Atlas ptaków

Sierpówka

    Streptopelia decaocto

Sierpówki są z nami zaledwie od niespełna 100 lat. Ich przodkowie zamieszkiwali kiedyś Bliski Wschód i Azję Mniejszą, skąd zresztą wcześniejsza nazwa – Synogarlica Turecka. Stamtąd żądne przygód gołębie ruszyły na Zachód i Północ.

Autorka: Ewa Majchrowska

Jak wygląda Gołąb?

Wkrótce po przeprawieniu się przez Bosfor pionierzy zatrzymali się na jakiś czas na granicy dwóch światów, ale chyba tylko po to, żeby jeszcze lepiej przygotować się do dalszej ekspansji. W maju 1940 roku były na Dolnym Śląsku, a wiosną 1945, niczym zwiastuny pokoju, zawitały do Niemiec. Potem były Holandia i Anglia, a w 1959 wylądowały w Irlandii. Dzisiaj potomkowie tamtych zdobywców żyją w całej Europie. Na północy sięgają do Koła Polarnego, a na wschodzie do Uralu, przy czym ptaki z flanki południowej doleciały już do Mongolii i Japonii. Przez Półwysep Iberyjski Sierpówki skolonizowały Maroko i całą Północną Afrykę, a kilka lat temu doleciały na Islandię! W 1982 roku Synogarlice pojawiły się na Florydzie (tu najprawdopodobniej jednak zostały wypuszczone przez ludzi). Dzisiaj są już w Południowej Kanadzie i na Alasce.

Od lat 30-tych Sierpówki przesuwały zasięg swojego występowania nawet 200 – 400 km rocznie. Ornitolodzy nie znają ani jednego faktu tak szybkiego rozprzestrzeniania się jakiegokolwiek ptaka. Nie zatrzymał ich fakt, że polują na nie koty, kuny, jastrzębie i krogulce, a sroki i wrony wybierają im pisklęta.

Jak rozpoznać Sierpówkę?

Sierpówka jest mniejsza od Gołębia Miejskiego i tym bardziej Grzywacza (największego z naszych gołębi). Odznacza się smukłą sylwetką i jednolitym, szarobeżowym upierzeniem. Głowa, a szczególnie pierś i brzuch jaśniejsze, z różowawym nalotem. Na karku charakterystyczna, czarna półobroża z białym obramowaniem górnej krawędzi, zwana też „sierpem”, od którego wzięła się obecna nazwa gatunkowa tego gołębia. Dziób delikatny, jednolicie ciemnoszary. Nogi czerwone, tęczówki oka ciemnoczerwone. Długi ogon wystaje daleko poza końce złożonych skrzydeł. Brak dymorfizmu płciowego w wielkości i upierzeniu.
Młode ptaki ubarwione podobnie, są jednak bardziej matowe, bez półobroży.

średni rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Gołąb
sylwetka ptaka w locie podobna do Gołąb
krótki dziób
szary kolor

Jak rozpoznać Sierpówkę po głosie?

Wołają charakterystyczne uu-HUUU-huu! uu-HUUU-huu!, które szczególnie często słychać wiosną i latem.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Sierpówke?

W całej Polsce. Gatunek synatropijny – zamieszkuje wsie i miasta, spotkamy ja wśród zieleni miejskiej, w parkach, ogrodach, sadach i na cmentarzach. Osiedla się wszędzie tam, gdzie łatwo można znaleźć pożywienie, schronienie przed chłodem i drapieżnikami. Nie spotkamy jej natomiast na otwartych przestrzeniach, w zwartych kompleksach leśnych i w regionach górskich. Osiadła.
Zimą, na noc, gromadzi się w kępach drzew, tworząc czasami duże stada. W dzień ptaki się rozlatują, a w poszukiwaniu pokarmu zaglądają m.in. do karmników, w okna i na balkony

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj Sierpówkę bliżej

Jak wygląda Sierpówka?
Jak wygląda Sierpówka?

Typowym pokarmem Sierpówki są głównie nasiona traw, roślin zielonych, tzw. chwastów, zbóż, a także jagody, owoce, jadalne odpadki.

Sierpówki łączą się w pary na całe życie. Gniazdo, które stanowi platforma z drobnych gałązek i korzonków budowane jest w rozwidleniu gałęzi drzewa, we wnęce budynku, a nawet na balkonach, w pojemnikach na kwiaty czy też w karmnikach lub nieużywanych maszynach. Samica składa 2 jaja, niekiedy nawet 6 razy w roku. Jaja wysiadywane są przez oboje rodziców przez 14 – 16 dni. Pisklęta okryte żółtawo-czarnym puchem początkowo karmione są wydzieliną z wola rodziców (tzw. ptasim mleczkiem), później nasionami – po 3 tygodniach stają się lotne i opuszczają gniazdo, ale Sierpówki, to oddani i troskliwi rodzice, więc karmią je jeszcze przez co najmniej tydzień.

Para Synogarlic często okazuje sobie przywiązanie – gruchają jak para gołąbków, a chłodne dnie przeczekują wtulone w siebie dla ciepła i komfortu. Nic dziwnego, że jak się u nas pojawiły, ludzie zaczęli nazywać je Cukrówkami.
Choć Sierpówka występuje w Europie Środkowej od 80. lat wciąż wiele drobnych ptaków wydaje na jej widok głosy ostrzegawcze, gdyż w locie przypomina sylwetką krogulca. Sama zaś jest ptakiem niepłochliwym.

Galeria

Z kim łatwo pomylić Sierpówkę?

Przypomina Turkawkę, która jednak w ogólnej tonacji jest dużo ciemniejsza, pióra na plecach tworzą charakterystyczny, łuskowaty, rudy wzór, a w miejscu półobroży na karku ma biało-czarne prążki. Turkawki osiedlają się jednak z daleka od ludzi, a do tego są już u nas niezwykle rzadkie, wiec ryzyko pomylenia obydwu gatunków w praktyce w zasadzie nie istnieje.

Jak wygląda Turkawka?

Sierpówka w liczbach

Masa ciałaok. 180 -210g
Rozpiętość skrzydeł ok 48 – 56 cm
Długość ciałaok. 30 – 32 cm
Liczebność (w Polsce): szacuje się, że gnieździ się dzisiaj ok. 1200 000 par Sierpówek.
StatusStatus: objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Jak pomóc Sierpówkom?

Nie płoszyć i nie przeszkadzać – szczególnie w okresie lęgowym, a zimą dokarmiać.

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
  • Jak wygląda Mewa 0 zapisz się na kurs rozpoznawania ptaków!

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz