Krzyżówka
-
Anas platyrhynchos
Krzyżówka. Przodkini kaczek domowych. Kiedyś wierzono, że ilość wiosennych deszczów i stan wód w rzekach i jeziorach można było przepowiedzieć dzięki Krzyżówkom. Jeżeli ptaki gniazdowały na ziemi, zwiastowało to niski poziom wód, a jeśli gniazda zakładały na drzewach, należało się spodziewać obfitych deszczów…
Autorka: Aleksandra Marczuk
Jak rozpoznać Krzyżówkę?
Kaczor Krzyżówki w upierzeniu godowym to jeden z naszych najpiękniejszych ptaków. Głowa i szyja wybarwia się w tym czasie na piękny butelkowozielony kolor z turkusowoniebieskimi refleksami, a charakterystyczna biała „obroża” oddziela je od lśniącej, kasztanowobrązowej piersi. Wierzch ciała i boki są szarawe, pokryte delikatnym, marmurkowym wzorem, brzuch biały. Dekoracyjnym elementem szaty (obu płci) jest granatowe lusterko z wyraźnym czarno-białym obramowaniem, intensywnie połyskujące w słońcu. Uwagę zwracają też duży, cytrynowożółty dziób, krótkie pomarańczowoczerwone nogi i zalotnie zakręcone, czarne, centralne sterówki w ogonie.
Samica ma brązowe ubarwienie z ciemniejszym kreskowaniem, ciemnobrązową czapeczkę i subtelny „makijaż” w postaci ciemnych pasków przebiegających przez oczy oraz jasne brwi. Na jej brudnopomarańczowym dziobie widoczny jest nieregularny ciemniejszy rysunek. Brzegi ogona są białawe, a brzuch – płowy. Młode upierzeniem przypominają matki. Kaczor po okresie godowym (zwykle na przełomie maja i czerwca), przechodzi pierzenie i upodabnia się do samicy. W kolorowe piórka ponownie zaczyna się przystrajać w październiku lub listopadzie.
Jak rozpoznać Krzyżówkę po głosie?
Niskie, stłumione „pochrapania” kaczorów oraz głośne, daleko niosące się „kwa kwa kwa”. Ponadto szybki świst skrzydeł dostatecznie nisko przelatujących ptaków.
Gdzie i kiedy można zobaczyć Krzyżówkę?
Krzyżówka zasiedla wszelkie tereny mokradłowe – naturalne, miejskie i wiejskie, leśne, parkowe i w krajobrazie otwartym, słodkie lub w pasie wybrzeża – mogą być solniska, bagna, stawy, jeziora, rzeki, trwałe lub sezonowe rozlewiska, większe rowy, czy sadzawkami. W okresie pierzenia, gdy Krzyżówki tracą możliwość lotu, wybierają najbezpieczniejsze dla siebie schronienia, m.in. zarośnięte zatoki jezior. Jest przy tym gatunkiem wybitnie synantropijnym i jako pierwsza dzika kaczka z wielkim sukcesem zaczęła osiedlać się w miastach.
Kaczki żyjące na dzikich obszarach są bardzo płochliwe i uciekają na widok człowieka, podczas gdy „mieszczuchy” charakteryzuje bardzo krótki tzw. dystans ucieczki, a niektóre są tak ufne, że potrafią jeść z ręki. Krzyżówki w mieście szukają nie tylko pożywienia, ale także schronienia przed myśliwymi i drapieżnikami.
Krzyżówka w ok. siedmiu podgatunkach występuje na niemal całej półkuli północnej. Przeważnie wędrowna, w rejonach o umiarkowanym lub cieplejszym klimacie oraz w miastach regularnie zimuje. Aklimatyzowana w wielu miejscach – m.in. w Australii i Nowej Zelandii, w Ameryce Południowej i Republice Południowej Afryki.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj bliżej Krzyżówkę
Okres godowy – gdy Krzyżówki dobierają się w pary – trwa od listopada do połowy lutego. Gdy samica zwróci uwagę na zabiegającego o jej względy kaczora, informuje go o tym, płynąc za nim, poruszając głową w charakterystyczny sposób i sycząc. W marcu rozpoczyna się czas zakładania gniazda. Samica składa zwykle 8–12 jaj, które wysiaduje przez około 28 dni. Gniazda ukrywane są wśród gęstej roślinności, w norach, rosochatych pniach, naturalnych dziuplach, w stertach kamieni, czasem na dachach niskich budynków, a w miastach nawet na balkonach czy na rozdzielających drogi pasach zieleni. Zdarza się, że kaczki zamieszkują stare gniazda wron czy bocianów. Chętnie zajmują odpowiednio duże budki lęgowe i specjalnie dla nich montowane kosze lęgowe.
Zwykle pod koniec okresu wysiadywania kaczor opuszcza rodzinę i rozpoczyna proces pierzenia (wymiany piór). Wtedy też na krótki czas traci zdolność lotu. Dla samicy moment pierzenia jest szczególnie trudny i niebezpieczny, ponieważ w tym czasie wychowuje pisklęta.
Krzyżówka często przebywa z innymi gatunkami ptaków wodnych i łatwo adaptuje się do nowych warunków. To ptak wszystkożerny: zjada rośliny zarówno lądowe, jak i wodne, a także ślimaki, robaki, żaby, czasem upoluje mysz.
Silny popęd powoduje, że niektóre samce kopulują z innymi gatunkami kaczek (także spoza rodzaju Anas), dając międzygatunkowe mieszańce, które niejednokrotnie są płodne i zdolne do tworzenia kolejnych hybryd.
