Łabędź Krzykliwy
-
Cygnus cygnus
Łabędź Krzykliwy to częsty bohater legend, utworów literackich czy muzycznych. Zawdzięczamy mu m.in. baśń Dzikie łabędzie (Christian Andersen), słynny balet Jezioro Łabędzie (Piotr Czajkowski), a także frazeologizm „łabędzi śpiew” oznaczający ostatnią pieśń wykonywaną przed śmiercią.
Autorka: Agata Rokita
Jak rozpoznać Łabędzia Krzykliwego?
Pod względem rozmiarów, takich jak rozpiętość skrzydeł i długość ciała, zbliżony do bardziej znanego w Polsce i znacznie liczniejszego Łabędzia Niemego, choć jest nieznacznie lżejszy od niego. Łabędzice są mniejsze od swoich partnerów. W przeciwieństwie do Niemych, pływające, Krzykliwice szyję trzymają prosto, nie zaś wygiętą w kształcie litery S, nie układają też skrzydeł w żagle. Szata dorosłych ptaków jest jednolicie biała. Na dziobie dominuje żółty klin ciągnący się od nasady co najmniej do nozdrzy (ok. 2/3 jego długości), pozostała część jest czarna. Pisklęta pokrywa szarawy puch. Brudnoszare są też ptaki młode, a ich dzioby są szaro-żółtawo-bladoróżowe. Dorosłą, białą szatę Łabędzie Krzykliwe uzyskują w trzecim roku życia.
Jak rozpoznać Łabędzia Krzykliwego po głosie?
Od znacznie liczniejszego w naszym kraju Łabędzia Niemego różni się – zgodnie z nazwą – m.in. tym, że głośno się odzywa. Podczas gdy nadlatujące Łabędzie Nieme usłyszymy za sprawą rytmicznego szumu skrzydeł, w przypadku Łabędzi Krzykliwych rozpoznawczym odgłosem jest charakterystyczne trąbienie, fanfary, niektórym kojarzące się z klangorem Żurawi lub nawoływaniem dzikich gęsi.
Gdzie i kiedy można zobaczyć Łabędzia Krzykliwego?
Skandynawię, Północną Rosje i Syberię aż po Czukocję i Kamczatkę. Zimuje na południe od lęgowisk – na śródlądziu oraz wzdłuż wybrzeży Wysp Brytyjskich, Morza Północnego, Bałtyckiego, w południowo-wschodniej Europie, wokół Morza Czarnego i Kaspijskiego i dalej w Chinach, Korei i Japonii. W Polsce gatunek ten zaczął ponownie gniazdować w pierwszej połowie lat 70. XX wieku – pierwsze gniazdo stwierdzono na Bagnach Biebrzańskich. Od końca lat 80. ubiegłego wieku liczba Łabędzi Krzykliwych żyjących w naszym kraju stale rośnie. Największym polskim zimowiskiem tych ptaków są rozlewiska Parku Narodowego Ujście Warty, gdzie rezyduje ich ok. 4 tysięcy. Podczas przelotów gatunek ten można zobaczyć i usłyszeć niemal w całej Polsce, w największej ilości – na północy i zachodzie kraju.
Wiosną, wraz z topnieniem lodów, powraca w miejsca lęgowe, wybierając na siedliska rozlewiska w tundrze i tajdze, otoczone szuwarami jeziora i starorzecza, często też mniejsze stawy i torfowiska. Gniazdo ma postać niewysokiego kopca zbudowanego z roślinnego materiału, tj. kłączy, korzeni, zeszłorocznych pałek wodnych, trzcin czy turzyc.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj bliżej Łabędzia Krzykliwego
Łabędź jest dla nas symbolem „małżeńskiej” wierności. Ptaki te zwykle łączą się w trwałe pary i dopiero w przypadku śmierci jednego z partnerów, ten drugi szuka nowego towarzysza. W ciągu roku wyprowadzają jeden lęg. W naszych warunkach w kwietniu samica składa 3-7 jaj (mniej niż Łabędzie Nieme), które wysiaduje przez 35-40 dni. W tym czasie partner czuwa w pobliżu gniazda i w razie konieczności staje w obronie swojej rodziny. Po wykluciu pisklęta są szybko wyprowadzane na wodę – jak na zagniazdowniki przystało. W tym czasie opiekę nad nimi sprawują oboje rodzice i w sytuacjach naruszających bezpieczeństwo potomstwa uderzają skrzydłami i szarpią dziobami. Młode rosną powoli. Pierze zastępuje puch dopiero po dwóch miesiącach. Zaczynają latać najwcześniej po trzech miesiącach.
Ich pokarm stanowią przede wszystkim rośliny wodne, a także plankton, rozwijające się w wodzie larwy owadów, żabi skrzek czy ikra ryb. Na lądzie Łabędzie Krzykliwe uzupełniają swoją dietę trawami i zbożami – w okresie zimy i wiosny można zobaczyć stada tych ptaków odpoczywających i żerujących na polach uprawnych. Do zdobywania pożywienia w wodzie przydatna jest długa szyja, która pozwala wydobywać pokarm na powierzchnię. Gdy łabędź spławikuje, charakterystyczny, wystający nad powierzchnią wody kuper świadczy o sięganiu do pożywienia znajdującego się w głębszych partiach akwenu. Nie nurkuje.
Galeria
Z kim łatwo pomylić Łabędzia Krzykliwego?
Spośród trzech gatunków łabędzi, które można zaobserwować w Polsce, Krzykliwy– ze względu na kolorystykę dzioba – najbardziej przypomina Łabędzia Czarnodziobego, popularnie zwanego Bewikiem, tyle że proporcja czarnego i żółtego u tego drugiego jest odwrotna. Dziób Czarnodziobych poza żółtą nasadą jest w większości czarny, podczas gdy stosunkowo długi, klinowaty dziób Krzykliwych jest w większości żółty. Krzykliwe są też przeważnie dużo większe.
Popularne u nas Łabędzie Nieme mają dziób czerwony z wyrazistą, czarną naroślą u nasady. (na zdjęciu obok: Łabędź Czarnodzioby)
Łabędź Krzykliwy w liczbach
Masa ciała | samice 5600–13100 g, samce 7200–15500 g |
Rozpiętość skrzydeł | 205–243 cm |
Długość ciała | 140–165 cm |
Liczebność w Polsce | W roku 2007 gniazdowały u nas 53 pary Łabędzi Krzykliwych, w roku 2019 – już 188 par – głównie na Pomorzu, Dolnym Śląsku z Doliną Baryczy, na Warmii z Mazurami i Podlasiu. |
Status | objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, skalsyfikowany jako gatunek bliski zagrożenia (NT), w klasyfikacji międzynarodowej – najmniejszej troski (LC) |
Jak pomóc Łabędziowi Krzykliwemu?
W przeciwieństwie do Łabędzia Niemego Krzykliwiec unika obecności człowieka. Jeśli zatem znajdziesz się w pobliżu jego terenu lęgowego, wycofaj się, aby zaniepokojone ptaki nie porzuciły gniazda. Ochrona i przeciwdziałanie osuszaniu choćby niewielkich mokradeł i regulacji rzek, zachowanie pasów trzcin i szuwarów przy jeziorach i stawach pozwoli zachować potencjalne tereny lęgowe tego ptaka.
Bibliografia
https://monitoringptakow.gios.gov.pl/labedz-krzykliwy.html
http://bagnasadobre.pl/artykul/labedz-krzykliwy-cygnus-cygnus/
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie