z nasion, pąków kwiatów, owoców, warzyw i orzechów (te ostatnie otwiera swoim silnym dziobem). Papugi te chętnie zaglądają do karmników.

Aleksandretty zwykle łączą się w pary na jeden sezon godowy. Gniazd jako takich nie budują, zasiedlają dziuple. Wykorzystują też różne otwory i odpowiednie nisze budowlane , a także budki dla ptaków, nawet te przeznaczone dla gatunków dużo mniejszych – powiększenie otworu wejściowego nie będzie dla Aleksandretty problemem. Samica składa 3–4 jaja (maksymalnie 6). Młode opuszczają gniazdo po 6–7 tygodniach.

Galeria

Z kim łatwo pomylić Aleksandrettę Obrożną?

Charakterystyczna, nie do pomylenia z żadnym innym ptakiem.

Aleksandretta Obrożna w liczbach

Masa ciała93–160 g
Rozpiętość skrzydeł42–48 cm
Długość ciała37–43 cm
Liczebność (w Polsce)może sporadycznie zalatywać z Niemiec, do tej pory zanotowano lęgi pojedynczej pary.

Jak pomóc Aleksandretcie Obrożnej?

Jeśli zobaczysz Aleksandrettę lub jakąkolwiek inną papugę na wolności, warto zrobić jej zdjęcie oraz zanotować datę i miejsce. Informacja ta może być ważna dla osób zajmujących się monitorowaniem rozprzestrzeniania się gatunku albo dla osoby, która zgubiła swojego pupila. Jeśli sam jesteś właścicielem Aleksandretty, upewnij się, że Twój towarzysz jest zaobrączkowany i zapewnij mu właściwą opiekę. Przede wszystkim, nie wypuszczajmy ani egzotycznych, ani żadnych innych zwierząt domowych „na wolność”. Z jednej strony prawie zawsze kończy się to dla nich śmiercią, z drugiej ekosystem wokół nas staje się coraz bardziej kruchy i
niekontrolowane wprowadzanie do niego nowych gatunków w niektórych sytuacjach może go jeszcze bardziej destabilizować.

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz