Atlas ptaków

Krzyżówka

    Anas platyrhynchos

Krzyżówka. Przodkini kaczek domowych. Kiedyś wierzono, że ilość wiosennych deszczów i stan wód w rzekach i jeziorach można było przepowiedzieć dzięki Krzyżówkom. Jeżeli ptaki gniazdowały na ziemi, zwiastowało to niski poziom wód, a jeśli gniazda zakładały na drzewach, należało się spodziewać obfitych deszczów…

Autorka: Aleksandra Marczuk

Jak wygląda Krzyżówka?

Jak rozpoznać Krzyżówkę?

Kaczor Krzyżówki w upierzeniu godowym to jeden z naszych najpiękniejszych ptaków. Głowa i szyja wybarwia się w tym czasie na piękny butelkowozielony kolor z turkusowoniebieskimi refleksami, a charakterystyczna biała „obroża” oddziela je od lśniącej, kasztanowobrązowej piersi. Wierzch ciała i boki są szarawe, pokryte delikatnym, marmurkowym wzorem, brzuch biały. Dekoracyjnym elementem szaty (obu płci) jest granatowe lusterko z wyraźnym czarno-białym obramowaniem, intensywnie połyskujące w słońcu. Uwagę zwracają też duży, cytrynowożółty dziób, krótkie pomarańczowoczerwone nogi i zalotnie zakręcone, czarne, centralne sterówki w ogonie.

Samica ma brązowe ubarwienie z ciemniejszym kreskowaniem, ciemnobrązową czapeczkę i subtelny „makijaż” w postaci ciemnych pasków przebiegających przez oczy oraz jasne brwi. Na jej brudnopomarańczowym dziobie widoczny jest nieregularny ciemniejszy rysunek. Brzegi ogona są białawe, a brzuch – płowy. Młode upierzeniem przypominają matki. Kaczor po okresie godowym (zwykle na przełomie maja i czerwca), przechodzi pierzenie i upodabnia się do samicy. W kolorowe piórka ponownie zaczyna się przystrajać w październiku lub listopadzie.

średni rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Kaczka
sylwetka ptaka w locie podobna do Kaczka
kaczy dziób
brązowy kolor

Jak rozpoznać Krzyżówkę po głosie?

Niskie, stłumione „pochrapania” kaczorów oraz głośne, daleko niosące się „kwa kwa kwa”. Ponadto szybki świst skrzydeł dostatecznie nisko przelatujących ptaków.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Krzyżówkę?

Krzyżówka zasiedla wszelkie tereny mokradłowe – naturalne, miejskie i wiejskie, leśne, parkowe i w krajobrazie otwartym, słodkie lub w pasie wybrzeża – mogą być solniska, bagna, stawy, jeziora, rzeki, trwałe lub sezonowe rozlewiska, większe rowy, czy sadzawkami. W okresie pierzenia, gdy Krzyżówki tracą możliwość lotu, wybierają najbezpieczniejsze dla siebie schronienia, m.in. zarośnięte zatoki jezior. Jest przy tym gatunkiem wybitnie synantropijnym i jako pierwsza dzika kaczka z wielkim sukcesem zaczęła osiedlać się w miastach.

Kaczki żyjące na dzikich obszarach są bardzo płochliwe i uciekają na widok człowieka, podczas gdy „mieszczuchy” charakteryzuje bardzo krótki tzw. dystans ucieczki, a niektóre są tak ufne, że potrafią jeść z ręki. Krzyżówki w mieście szukają nie tylko pożywienia, ale także schronienia przed myśliwymi i drapieżnikami.
Krzyżówka w ok. siedmiu podgatunkach występuje na niemal całej półkuli północnej. Przeważnie wędrowna, w rejonach o umiarkowanym lub cieplejszym klimacie oraz w miastach regularnie zimuje. Aklimatyzowana w wielu miejscach – m.in. w Australii i Nowej Zelandii, w Ameryce Południowej i Republice Południowej Afryki.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj bliżej Krzyżówkę

Jak wygląda Dzięcioł Średni?
Jak wygląda Dzwoniec?

Okres godowy – gdy Krzyżówki dobierają się w pary – trwa od listopada do połowy lutego. Gdy samica zwróci uwagę na zabiegającego o jej względy kaczora, informuje go o tym, płynąc za nim, poruszając głową w charakterystyczny sposób i sycząc. W marcu rozpoczyna się czas zakładania gniazda. Samica składa zwykle 8–12 jaj, które wysiaduje przez około 28 dni. Gniazda ukrywane są wśród gęstej roślinności, w norach, rosochatych pniach, naturalnych dziuplach, w stertach kamieni, czasem na dachach niskich budynków, a w miastach nawet na balkonach czy na rozdzielających drogi pasach zieleni. Zdarza się, że kaczki zamieszkują stare gniazda wron czy bocianów. Chętnie zajmują odpowiednio duże budki lęgowe i specjalnie dla nich montowane kosze lęgowe.

Zwykle pod koniec okresu wysiadywania kaczor opuszcza rodzinę i rozpoczyna proces pierzenia (wymiany piór). Wtedy też na krótki czas traci zdolność lotu. Dla samicy moment pierzenia jest szczególnie trudny i niebezpieczny, ponieważ w tym czasie wychowuje pisklęta.
Krzyżówka często przebywa z innymi gatunkami ptaków wodnych i łatwo adaptuje się do nowych warunków. To ptak wszystkożerny: zjada rośliny zarówno lądowe, jak i wodne, a także ślimaki, robaki, żaby, czasem upoluje mysz.
Silny popęd powoduje, że niektóre samce kopulują z innymi gatunkami kaczek (także spoza rodzaju Anas), dając międzygatunkowe mieszańce, które niejednokrotnie są płodne i zdolne do tworzenia kolejnych hybryd.

Przyglądając się Krzyżówkom na stawie, możemy zobaczyć w jaki sposób szukają pożywienia – jako kaczki właściwe nie nurkują, zanurzając jedynie głowę i część tułowia, wystawiając nad taflę wody kuper i nogi – spławikują. Choć mogą sprawiać wrażenie ptaków ociężałych, doskonale latają, o czym możemy się przekonać, obserwując, jak błyskawicznie, czasem niemal pionowo, wzbijają się do lotu i w razie potrzeby szybko rozpędzają się do prędkości przekraczającej 100 km/h!

Galeria

Z kim łatwo pomylić Krzyżówkę?

Kaczory w szacie godowej trudno pomylić z innym gatunkiem kaczki. Po okresie godowym – a samice przez cały rok – przypominają kaczki a także kaczory w upierzeniu spoczynkowym Krakwy, Rożeńca, Cyranki, Płaskonosa. Dla rozróżnienia warto zwrócić uwagę na wielkość (Krzyżówki, to największe z naszych kaczek, kształt głowy i dzioba (wydatne u Krzyżówki) oraz lusterka.

Zdjęcie obok: Cyranka.

Jak wygląda samica Cyranki?

Krzyżówka w liczbach

Masa ciała750–1570 g (duża zmienność masy ciała jest wynikiem gromadzenia tłuszczu jesienią, m.in. w wątrobie)
Rozpiętość skrzydeł75–100 cm
Długość ciała50–65 cm
Liczebność w Polsce550 tys. par, z czego większość lęgnie się w miastach. Liczebność ptaków przystępujących do lęgów, a przede wszystkim ich sukces lęgowy każdego roku fluktuuje w zależności od poziomu wód.
Statusnajliczniejszy i najbardziej rozprzestrzeniony gatunek kaczki na świecie, zaklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski (LC), łowna.

Jak pomóc Krzyżówce?

Krzyżówka należy do tzw. pechowej trzynastki, czyli ptaków wpisanych na listę zwierząt łownych (w czasie jednego sezonu polowań ginie ok. 120 tysięcy przedstawicieli tego gatunku; zaobserwowano, że w tym czasie część osobników opuszcza dzikie siedliska i przenosi się m.in. do miast, gdzie polowania są zabronione). Zagrożeniem dla ptaków jest nie tylko samo polowanie. Większość ołowiu z amunicji śrutowej używanej podczas polowań przedostaje się do gruntów i wód. Kształt i wielkość śrutu sprawia, że wygląda ona jak drobne kamyczki, które ptaki połykają jako tzw. gastrolity (pomagają im one rozdrobnić pokarm w żołądku). Wiele kaczek (i nie tylko kaczek!) ulega zatruciu ołowiem, który powoli atakuje układ nerwowy, skazując je na długie cierpienie i śmierć. Jeżeli chcemy im pomóc – wspierajmy inicjatywy antyłowieckie.
Jeśli decydujemy się na zimowe dokarmianie Krzyżówek, róbmy to możliwie regularnie, a ptaki częstujmy odpowiednim dla nich pokarmem: gotowanymi warzywami – koniecznie bez soli i najlepiej na parze (dzięki temu zachowują więcej wartości odżywczych). Świetnie nadają się do tego celu buraki, ziemniaki, marchew czy pietruszka. Mogą być też świeże – tarte lub rozdrobnione. Możemy wykładać kasze i ziarna. Nie dokarmiajmy ptaków chlebem ani resztkami ciasta.
Możemy zainstalować dla nich budki lęgowe (typ E według klasyfikacji prof. Sokołowskiego), a w szuwarach w pobliżu zbiorników wodnych specjalne wiklinowe kosze wyłożone słomą lub korą, które Krzyżówki będą mogły zaadaptować na gniazda.
Odwaga i niezwykła plastyczność miejskich kaczek powoduje czasem zagrożenie dla ich życia – uważajmy na kacze mamy przeprowadzające swoje dzieci przez jezdnię albo ptaki, które przypadkowo wtargnęły na nią z pasa zieleni. Często wystarczy zabezpieczenie ryzykownych miejsc np. przez ustawienie specjalnego płotku.

Bibliografia

Encyklopedia. Ptaki, Warszawa 2009

Przewodnik Collinsa. Ptaki Europy i obszaru Śródziemnomorskiego, Warszawa 2012.

Bralczyk Jerzy, Zwierzyniec, Warszawa 2019.

P. Chylarecki, T. Chodkiewicz i in., Trendy liczebności ptaków w Polsce, GIOŚ, Warszawa 2018

Karczewski Jacek, Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach, Poznań 2019.

Karczewski Jacek, Wszystko, co chcieliście wiedzieć o dokarmianiu, ale nie mieliście kogo zapytać, Jestem na pTAK, 2020 [ebook].

A.G. Kruszewicz, Ptaki Polski, t. 1, Warszawa 2020.

Kossak Simona, Opowieści, Białystok 2017.

Kossak Simona, Opowieści z Dziedzinki, Białystok 2017.

Kruszewicz Andrzej, Ptaki Polski, Warszawa 2020.

Łubieński Stanisław, Dwanaście srok za ogon, Wołowiec 2016.

Pióro Marek, Kalendarz ptaków. Opowieści o ptasim życiu i zwyczajach na cały rok, Kielce 2019.

Pióro Marek, Plamka mazurka. Jak ptaki odmieniły moje życie, Warszawa 2019.

Sokołowski J., Ptaki Polski, Warszawa 1988.

Strony internetowe:

https://niechzyja.pl/pechowa-13-tka/krzyzowka/ [dostęp: 20.02.2021].

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz