Serial BUKIET Z PÓL

Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?

Zimowy pejzaż wiejski wydaje się być martwy, a pola puste i ciche. Nic bardziej mylnego!

Ptaki, które zostają z nami na zimę i inne zwierzęta ciężko pracują, aby poradzić sobie w niesprzyjających warunkach.
Spotkasz tu pędzące stada Czyży, Szczygłów i Dzwońców.
Kruki i Myszołowy żerują na padlinie pozostawionej na polu. Dzięki im za to! Oczyszczają pola z zagrożenia epidemiologicznego.
Bardzo prawdopodobne, że na niebie zobaczysz też majestatyczną sylwetkę Bielika.

A bliżej nas?
Kiedy już wrócimy ze spaceru po łąkach i lasach...


W naturalnym ogrodzie późną jesienią pełno jest jeszcze pożywienia.
Jak sprawić, aby również Twój ogród był ratunkiem dla zgłodniałych Przyjaciół?
Wystarczy, że znajdą się tam „smaczne krzewy” z owocami na zimę i rośliny zielne wytwarzające nasiona do zjadania.  W filmie, Marta zachęca żeby dokarmiać ptaki wraz z pierwszymi mrozami i pokrywą śnieżną.
My w Ptakach Polskich wyznajemy inną „szkołę dokarmiania” i zachęcamy do dokarmiania ptaków już wczesną jesienią, a nawet cały rok! Jedno jest jednak niezmienne – lepiej nie dokarmiać lub dokarmiać źle lub sporadycznie! (jak prawidłowo dokarmiać ptaki?)


W filmie również inne cenne rady na trudne dla Przyrody zimowe (ale też jesienne) dni.
  • Zostaw na ziemi jabłka.
  • Nie sprzątaj dokładnie sadów, zostaw liście i gałęzie.
  • Nie bój się Gęsi na oziminach. Wręcz przeciwnie – gwarantują lepsze plony.
  • Na polu, pod daszkiem zostawiaj regularnie ziarno dla Kuropatwy.
  • Zostaw chwasty w spokoju...

Dlaczego?
Obejrzyj film: 


 


Serial z Bukiet z Pól to osiem odcinków ilustrujących wzajemne powiązania i przede wszystkim współzależność rolnictwa/rolników i Przyrody – zjawiska i wartości kompletnie ignorowane przez współczesnych rolników i osoby związane z tym sektorem. Serial to garść praktycznych rad dla rolników, dla gospodarstw i dla wszystkich którzy wciąż jeszcze żyją mitami, iż lis jest szkodnikim, gęsi niszczą oziminy, a chemiczne środki to rozwiązanie wszelkich problemów upraw.

W poszczególnych odcinkach mowa jest nie tylko o otaczającej nas przyrodzie (kluczowe gatunki, siedliska, ich funkcjonowanie, wzajemne powiązania i znaczenie), ale też o dobrych praktykach i sposobach wsparcia lokalnej bioróżnorodności w warunkach gospodarstwa rolnego.

Serial jest produkcją stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Powstał w ramach kampanii Bukiet z pól. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym", którą realizujemy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy nr 533/2015/Wn50/EE-EE/D. Za jego treść odpowiada wyłącznie stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Film został wyprodukowany przez Carbo Media http://www.carbomedia.pl/
Bądźmy na pTAK! zanim będziemy za późno. 

Powiązane artykuły

Zostań Wolontariuszem lub Wolontariuszką Ptaków Polskich!

Zostań Wolontariuszem lub Wolontariuszką Ptaków Polskich!

21 listopad 2018

Bycie Wolontariuszem to twórcze poświęcenie swojego czasu, wiedzy i energii. Potrzebujemy tego również w codziennej pracy naszego stowarzyszenia.

WIĘCEJ >
Ptaki Polskie

Ptaki Polskie

28 maj 2018

Misja stowarzyszenia to trzy słowa POZNAJ POKOCHAJ POMÓŻ Chcemy dostarczać Ci wiedzę - o Czajkach, Dudkach, Zającach. Chcemy pokazać Ci ich świat. Opowiedzieć o ich życiu i problemach. Pokazać ich piękno i wyjątkowość.

WIĘCEJ >
Rzut oka do Maroka

Rzut oka do Maroka

23 lipiec 2014

Wakacje w toku, a my w ramach inspiracji zapraszamy do lektury z podróży Macieja Cmocha, który tej wiosny z grupą znajomych odkrywał Maroko i tamtejsze gatunki ptaków.

WIĘCEJ >