Przyglądając się Krzyżówkom na stawie, możemy zobaczyć w jaki sposób szukają pożywienia – jako kaczki właściwe nie nurkują, zanurzając jedynie głowę i część tułowia, wystawiając nad taflę wody kuper i nogi – spławikują. Choć mogą sprawiać wrażenie ptaków ociężałych, doskonale latają, o czym możemy się przekonać, obserwując, jak błyskawicznie, czasem niemal pionowo, wzbijają się do lotu i w razie potrzeby szybko rozpędzają się do prędkości przekraczającej 100 km/h!
Galeria
Z kim łatwo pomylić Krzyżówkę?
Kaczory w szacie godowej trudno pomylić z innym gatunkiem kaczki. Po okresie godowym – a samice przez cały rok – przypominają kaczki a także kaczory w upierzeniu spoczynkowym Krakwy, Rożeńca, Cyranki, Płaskonosa. Dla rozróżnienia warto zwrócić uwagę na wielkość (Krzyżówki, to największe z naszych kaczek, kształt głowy i dzioba (wydatne u Krzyżówki) oraz lusterka.
Zdjęcie obok: Cyranka.
Krzyżówka w liczbach
Masa ciała | 750–1570 g (duża zmienność masy ciała jest wynikiem gromadzenia tłuszczu jesienią, m.in. w wątrobie) |
Rozpiętość skrzydeł | 75–100 cm |
Długość ciała | 50–65 cm |
Liczebność w Polsce | 550 tys. par, z czego większość lęgnie się w miastach. Liczebność ptaków przystępujących do lęgów, a przede wszystkim ich sukces lęgowy każdego roku fluktuuje w zależności od poziomu wód. |
Status | najliczniejszy i najbardziej rozprzestrzeniony gatunek kaczki na świecie, zaklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski (LC), łowna. |
Jak pomóc Krzyżówce?
Krzyżówka należy do tzw. pechowej trzynastki, czyli ptaków wpisanych na listę zwierząt łownych (w czasie jednego sezonu polowań ginie ok. 120 tysięcy przedstawicieli tego gatunku; zaobserwowano, że w tym czasie część osobników opuszcza dzikie siedliska i przenosi się m.in. do miast, gdzie polowania są zabronione). Zagrożeniem dla ptaków jest nie tylko samo polowanie. Większość ołowiu z amunicji śrutowej używanej podczas polowań przedostaje się do gruntów i wód. Kształt i wielkość śrutu sprawia, że wygląda ona jak drobne kamyczki, które ptaki połykają jako tzw. gastrolity (pomagają im one rozdrobnić pokarm w żołądku). Wiele kaczek (i nie tylko kaczek!) ulega zatruciu ołowiem, który powoli atakuje układ nerwowy, skazując je na długie cierpienie i śmierć. Jeżeli chcemy im pomóc – wspierajmy inicjatywy antyłowieckie.
Jeśli decydujemy się na zimowe dokarmianie Krzyżówek, róbmy to możliwie regularnie, a ptaki częstujmy odpowiednim dla nich pokarmem: gotowanymi warzywami – koniecznie bez soli i najlepiej na parze (dzięki temu zachowują więcej wartości odżywczych). Świetnie nadają się do tego celu buraki, ziemniaki, marchew czy pietruszka. Mogą być też świeże – tarte lub rozdrobnione. Możemy wykładać kasze i ziarna. Nie dokarmiajmy ptaków chlebem ani resztkami ciasta.
Możemy zainstalować dla nich budki lęgowe (typ E według klasyfikacji prof. Sokołowskiego), a w szuwarach w pobliżu zbiorników wodnych specjalne wiklinowe kosze wyłożone słomą lub korą, które Krzyżówki będą mogły zaadaptować na gniazda.
Odwaga i niezwykła plastyczność miejskich kaczek powoduje czasem zagrożenie dla ich życia – uważajmy na kacze mamy przeprowadzające swoje dzieci przez jezdnię albo ptaki, które przypadkowo wtargnęły na nią z pasa zieleni. Często wystarczy zabezpieczenie ryzykownych miejsc np. przez ustawienie specjalnego płotku.
Bibliografia
Encyklopedia. Ptaki, Warszawa 2009
Przewodnik Collinsa. Ptaki Europy i obszaru Śródziemnomorskiego, Warszawa 2012.
Bralczyk Jerzy, Zwierzyniec, Warszawa 2019.
P. Chylarecki, T. Chodkiewicz i in., Trendy liczebności ptaków w Polsce, GIOŚ, Warszawa 2018
Karczewski Jacek, Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach, Poznań 2019.
Karczewski Jacek, Wszystko, co chcieliście wiedzieć o dokarmianiu, ale nie mieliście kogo zapytać, Jestem na pTAK, 2020 [ebook].
A.G. Kruszewicz, Ptaki Polski, t. 1, Warszawa 2020.
Kossak Simona, Opowieści, Białystok 2017.
Kossak Simona, Opowieści z Dziedzinki, Białystok 2017.
Kruszewicz Andrzej, Ptaki Polski, Warszawa 2020.
Łubieński Stanisław, Dwanaście srok za ogon, Wołowiec 2016.
Pióro Marek, Kalendarz ptaków. Opowieści o ptasim życiu i zwyczajach na cały rok, Kielce 2019.
Pióro Marek, Plamka mazurka. Jak ptaki odmieniły moje życie, Warszawa 2019.
Sokołowski J., Ptaki Polski, Warszawa 1988.
Strony internetowe:
https://niechzyja.pl/pechowa-13-tka/krzyzowka/ [dostęp: 20.02.2021].
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Zostaw komentarz