Światowy Dzień Mokradeł, 2.02.2024
Z każdym rokiem staje się to ważniejszą datą, ponieważ z każdym rokiem jeszcze bardziej przekonujemy się jak istotne dla naszej gospodarki, dla naszego klimatu i życia są tzw. obszary wodno-błotne, czyli wszelkie bagna, podmokłe łąki, torfowiska.
W tym roku motywem przewodnim obchodów jest: Mokradła i dobrostan człowieka (Wetlands and Human Wellbeing)
Ten Dzień zwraca uwagę na to, jak wszystkie aspekty dobrostanu człowieka (fizyczny, psychiczny i środowiskowy) są powiązane z dobrym stanem terenów podmokłych na świecie. Wyjaśnia, jak mokradła i życie ludzkie były ze sobą powiązane na przestrzeni dziejów — ludzie czerpią pożywienie, inspirację i odporność z tych produktywnych ekosystemów. Podkreśla pilną potrzebę zarządzania przez człowieka terenami podmokłymi na świecie.
Bagna są Dobre!
To nasz manifest!
Przypominamy Ci o tym już od 15 lat.
Opowiadamy Wam, że bagną są ważne dla ptaków, ale też dla nas, dla naszej kultury, klimatu i bezpieczeństwa!
Woda
Dlaczego nazywamy mokradła Nerkami Ziemi?
Nasza egzystencja zależy od wody. Jednakże słodkiej wody jest mało.
Tylko 2,5% wody na Ziemi to woda słodka.
Mniej niż 1% wody na Ziemi to zasoby dostępne do bezpośredniego wykorzystania przez człowieka. Mokradła dostarczają prawie cały zasób wody słodkiej.
Bogata w osad i rośliny, gleba mokradeł naturalnie filtruje i magazynuje wodę.
Klimat
Mokradła pomagają nam łagodzić zmiany klimatu i przygotować się do nich. Działają jak gąbka! Wchłaniają, filtrują, oczyszczają oraz przechowują wodę gdy jest jej za dużo i chronią nas przed powodziami. Gdy dookoła wody jest za mało – powoli oddają wilgoć, którą zmagazynowały.
- Tereny podmokłe chronią 60% ludzkości zamieszkującej wybrzeża przed falami sztormowymi, huraganami i tsunami.
- Każdy hektar mokradeł śródlądowych, absorbując 14 milionów litrów wody powodziowej, pomaga redukować powodzie i łagodzić susze.
- Mokradła magazynują więcej węgla niż jakikolwiek inny ekosystem na Ziemi.
- Ekosystemy przybrzeżne (ekosystemy błękitnego węgla) zapewniają kluczowe magazynowanie CO2 w roślinności, glebie i osadach i należą do najcenniejszych ekosystemów regulujących globalny klimat.Należą do nich lasy namorzynowe, bagna międzypływowe i łąki trawy morskiej.
- Torfowiska zajmują tylko 3% powierzchni lądowej, ale magazynują ~30% węgla pochodzącego z lądu — czyli dwukrotnie więcej niż wszystkich lasów na świecie.
- Przybrzeżne tereny podmokłe, regularnie zalewane przez wody pływowe, pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla nawet 55 razy szybciej niż tropikalne lasy deszczowe!
Pożywienie
Tereny podmokłe są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
Przez tysiące lat ludzie zakładali osady w pobliżu mokradeł, aby zyskać dostęp do ryb i innych źródeł pożywienia i do słodkiej wody, która potrzebna jest do chowu zwierząt i uprawy roślin.
Podstawą diety ponad połowy ludzkości są produkty uprawiane na terenach podmokłych.
Ponad miliard ludzi na świecie opiera swoją dietę na rybach z terenów podmokłych jako głównym źródle białka. Pola ryżowe zapewniają pożywienie 3,5 miliardom ludzi rocznie.
Bioróżnorodność
Tereny podmokłe są jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie siedlisk na świecie, są domem dla wielu zagrożonych gatunków i ostatnią deską ratunku dla gatunków słodkowodnych!
40% gatunków roślin i zwierząt na świecie żyje albo rozmnaża się na mokradłach, m.in.:
– ponad 100 000 gatunków słodkowodnych, w tym 200 gatunków nowo okrywanych każdego roku.
– 30% wszystkich znanych gatunków ryb.
Wiele gatunków endemicznych występuje tylko w określonych obszarach podmokłych.
Zdrowie
Badania pokazują, że krajobrazy mokradłowe pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne.
Połączenie z naturą, jakie zapewniają tereny podmokłe, sprzyja uważności i poczuciu równowagi emocjonalnej, przyczyniając się do poprawy zdrowia psychicznego.
Tereny podmokłe zapewniają możliwości rekreacji, w tym wędkowania, uprawiania sportów wodnych i pływania, umożliwiając ludziom relaks i radzenie sobie ze stresem.
Kultura
Ludzie od zawsze osiedlali się w sąsiedztwie żyznych mokradeł. Największe i najbogatsze miasta miały swój początek jako bagienne osady – na przykład Nowy York, Londyn, Amsterdam, Paryż, Hamburg, Berlin, Sankt Petersburg, Tokio, Bangkok, Kair czy Gdańsk.
Sceny i skojarzenia z mokradłami wniosły wkład w dziedzictwo artystyczne wszystkich kultur na całym świecie – od tradycji lokalnej i narodowej po klasyczną tradycję zachodnią.
Ludzie żyjący w pobliżu mokradeł rozwinęli wokół tych ekosystemów wartości społeczno-kulturowe, które są integralną częścią ich kultury, życia duchowego i obecnej egzystencji.
Treści pochodzą z materiałów przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Mokradeł 2024
oraz przetłumaczonych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. -> ->
Światowy Dzień Mokradeł to globalna kampania, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie terenów podmokłych. Dzień ten obchodzony jest co roku 2 lutego w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., którego sygnatariuszami są 172 państwa nazywane Państwami-Stronami, w tym Polska!
Czytaj więcej na stronie World Wetlands Day
Sprawdź mapę obszarów wodno-błotnych w Polsce: Obszary Ramsar
Czytaj nasze artykuły: Bagna są Dobre!
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!
Dołącz do społeczności
Poznaj Ogrody na pTAK! które tworzymy w całej Polsce. Czytaj o Nocy Sów. Odwiedź nasze ostoje przyrody.
Zostaw komentarz