Jestem na pTAK!

fot. Ewa Stróżniak

Kocie fakty

Oprócz oczywistego wpływu nadpopulacji kotów na ptaki, jest jeszcze inne zagrożenie ...

Według najnowszych badań, koty zabijają rocznie w Wielkiej Brytanii ponad 30 mln ptaków.
Jak to się stało, że są wszędzie? W naszych domach, na ulicach, na ścianach Facebooka i w internecie.
Koty przechytrzyły system: podczas, gdy - zazwyczaj - liczebność drapieżników spada po przetrzebieniu populacji ofiar – koty nie mają się czym martwić przy regularnym dokarmianiu…

Co więcej – koty oddziałują też na populacje ptaków w sposób pośredni.
Sprawdzili to angielscy ekolodzy z University of Sheffield i University of Exeter. Wystawiali więc na 10 min przed gniazdami kosa wypchane koty i wypchane króliki (jako kontrole). Następnie notowali zachowania ptaków: sprawdzali jak intensywnie ptaki broniły gniazda, a także czy i jak zmieniała się częstotliwość dostaw pokarmu do gniazda. Poza mierzeniem zachowań, monitorowali także los gniazda do 24 godzin po zaprezentowaniu wypchańca. Trzeba zaznaczyć, że eksperymenty prowadzone były gdy w gniazdach znajdowały się jaja lub pisklęta.

 

Okazało się, że przestraszone ptaki zmniejszają liczbę dostaw pokarmu do gniazda (królik na zachowanie nie wpływał). Takie ograniczenie w ilości dostarczonych młodym kalorii powoduje spowolnienie wzrostu i gorszą przeżywalność ptaków, które w przyszłości opuszczą gniazdo. Dodatkowo, gniazda ptaków, które były narażone na zaledwie 10 minutową obecność wypchanego kota, nad wyraz często padały ofiarą drapieżnictwa ze strony krukowatych. Aż 23 % monitorowanych gniazd zostało zniszczonych w ciągu 24 godzin po zaprezentowaniu kota – w porównaniu do żadnego po zaprezentowaniu królika. Ten drugi efekt jest zapewne wynikiem hałasu robionego przez przestraszone obecnością kota ptaki, który zwabia innych uczestników gry.

 

W planach ochrony ptaków przed drapieżnymi kotami trzeba więc uwzględnić nie tylko udane kocie polowania. Pod uwagę musimy też wziąć efekty pośrednie – wynikające zaledwie z obecności mruczka w pobliżu gniazda. Dodatkowo – zalecany przez wielu dzwoneczek na szyi (mający wcześnie ostrzegać ptaki), może nasilać zmiany w zachowaniu ptaków i zmniejszać pozytywne efekty wywołane zredukowanym drapieżnictwem przez same koty.

 

Na podstawie: http://badania.net/strach-ma-kocie-oczy/
Źródło: Bonnington, C., Gaston K.J., Evans K.L. (2013).
Fearing the feline: domestic cats reduce avian fecundity through trait-mediated indirect effects that increase nest predation by other species. Journal of Applied Ecology,50:15-24. doi: 10.1111/1365-2664.12025

Galeria

fot. Ewa Stróżniak

Autor: badania.net

Źródło: badania.net

Powiązane artykuły

Warszawa jest wciąż na pTAK! - zapraszamy na lutowe spotkanie i wycieczkę terenową

Warszawa jest wciąż na pTAK! - zapraszamy na lutowe spotkanie i wycieczkę terenową

07 luty 2014

W ramach kolejnych działań projektu Warszawa na pTAK! zapraszamy wszystkich Warszawiaków na lutowe spotkania w stolicy.

WIĘCEJ >
Zimowe obrączkowanie przy karmniku

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

21 styczeń 2013

Karmnik to nie tylko prywatne stanowisko obserwacyjne czy film przyrodniczy na żywo. To również miejsce nadające się do badania ptaków, ich życia i biologii.

WIĘCEJ >
Warszawa na pTAK!

Warszawa na pTAK!

19 sierpień 2013

Kochasz przyrodę? Chcesz nauczyć się rozpoznawać ptaki? A może chcesz wybrać się na wycieczkę terenową w rejon Wisły warszawskiej i odkryć unikatowy charakter nadwiślańskich łęgów? Ten projekt jest dla Ciebie!

WIĘCEJ >